CadCamMachining Dalsland AB
CadCamMachining Dalsland AB har organisationsnummer 559116-8702 (5591168702)
Aktiebolag • Org.nr: 559116-8702
Om företaget
CadCamMachining Dalsland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Högsäter. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Omsättningen ökade 29 procent till 2 069 000 kr räkenskapsåret 2021 (1 600 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte CadCamMachining Dalsland AB 2 069 000 kr och redovisade ett resultat på 93 867 kr. Rörelsemarginalen var 7,7 procent, under branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 12,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 102,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 195,7 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 8,0 procent | 2,0 procent till 19,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 7,7 procent | 1,6 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 12,0 procent | 48,1 procent | 26,3 procent till 66,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 102,4 procent | 195,7 procent | 107,9 procent till 349,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 94,6 procent | 17,0 procent | 0,0 procent till 46,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,3 procent | 5,5 procent | -20,7 procent till 30,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 379 000 kr | 1 036 000 kr | 694 000 kr till 1 504 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 356 000 kr | 475 000 kr | 306 000 kr till 581 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 7,9 procent | 7,7 procent |
| Vinstmarginal | -1,6 procent | 5,6 procent | 6,5 procent |
| Soliditet | -7,5 procent | 0,8 procent | 12,0 procent |
| Kassalikviditet | 52,0 procent | 28,6 procent | 102,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 1671,6 procent | 94,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,3 procent | 29,3 procent |
| Omsättning per anställd | 913 000 kr | 800 000 kr | 1 379 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 189 000 kr | 80 000 kr | 356 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Öxnäsvägen 5B45870 Högsäter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva skärande bearbetning av metall, legotillverkning för verkstadsindustrin, CNC-fräsning, computer aided design av verktyg samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 824 808 kr | 1 600 123 kr | 2 068 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 950 150 kr | 845 649 kr | 780 691 kr |
| Personalkostnader | 378 086 kr | 159 785 kr | 533 850 kr |
| Avskrivningar | 239 857 kr | 253 327 kr | 254 481 kr |
| Rörelseresultat | 7 516 kr | 125 675 kr | 158 500 kr |
| Räntekostnader | 37 505 kr | 36 827 kr | 24 560 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 989 kr | 88 848 kr | 133 940 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -24 000 kr |
| Skatt | - | - | 16 073 kr |
| Årets resultat | -29 989 kr | 88 848 kr | 93 867 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 755 157 kr | 525 230 kr | 270 749 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 755 157 kr | 525 230 kr | 270 749 kr |
| Omsättningstillgångar | 352 637 kr | 175 694 kr | 553 812 kr |
| Varulager | 64 051 kr | 62 130 kr | 62 130 kr |
| Kortfristiga fordringar | 288 586 kr | 113 564 kr | 491 682 kr |
| Summa tillgångar | 1 107 794 kr | 700 924 kr | 824 561 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -83 532 kr | 5 315 kr | 99 182 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -103 543 kr | -133 533 kr | -44 685 kr |
| Årets resultat | -29 989 kr | 88 848 kr | 93 867 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 24 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 554 899 kr | 396 588 kr | 480 198 kr |
| Leverantörsskulder | 306 641 kr | 165 929 kr | 206 947 kr |
| Skatteskulder | 12 371 kr | 5 730 kr | 13 887 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 738 kr | 36 049 kr | 107 583 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 107 794 kr | 700 924 kr | 824 561 kr |
Företrädare
- Ole S
Undertecknad i Färgelanda 2022.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CadCamMachining Dalsland AB för organisationsnummer?
CadCamMachining Dalsland AB har organisationsnummer 559116-8702 (5591168702).
Var ligger CadCamMachining Dalsland AB?
CadCamMachining Dalsland AB har sin registrerade adress Öxnäsvägen 5B, 45870 Högsäter.
Vilken bransch är CadCamMachining Dalsland AB verksamt i?
CadCamMachining Dalsland AB är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CadCamMachining Dalsland AB?
CadCamMachining Dalsland AB hade en nettoomsättning på 2 069 000 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CadCamMachining Dalsland AB?
CadCamMachining Dalsland AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Färgelanda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.