Hyttans VVS AB
Hyttans VVS AB har organisationsnummer 559117-6556 (5591176556)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-6556
Om företaget
Hyttans VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolmården. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 4 666 177 kr räkenskapsåret 2025 (3 647 828 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hyttans VVS AB 4 666 177 kr och redovisade ett resultat på 362 177 kr. Rörelsemarginalen var 10,9 procent, över branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 29,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 262,2 procent, över branschens median (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 29,2 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 262,2 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 355,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,6 procent | 21,7 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 27,9 procent | 2,2 procent | -16,7 procent till 26,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 666 000 kr | 1 834 000 kr | 1 161 000 kr till 2 605 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 872 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 668 av 2 597 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 13 av 42 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 515 av 3 949 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 1 487 av 11 877 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 38 383 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 9,9 procent | 4,0 procent | 11,6 procent | 10,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 9,9 procent | 4,0 procent | 11,6 procent | 10,9 procent |
| Soliditet | 35,1 procent | 33,7 procent | 28,6 procent | 32,8 procent | 29,2 procent |
| Kassalikviditet | 409,0 procent | 415,0 procent | 401,5 procent | 323,7 procent | 262,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,5 procent | 51,8 procent | 33,8 procent | 78,7 procent | 81,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,3 procent | 19,3 procent | 12,1 procent | 27,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 366 000 kr | 2 727 000 kr | 3 254 000 kr | 3 648 000 kr | 4 666 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 651 000 kr | 668 000 kr | 829 000 kr | 856 000 kr | 872 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnmalmsvägen 8c/o c/o Linus Karlsson
61831 Kolmården
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom vvs-området och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 365 667 kr | 2 727 487 kr | 3 253 836 kr | 3 647 828 kr | 4 666 177 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 046 kr | 3 998 kr | 0 kr | 2 295 kr | 25 498 kr |
| Övriga externa kostnader | 225 532 kr | 220 475 kr | 223 721 kr | 183 072 kr | 175 864 kr |
| Personalkostnader | 650 973 kr | 668 446 kr | 829 426 kr | 856 409 kr | 872 325 kr |
| Avskrivningar | 5 700 kr | 5 700 kr | 8 995 kr | 8 399 kr | 8 399 kr |
| Rörelseresultat | 181 446 kr | 269 770 kr | 130 770 kr | 422 263 kr | 508 599 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 111 kr | 451 kr | 90 kr |
| Räntekostnader | 1 120 kr | 202 kr | 386 kr | 300 kr | 599 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 180 326 kr | 269 570 kr | 130 495 kr | 422 414 kr | 508 090 kr |
| Bokslutsdispositioner | 912 kr | -68 272 kr | -33 105 kr | -39 000 kr | -48 000 kr |
| Skatt | 38 095 kr | 42 456 kr | 22 526 kr | 83 057 kr | 97 913 kr |
| Årets resultat | 143 143 kr | 158 842 kr | 74 864 kr | 300 357 kr | 362 177 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 695 kr | 8 995 kr | 0 kr | 33 594 kr | 25 195 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 695 kr | 8 995 kr | 0 kr | 33 594 kr | 25 195 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 762 150 kr | 900 606 kr | 773 044 kr | 1 130 814 kr | 1 495 134 kr |
| Varulager | - | - | 241 110 kr | 80 370 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 183 272 kr | 256 368 kr | 342 835 kr | 363 052 kr | 677 744 kr |
| Kassa och bank | 578 878 kr | 644 238 kr | 189 099 kr | 687 392 kr | 817 390 kr |
| Summa tillgångar | 776 845 kr | 909 601 kr | 773 044 kr | 1 164 408 kr | 1 520 329 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 272 662 kr | 306 505 kr | 221 369 kr | 381 726 kr | 443 902 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 79 519 kr | 97 663 kr | 96 505 kr | 31 369 kr | 31 725 kr |
| Årets resultat | 143 143 kr | 158 842 kr | 74 864 kr | 300 357 kr | 362 177 kr |
| Obeskattade reserver | 317 823 kr | 386 095 kr | 419 200 kr | 458 200 kr | 506 200 kr |
| Kortfristiga skulder | 186 360 kr | 217 001 kr | 132 475 kr | 324 482 kr | 570 227 kr |
| Leverantörsskulder | 61 612 kr | 147 049 kr | 29 465 kr | 193 314 kr | 352 221 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 8 125 kr | 0 kr | 43 611 kr | 97 417 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 114 748 kr | 51 827 kr | 93 010 kr | 77 557 kr | 110 589 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 776 845 kr | 909 601 kr | 773 044 kr | 1 164 408 kr | 1 520 329 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom VVS-området Företaget har sitt säte i Norrköpings kommun.
Företrädare
- Linus S
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hyttans VVS AB för organisationsnummer?
Hyttans VVS AB har organisationsnummer 559117-6556 (5591176556).
Var ligger Hyttans VVS AB?
Hyttans VVS AB har sin registrerade adress Järnmalmsvägen 8, 61831 Kolmården.
Vilken bransch är Hyttans VVS AB verksamt i?
Hyttans VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hyttans VVS AB?
Hyttans VVS AB hade en nettoomsättning på 4 666 177 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hyttans VVS AB?
Hyttans VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hyttans VVS AB någon utdelning?
Styrelsen i Hyttans VVS AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.