
Attribut Installationsledning AB
Attribut Installationsledning AB har organisationsnummer 559118-5318 (5591185318)
Aktiebolag • Org.nr: 559118-5318
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikTorslanda
Om företaget
Attribut Installationsledning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och teknisk konsultverksamhet inom industriteknik. På Google Maps är verksamheten listad som building consultant. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 3 985 044 kr räkenskapsåret 2025 (4 323 175 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Attribut Installationsledning AB 3 985 044 kr och redovisade ett resultat på 579 688 kr. Rörelsemarginalen var 37,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 22,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 316,0 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,0 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,4 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 22,4 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 316,0 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,3 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,8 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 993 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 864 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 247 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 19 av 150 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Göteborg.
- Plats 3 258 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 7 890 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 44 924 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,5 procent | 53,0 procent | 39,7 procent | 50,9 procent | 37,0 procent |
| Vinstmarginal | 42,6 procent | 53,2 procent | 40,7 procent | 51,6 procent | 37,4 procent |
| Soliditet | 28,8 procent | 17,4 procent | 15,8 procent | 21,1 procent | 22,4 procent |
| Kassalikviditet | 665,7 procent | 217,7 procent | 347,8 procent | 311,3 procent | 316,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,0 procent | 55,1 procent | 89,6 procent | 88,8 procent | 81,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 55,6 procent | -16,3 procent | -5,3 procent | -7,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 753 000 kr | 2 727 000 kr | 2 282 000 kr | 2 162 000 kr | 1 993 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 562 000 kr | 713 000 kr | 903 000 kr | 718 000 kr | 864 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gösta Andrées Gata 2c/o Severin Redovisning & Revision
42336 Torslanda
Bolag på samma adress
27 andra bolag har Gösta Andrées Gata 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet i form av installationsledning, installationssamordning, projektering av installationssystem, projekteringsledning samt projekt- och produktionsstöd inom bygg- och fastighetsbranschen, äga och förvalta värdepapper och annan likartad lös egendom samt ha produktion, sågning, hyvling och förädling av specialvirke och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 505 083 kr | 5 454 359 kr | 4 563 413 kr | 4 323 175 kr | 3 985 044 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 025 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 863 599 kr | 1 114 240 kr | 892 999 kr | 650 904 kr | 751 541 kr |
| Personalkostnader | 1 124 466 kr | 1 425 209 kr | 1 805 485 kr | 1 435 301 kr | 1 727 259 kr |
| Avskrivningar | 12 615 kr | 11 849 kr | 29 744 kr | 35 283 kr | 32 617 kr |
| Rörelseresultat | 1 489 555 kr | 2 892 131 kr | 1 809 928 kr | 2 199 513 kr | 1 473 627 kr |
| Ränteintäkter | 3 039 kr | 10 589 kr | 46 662 kr | 30 130 kr | 17 053 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 179 kr | 560 kr | 518 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 492 594 kr | 2 902 541 kr | 1 856 030 kr | 2 229 125 kr | 1 490 677 kr |
| Bokslutsdispositioner | -470 000 kr | -2 231 000 kr | -1 200 000 kr | -1 492 664 kr | -750 000 kr |
| Skatt | 213 084 kr | 142 988 kr | 144 712 kr | 174 016 kr | 160 989 kr |
| Årets resultat | 809 510 kr | 528 553 kr | 511 318 kr | 562 445 kr | 579 688 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 22 514 kr | 77 544 kr | 144 007 kr | 108 724 kr | 76 107 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 514 kr | 77 544 kr | 144 007 kr | 108 724 kr | 76 107 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 207 541 kr | 5 420 676 kr | 3 473 767 kr | 2 895 632 kr | 3 112 731 kr |
| Kortfristiga fordringar | 842 715 kr | 1 436 286 kr | 1 925 384 kr | 1 372 210 kr | 1 148 912 kr |
| Kassa och bank | 2 364 826 kr | 3 984 390 kr | 1 548 383 kr | 1 523 422 kr | 1 963 819 kr |
| Summa tillgångar | 3 230 055 kr | 5 498 220 kr | 3 617 774 kr | 3 004 356 kr | 3 188 838 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 930 864 kr | 959 417 kr | 570 735 kr | 633 181 kr | 712 869 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 71 354 kr | 380 864 kr | 9 417 kr | 20 736 kr | 83 181 kr |
| Årets resultat | 809 510 kr | 528 553 kr | 511 318 kr | 562 445 kr | 579 688 kr |
| Obeskattade reserver | 1 817 336 kr | 2 048 336 kr | 2 048 336 kr | 1 441 000 kr | 1 491 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 481 855 kr | 2 490 467 kr | 998 703 kr | 930 175 kr | 984 969 kr |
| Leverantörsskulder | 88 354 kr | 147 275 kr | 96 449 kr | 63 491 kr | 55 090 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 221 819 kr | 352 135 kr | 295 107 kr | 350 729 kr | 312 571 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 230 055 kr | 5 498 220 kr | 3 617 774 kr | 3 004 356 kr | 3 188 838 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver teknisk konsultverksamhet i form av installationsledning, projektering, besiktning och energiberäkning inom bygg- och fastighetsbranschen.
Företrädare
- Christoffer E
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Attribut Installationsledning AB för organisationsnummer?
Attribut Installationsledning AB har organisationsnummer 559118-5318 (5591185318).
Var ligger Attribut Installationsledning AB?
Attribut Installationsledning AB har sin registrerade adress Gösta Andrées Gata 2, 42336 Torslanda.
Vilken bransch är Attribut Installationsledning AB verksamt i?
Attribut Installationsledning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Attribut Installationsledning AB?
Attribut Installationsledning AB hade en nettoomsättning på 3 985 044 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Attribut Installationsledning AB?
Attribut Installationsledning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Attribut Installationsledning AB någon utdelning?
Styrelsen i Attribut Installationsledning AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.