Bo-Aero AB
Bo-Aero AB har organisationsnummer 559117-9089 (5591179089)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-9089
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderSvanskog
Om företaget
Bo-Aero AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svanskog. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Sidoverksamheter inkluderar stug- och rumsuthyrning, uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar, yrkesförarutbildning m.m. och trafikskoleverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 40 procent till 5 008 650 kr räkenskapsåret 2025 (8 303 214 kr föregående år).
Minskningen av omsättningen beror på att bolaget har sålt alla fastigheter under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bo-Aero AB 5 008 650 kr och redovisade ett resultat på 18 384 383 kr. Rörelsemarginalen var -302,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 97,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 1198,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -302,4 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 362,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1198,3 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 50,3 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -39,7 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 252 000 kr | 1 307 000 kr | 492 000 kr till 2 791 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 397 000 kr | 307 000 kr | 86 000 kr till 549 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 697 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 3 av 16 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Säffle.
- Plats 30 av 260 aktiebolag med säte i Säffle.
- Plats 641 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 36 744 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,2 procent | -1,9 procent | 27,5 procent | -302,4 procent |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 565,6 procent | 14,2 procent | 362,5 procent |
| Soliditet | 28,3 procent | 63,7 procent | 33,0 procent | 97,6 procent |
| Kassalikviditet | 53,9 procent | 2596,9 procent | 7,4 procent | 1198,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 75,6 procent | -30,5 procent | 50,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,9 procent | - | -39,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 415 000 kr | 1 705 000 kr | 4 152 000 kr | 1 252 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 611 000 kr | 463 000 kr | 363 000 kr | 397 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herrgårdsgatan 266250 Svanskog
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Herrgårdsgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, flygutbildning. Konsultation inom flygbranschen, flygtransporter och flygplansutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 829 992 kr | 5 113 856 kr | 8 303 214 kr | 5 008 650 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 056 kr | 198 796 kr | 147 059 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 3 876 331 kr | 4 271 383 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 251 184 kr | 3 270 142 kr | 881 474 kr | 1 836 733 kr |
| Personalkostnader | 1 222 821 kr | 1 387 611 kr | 726 278 kr | 1 588 180 kr |
| Avskrivningar | 523 750 kr | 560 084 kr | 716 442 kr | 358 032 kr |
| Rörelseresultat | 832 237 kr | -98 925 kr | 2 286 519 kr | -15 144 357 kr |
| Ränteintäkter | - | 108 kr | 466 804 kr | 183 151 kr |
| Räntekostnader | 398 379 kr | 396 877 kr | 1 573 415 kr | 390 351 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 433 858 kr | 28 927 079 kr | 1 179 908 kr | 18 155 783 kr |
| Bokslutsdispositioner | -176 880 kr | 176 880 kr | -6 727 000 kr | 228 600 kr |
| Skatt | 100 635 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 156 343 kr | 29 103 959 kr | -5 547 092 kr | 18 384 383 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 32 514 048 kr | 32 122 329 kr | 52 863 836 kr | 26 647 831 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 007 036 kr | 26 487 202 kr | 26 065 904 kr | 1 415 545 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 507 012 kr | 5 635 127 kr | 26 797 932 kr | 25 232 286 kr |
| Omsättningstillgångar | 641 227 kr | 28 263 836 kr | 2 292 882 kr | 10 834 484 kr |
| Kortfristiga fordringar | 295 926 kr | 322 566 kr | 1 715 738 kr | 1 758 477 kr |
| Kassa och bank | 345 301 kr | 27 941 270 kr | 577 144 kr | 9 076 007 kr |
| Summa tillgångar | 33 155 275 kr | 60 386 165 kr | 55 156 718 kr | 37 482 315 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 9 382 671 kr | 38 486 630 kr | 18 193 801 kr | 36 578 184 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 176 328 kr | 9 332 671 kr | 23 690 893 kr | 18 143 801 kr |
| Årets resultat | 156 343 kr | 29 103 959 kr | -5 547 092 kr | 18 384 383 kr |
| Obeskattade reserver | 176 880 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 189 472 kr | 1 088 357 kr | 31 075 525 kr | 904 131 kr |
| Leverantörsskulder | 128 146 kr | 201 021 kr | 581 842 kr | 208 775 kr |
| Skatteskulder | 228 792 kr | 102 503 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 94 230 kr | 60 921 kr | 17 289 kr | 213 848 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 33 155 275 kr | 60 386 165 kr | 55 156 718 kr | 37 482 315 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning, flygutbildning och konsultation inom flygbranschen, flygtransporter och flygplansutrustning. Bolaget bedriver också hotellverksamhet.
Bolaget har under året sålt alla fastigheter.
Företrädare
- Björn-Olof H
- Tanja H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bo-Aero AB för organisationsnummer?
Bo-Aero AB har organisationsnummer 559117-9089 (5591179089).
Var ligger Bo-Aero AB?
Bo-Aero AB har sin registrerade adress Herrgårdsgatan 2, 66250 Svanskog.
Vilken bransch är Bo-Aero AB verksamt i?
Bo-Aero AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bo-Aero AB?
Bo-Aero AB hade en nettoomsättning på 5 008 650 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bo-Aero AB?
Bo-Aero AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Säffle
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.