Svartviken Täck AB
Svartviken Täck AB har organisationsnummer 559117-0609 (5591170609)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-0609
Om företaget
Svartviken Täck AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trosa. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar fastighetsrelaterad stödverksamhet och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 277 procent till 385 579 kr räkenskapsåret 2025 (102 249 kr föregående år).
Bolaget har ökat sin omsättning under verksamhetsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svartviken Täck AB 385 579 kr och redovisade ett resultat på 205 108 kr. Rörelsemarginalen var 89,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 64,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 25,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 89,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 25,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 277,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 011 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 190 av 382 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Solna.
- Plats 1 853 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 67 437 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 202 854 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 70,7 procent | 89,5 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 285,6 procent | 89,6 procent |
| Soliditet | 57,8 procent | 82,1 procent | 95,9 procent | 87,9 procent | 64,5 procent |
| Kassalikviditet | 30,9 procent | 20,5 procent | 54,8 procent | 24,1 procent | 25,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,2 procent | 14,4 procent | 19,3 procent | 50,7 procent | 37,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -91,7 procent | - | - | - | 277,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odlarstigen 2c/o Petter Olander
61991 Trosa
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Odlarstigen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom livsmedel och detalj- handel, fastighetsrelaterade stödtjänster, förvalta aktier och andra bolagsinnehav samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 772 237 kr | 675 529 kr | 56 001 kr | 0 kr | 30 004 kr | 102 249 kr | 385 579 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 404 652 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 18 661 kr | 26 563 kr | 97 267 kr | 1 949 kr | 8 311 kr | 29 919 kr | 40 330 kr |
| Personalkostnader | 315 547 kr | 830 842 kr | -4 858 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 438 029 kr | -181 876 kr | 368 244 kr | -1 949 kr | 21 693 kr | 72 330 kr | 345 249 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 137 kr | 109 kr | 265 kr |
| Räntekostnader | 3 542 kr | 414 kr | 2 168 kr | 433 kr | 598 kr | 370 kr | 83 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 434 487 kr | 13 990 kr | 336 338 kr | -2 380 kr | 95 232 kr | 292 069 kr | 345 431 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -71 185 kr | 71 185 kr | 0 kr | - | -86 726 kr |
| Skatt | 92 980 kr | 0 kr | 43 991 kr | 14 246 kr | 4 468 kr | 14 899 kr | 53 597 kr |
| Årets resultat | 341 507 kr | 13 990 kr | 221 162 kr | 54 559 kr | 90 764 kr | 277 170 kr | 205 108 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 852 919 kr | 846 533 kr | 547 033 kr | 449 281 kr | 449 281 kr | 609 282 kr | 799 282 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 852 919 kr | 846 533 kr | 547 033 kr | 449 281 kr | 449 281 kr | 609 282 kr | 799 282 kr |
| Omsättningstillgångar | 189 866 kr | 94 595 kr | 13 576 kr | 12 019 kr | 40 258 kr | 12 293 kr | 41 051 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 30 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 139 869 kr | 30 000 kr | 2 845 kr | 2 888 kr | 3 469 kr | 8 962 kr | 19 576 kr |
| Kassa och bank | 49 997 kr | 64 595 kr | 10 731 kr | 9 131 kr | 6 789 kr | 3 331 kr | 21 475 kr |
| Summa tillgångar | 1 042 785 kr | 941 128 kr | 560 609 kr | 461 300 kr | 489 539 kr | 621 575 kr | 840 333 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 588 962 kr | 602 952 kr | 324 114 kr | 378 673 kr | 469 437 kr | 546 607 kr | 542 165 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 197 455 kr | 538 962 kr | 52 952 kr | 274 114 kr | 328 673 kr | 219 437 kr | 287 057 kr |
| Årets resultat | 341 507 kr | 13 990 kr | 221 162 kr | 54 559 kr | 90 764 kr | 277 170 kr | 205 108 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 71 185 kr | 0 kr | 0 kr | - | 86 726 kr |
| Kortfristiga skulder | 336 576 kr | 270 595 kr | 43 991 kr | 58 627 kr | 18 714 kr | 50 916 kr | 162 862 kr |
| Leverantörsskulder | 4 285 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 141 112 kr | 92 980 kr | 43 991 kr | 58 237 kr | 18 714 kr | 19 367 kr | 68 496 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 191 179 kr | 177 615 kr | 0 kr | 390 kr | 0 kr | 31 549 kr | 94 366 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 042 785 kr | 941 128 kr | 560 609 kr | 461 300 kr | 489 539 kr | 621 575 kr | 840 333 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom företagsorganisationer samt fastighetsunderhåll och förvaltning av egna värdepapper. Bolaget har sitt säte i Trosa.
Företrädare
- Bror Anders Petter O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svartviken Täck AB för organisationsnummer?
Svartviken Täck AB har organisationsnummer 559117-0609 (5591170609).
Var ligger Svartviken Täck AB?
Svartviken Täck AB har sin registrerade adress Odlarstigen 2, 61991 Trosa.
Vilken bransch är Svartviken Täck AB verksamt i?
Svartviken Täck AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svartviken Täck AB?
Svartviken Täck AB hade en nettoomsättning på 385 579 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svartviken Täck AB någon utdelning?
Styrelsen i Svartviken Täck AB föreslog en utdelning på 192 165 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.