RNM Investment Group AB
RNM Investment Group AB har organisationsnummer 559117-3819 (5591173819)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-3819
Om företaget
RNM Investment Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46170).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 6 749 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 784 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RNM Investment Group AB 6 749 000 kr och redovisade ett resultat på 93 272 kr. Rörelsemarginalen var -1,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 24,2 procent, under branschens median (median 56,2 procent). Kassalikviditeten var 110,4 procent, under branschens median (median 195,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 6,7 procent | -0,5 procent till 17,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,6 procent | 6,6 procent | -1,5 procent till 17,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,2 procent | 56,2 procent | 24,2 procent till 82,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 110,4 procent | 195,2 procent | 97,9 procent till 515,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 procent | 2,8 procent | -15,2 procent till 38,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,3 procent | -4,8 procent | -25,9 procent till 19,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 687 000 kr | 1 383 000 kr | 513 000 kr till 2 986 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 495 000 kr | 351 000 kr | 96 000 kr till 617 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 20 av 166 aktiebolag inom provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Plats 11 av 43 aktiebolag inom provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak med säte i Stockholm.
- Plats 5 520 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 713 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 28 204 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,4 procent | 6,5 procent | 3,4 procent | -1,5 procent |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 6,0 procent | 3,2 procent | -1,6 procent |
| Soliditet | 15,5 procent | 24,3 procent | 36,6 procent | 24,2 procent |
| Kassalikviditet | 180,8 procent | 164,5 procent | 290,9 procent | 110,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,6 procent | 89,1 procent | 40,1 procent | 30,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,5 procent | - | -13,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 844 000 kr | 4 332 000 kr | 1 946 000 kr | 1 687 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 451 000 kr | 484 000 kr | 322 000 kr | 495 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nilsholgerssonsgata 4c/o Direkten Annedal
16871 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning glas, godis, dricka, livsmedel, tobak, tidningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 531 826 kr | 8 663 443 kr | 7 784 381 kr | 6 748 615 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 274 969 kr | 3 028 kr | 0 kr | 172 141 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 181 852 kr | 6 121 235 kr | - | -395 442 kr |
| Övriga externa kostnader | 593 242 kr | 697 984 kr | 748 486 kr | 791 738 kr |
| Personalkostnader | 1 352 703 kr | 968 896 kr | 1 286 199 kr | 1 978 051 kr |
| Avskrivningar | 220 000 kr | 312 355 kr | 111 880 kr | 111 880 kr |
| Rörelseresultat | 458 998 kr | 566 001 kr | 265 977 kr | -104 153 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 664 kr | 1 444 kr |
| Räntekostnader | 23 987 kr | 45 619 kr | 23 348 kr | 8 760 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 435 011 kr | 520 382 kr | 247 294 kr | -111 469 kr |
| Bokslutsdispositioner | -108 500 kr | 0 kr | 0 kr | 231 053 kr |
| Skatt | 69 742 kr | 107 421 kr | -457 kr | 26 312 kr |
| Årets resultat | 256 769 kr | 412 961 kr | 247 751 kr | 93 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 445 000 kr | 594 425 kr | 190 527 kr | 78 647 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 369 425 kr | 130 527 kr | 18 647 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 036 267 kr | 1 312 787 kr | 1 494 744 kr | 1 205 799 kr |
| Varulager | 109 698 kr | 109 698 kr | 102 435 kr | 497 877 kr |
| Kortfristiga fordringar | 102 351 kr | 105 694 kr | 315 761 kr | 151 318 kr |
| Kassa och bank | 1 824 218 kr | 1 097 395 kr | 1 076 548 kr | 556 604 kr |
| Summa tillgångar | 2 481 267 kr | 1 907 212 kr | 1 685 271 kr | 1 284 446 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 385 343 kr | 463 614 kr | 617 361 kr | 310 633 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 78 574 kr | 653 kr | 319 610 kr | 167 361 kr |
| Årets resultat | 256 769 kr | 412 961 kr | 247 751 kr | 93 272 kr |
| Obeskattade reserver | 108 500 kr | 126 700 kr | 231 053 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 065 388 kr | 731 150 kr | 478 551 kr | 641 345 kr |
| Leverantörsskulder | 261 455 kr | -39 442 kr | 255 166 kr | 217 681 kr |
| Skatteskulder | 9 324 kr | 3 104 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 407 199 kr | 380 077 kr | 176 586 kr | 184 668 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 481 267 kr | 1 907 212 kr | 1 685 271 kr | 1 284 446 kr |
Ur årsredovisningen
Väsentliga händelser efter räkenskapsåret
Företrädare
- Md Tanjil A (ordförande)
- Musfiqur Rahman H
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RNM Investment Group AB för organisationsnummer?
RNM Investment Group AB har organisationsnummer 559117-3819 (5591173819).
Var ligger RNM Investment Group AB?
RNM Investment Group AB har sin registrerade adress Nilsholgerssonsgata 4, 16871 Bromma.
Vilken bransch är RNM Investment Group AB verksamt i?
RNM Investment Group AB är registrerat i branschen provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RNM Investment Group AB?
RNM Investment Group AB hade en nettoomsättning på 6 749 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RNM Investment Group AB?
RNM Investment Group AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-06-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.