Simon and Leonards Bootcamps AB
Simon and Leonards Bootcamps AB har organisationsnummer 559117-2159 (5591172159)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-2159
Om företaget
Simon and Leonards Bootcamps AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130). Sidoverksamheter inkluderar drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar, sport- och fritidsutbildning, annan hälso- och sjukvård och tillverkning av trikåvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 2 606 473 kr räkenskapsåret 2025 (2 763 393 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Simon and Leonards Bootcamps AB 2 606 473 kr och redovisade ett resultat på 36 179 kr. Rörelsemarginalen var 1,4 procent, under branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 9,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,5 procent). Kassalikviditeten var 107,1 procent, under branschens median (median 171,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 4,9 procent | -2,0 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 4,3 procent | -2,9 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,4 procent | 40,5 procent | 17,5 procent till 66,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 107,1 procent | 171,0 procent | 90,8 procent till 329,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,3 procent | 11,9 procent | -11,2 procent till 43,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,7 procent | 4,9 procent | -6,2 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 869 000 kr | 1 100 000 kr | 707 000 kr till 1 587 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 457 000 kr | 369 000 kr | 189 000 kr till 520 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 170 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
- Plats 4 av 14 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Uppsala.
- Plats 1 186 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 2 072 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 66 151 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,3 procent | 2,2 procent | 9,5 procent | -5,5 procent | 1,4 procent |
| Vinstmarginal | -20,4 procent | 2,1 procent | 9,5 procent | -5,4 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | -52,8 procent | -19,5 procent | 23,9 procent | 4,9 procent | 9,4 procent |
| Kassalikviditet | 58,6 procent | 80,3 procent | 122,4 procent | 99,3 procent | 107,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 152,6 procent | -512,2 procent | 55,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,3 procent | 22,6 procent | -3,8 procent | -5,7 procent |
| Omsättning per anställd | 281 000 kr | 586 000 kr | 718 000 kr | 691 000 kr | 869 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 306 000 kr | 340 000 kr | 406 000 kr | 457 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vattholmavägen 6Ac/o Leonard Persson
75418 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Vattholmavägen 6A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver träningsverksamhet, personligt och i grupper, försäljning av träningskläder, utbildning inom träning och hälsa i form av föreläsningar. Genom grafisk design, film och bildbehandling utförs försäljning av marknadsföringsrelaterat material samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 247 006 kr | 2 342 712 kr | 2 871 901 kr | 2 763 393 kr | 2 606 473 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 18 163 kr | 43 950 kr | 16 329 kr | 39 105 kr | 15 360 kr |
| Övriga externa kostnader | 902 426 kr | 1 046 501 kr | 966 431 kr | 1 080 786 kr | 1 073 456 kr |
| Personalkostnader | 1 722 485 kr | 1 225 015 kr | 1 360 472 kr | 1 625 014 kr | 1 369 960 kr |
| Avskrivningar | 8 637 kr | 8 635 kr | 17 978 kr | 18 636 kr | 12 483 kr |
| Rörelseresultat | -456 922 kr | 51 387 kr | 272 992 kr | -150 851 kr | 36 451 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 584 kr | 871 kr | 388 kr |
| Räntekostnader | 2 168 kr | 2 806 kr | 18 kr | 0 kr | 660 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -459 090 kr | 48 585 kr | 273 558 kr | -149 980 kr | 36 179 kr |
| Bokslutsdispositioner | 52 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -407 090 kr | 48 585 kr | 273 558 kr | -149 980 kr | 36 179 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 391 kr | 19 756 kr | 51 779 kr | 33 142 kr | 20 659 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 391 kr | 19 756 kr | 51 779 kr | 33 142 kr | 20 659 kr |
| Omsättningstillgångar | 241 985 kr | 464 556 kr | 697 369 kr | 558 822 kr | 675 473 kr |
| Kortfristiga fordringar | 128 726 kr | 344 891 kr | 467 646 kr | 515 474 kr | 552 330 kr |
| Kassa och bank | 113 259 kr | 119 665 kr | 229 723 kr | 43 348 kr | 123 143 kr |
| Summa tillgångar | 270 376 kr | 484 312 kr | 749 148 kr | 591 964 kr | 696 132 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -142 884 kr | -94 299 kr | 179 258 kr | 29 279 kr | 65 458 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 214 206 kr | -192 884 kr | -144 300 kr | 129 259 kr | -20 721 kr |
| Årets resultat | -407 090 kr | 48 585 kr | 273 558 kr | -149 980 kr | 36 179 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 413 260 kr | 578 611 kr | 569 890 kr | 562 685 kr | 630 674 kr |
| Leverantörsskulder | 84 279 kr | 159 618 kr | 156 251 kr | 174 324 kr | 169 372 kr |
| Skatteskulder | 23 098 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 899 kr | 75 630 kr | 107 798 kr | 60 045 kr | 108 217 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 270 376 kr | 484 312 kr | 749 148 kr | 591 964 kr | 696 132 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver träningsverksamhet, personligt och i grupper, försäljning av träningskläder, utbildning inom träning och hälsa i form av föreläsningar. Genom grafisk design, film och bildbehandling utförs försäljning av marknadsföringsrelaterat material.
Företrädare
- Leonard P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Simon and Leonards Bootcamps AB för organisationsnummer?
Simon and Leonards Bootcamps AB har organisationsnummer 559117-2159 (5591172159).
Var ligger Simon and Leonards Bootcamps AB?
Simon and Leonards Bootcamps AB har sin registrerade adress Vattholmavägen 6A, 75418 Uppsala.
Vilken bransch är Simon and Leonards Bootcamps AB verksamt i?
Simon and Leonards Bootcamps AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Simon and Leonards Bootcamps AB?
Simon and Leonards Bootcamps AB hade en nettoomsättning på 2 606 473 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Simon and Leonards Bootcamps AB?
Simon and Leonards Bootcamps AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.