Fjellströms Rör AB
Fjellströms Rör AB har organisationsnummer 559117-9428 (5591179428)
Aktiebolag • Org.nr: 559117-9428
Om företaget
Fjellströms Rör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Öjebyn. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 90 procent till 170 881 kr räkenskapsåret 2025 (1 731 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjellströms Rör AB 170 881 kr och redovisade ett resultat på -25 443 kr. Rörelsemarginalen var -54,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 40,1 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 127,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -54,3 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -55,8 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,1 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 127,7 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3,1 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 348 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 12 av 12 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Piteå.
- Plats 911 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 4 953 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 233 134 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,9 procent | -54,3 procent |
| Vinstmarginal | -14,6 procent | -55,8 procent |
| Soliditet | 0,9 procent | 40,1 procent |
| Kassalikviditet | 60,2 procent | 127,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,2 procent | -3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 731 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 931 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hammarvägen 39E94336 Öjebyn
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hammarvägen 39E som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra VVS- och rörarbeten i såväl industrier som egnahem samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 730 587 kr | 170 881 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 464 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 330 628 kr | 144 077 kr |
| Personalkostnader | 930 592 kr | 871 kr |
| Avskrivningar | 454 691 kr | 111 783 kr |
| Rörelseresultat | -137 167 kr | -92 852 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 56 kr |
| Räntekostnader | 114 805 kr | 2 602 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -251 970 kr | -95 398 kr |
| Bokslutsdispositioner | 247 800 kr | 69 955 kr |
| Skatt | - | 0 kr |
| Årets resultat | -4 170 kr | -25 443 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 2 815 112 kr | 477 222 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 815 112 kr | 477 222 kr |
| Omsättningstillgångar | 965 949 kr | 1 554 256 kr |
| Kortfristiga fordringar | 965 949 kr | 1 154 997 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 399 259 kr |
| Summa tillgångar | 3 781 061 kr | 2 031 478 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 34 087 kr | 814 811 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -11 743 kr | 790 254 kr |
| Årets resultat | -4 170 kr | -25 443 kr |
| Obeskattade reserver | 874 522 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 605 790 kr | 1 216 667 kr |
| Leverantörsskulder | 48 402 kr | 2 425 kr |
| Skatteskulder | 48 222 kr | 129 475 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 627 kr | 19 614 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 781 061 kr | 2 031 478 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiekapitalet består av 500 st aktier
Företrädare
- Jonas F
Undertecknad i Piteå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fjellströms Rör AB för organisationsnummer?
Fjellströms Rör AB har organisationsnummer 559117-9428 (5591179428).
Var ligger Fjellströms Rör AB?
Fjellströms Rör AB har sin registrerade adress Hammarvägen 39E, 94336 Öjebyn.
Vilken bransch är Fjellströms Rör AB verksamt i?
Fjellströms Rör AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fjellströms Rör AB?
Fjellströms Rör AB hade en nettoomsättning på 170 881 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.