Nordic Fleetcare AB
Nordic Fleetcare AB har organisationsnummer 559119-4963 (5591194963)
Aktiebolag • Org.nr: 559119-4963
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarEnköping
Om företaget
Nordic Fleetcare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312). Sidoverksamheter inkluderar annan rengöring, reparation och underhåll av andra civila transportmedel, elinstallationer och fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 24 procent till 22 320 282 kr räkenskapsåret 2024 (29 305 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Nordic Fleetcare AB 22 320 282 kr och redovisade ett resultat på 167 354 kr. Rörelsemarginalen var -0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,6 procent). Soliditeten var 10,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,6 procent). Kassalikviditeten var 129,8 procent, under branschens median (median 174,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 6,6 procent | 0,4 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 6,6 procent | 0,2 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,2 procent | 44,6 procent | 22,4 procent till 67,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 129,8 procent | 174,9 procent | 108,5 procent till 302,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 procent | 21,1 procent | 0,2 procent till 49,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -23,8 procent | 8,3 procent | -9,1 procent till 33,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 797 000 kr | 1 335 000 kr | 883 000 kr till 1 852 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 576 000 kr | 509 000 kr | 350 000 kr till 616 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | -0,1 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 5,9 procent | 10,2 procent |
| Kassalikviditet | 96,8 procent | 129,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,4 procent | 22,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -23,8 procent |
| Omsättning per anställd | 651 000 kr | 797 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 491 000 kr | 576 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gustav Dahlèns Gata 9A74947 Enköping
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Gustav Dahlèns Gata 9A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fordonsvård, montagetjänster inom transportfordon samt produktion och montage av folie, piktogram och fordonsdekor samt därmed förenlig verksamhet. Bifirma NFC Hands ska bedriva bemanning av personal inom service produktion och tjänster inom kollektivtrafiken.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 305 167 kr | 22 320 282 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 321 480 kr | 303 562 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 977 374 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 091 174 kr | 5 257 068 kr |
| Personalkostnader | 22 109 280 kr | 16 115 530 kr |
| Avskrivningar | 218 074 kr | 293 349 kr |
| Rörelseresultat | 468 029 kr | -22 809 kr |
| Ränteintäkter | 20 614 kr | 10 538 kr |
| Räntekostnader | 16 373 kr | 45 375 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 472 270 kr | 167 354 kr |
| Bokslutsdispositioner | -205 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 56 435 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 210 835 kr | 167 354 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 240 097 kr | 1 228 115 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 192 497 kr | 1 205 515 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 600 kr | 22 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 566 029 kr | 6 078 328 kr |
| Varulager | 288 788 kr | 324 799 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 373 348 kr | 5 391 266 kr |
| Kassa och bank | 903 893 kr | 362 263 kr |
| Summa tillgångar | 9 806 126 kr | 7 306 442 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 578 855 kr | 746 209 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 318 020 kr | 528 855 kr |
| Årets resultat | 210 835 kr | 167 354 kr |
| Obeskattade reserver | 205 000 kr | 205 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 554 163 kr | 4 431 745 kr |
| Leverantörsskulder | 677 488 kr | 539 877 kr |
| Skatteskulder | 67 055 kr | 58 683 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 784 866 kr | 1 731 725 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 806 126 kr | 7 306 442 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller trafikservice och renoveringstjänster inom tåg- och bussbranschen.Bolaget har sitt säte i Enköping.
Under året har bolaget ingått som ett helägt dotterbolag till NFC Group AB.
Företrädare
- Peter Sebastian O (styrelseledamot)
- Anders Göran W (styrelseordförande / styrelseledamot)
- Sten Håkan J (styrelseledamot)
- Micael Peter Magnus Z (styrelseledamot)
Undertecknad i Enköping.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nordic Fleetcare AB för organisationsnummer?
Nordic Fleetcare AB har organisationsnummer 559119-4963 (5591194963).
Var ligger Nordic Fleetcare AB?
Nordic Fleetcare AB har sin registrerade adress Gustav Dahlèns Gata 9A, 74947 Enköping.
Vilken bransch är Nordic Fleetcare AB verksamt i?
Nordic Fleetcare AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nordic Fleetcare AB?
Nordic Fleetcare AB hade en nettoomsättning på 22 320 282 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nordic Fleetcare AB?
Nordic Fleetcare AB hade i genomsnitt 28 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.