Gustavsbergshälsan AB
Gustavsbergshälsan AB har organisationsnummer 559119-8170 (5591198170)
Aktiebolag • Org.nr: 559119-8170
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdStockholm
Om företaget
Gustavsbergshälsan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 716 031 kr räkenskapsåret 2025 (942 826 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gustavsbergshälsan AB 716 031 kr och redovisade ett resultat på 180 963 kr. Rörelsemarginalen var 34,2 procent, under branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 210,7 procent, under branschens median (median 372,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,2 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 32,4 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,1 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 210,7 procent | 372,2 procent | 193,2 procent till 934,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 231,8 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,1 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 407 av 1 231 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 99 av 298 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Stockholm.
- Plats 31 088 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 55 782 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 167 448 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,3 procent | 12,7 procent | 3,5 procent | 2,5 procent | 34,2 procent |
| Vinstmarginal | -6,5 procent | 12,5 procent | 3,1 procent | 1,2 procent | 32,4 procent |
| Soliditet | 52,0 procent | 57,5 procent | 81,0 procent | -15,5 procent | 9,1 procent |
| Kassalikviditet | 208,2 procent | 234,3 procent | 468,5 procent | 447,4 procent | 210,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 procent | 35,8 procent | 9,4 procent | - | 231,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -20,6 procent | 35,4 procent | - | -24,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 930 000 kr | 766 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 844 000 kr | 198 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
JLQ 098V BILLO10646 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva specialistläkarvård medicinsk konsultverksamhet behandlingsuppdrag inom företagshälsovård läkarpraktik allmänpraktiserande och uppdrag inom idrottsmedicin allmänpsykiatri samt inom verksamhetsområdet därtill hörande mediaproduktion och mediakommunikation föreläsnningar och information via internet med böcker och andra mediavaror internethandel bemanningsuppdrag inom verksamhetsområdet jämte forskning och utveckling samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 929 883 kr | 1 532 208 kr | 2 073 981 kr | 942 826 kr | 716 031 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 102 144 kr | -47 000 kr | 0 kr | - | 110 090 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 735 705 kr | 340 017 kr | 610 729 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 564 964 kr | 552 014 kr | 669 631 kr | 815 729 kr | 493 760 kr |
| Personalkostnader | 844 485 kr | 395 941 kr | 720 674 kr | 103 856 kr | 84 425 kr |
| Rörelseresultat | -121 048 kr | 195 187 kr | 72 947 kr | 23 241 kr | 245 000 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 894 kr | 469 kr | 83 kr |
| Räntekostnader | 4 327 kr | 4 307 kr | 16 822 kr | 12 005 kr | 13 435 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -125 375 kr | 190 880 kr | 65 019 kr | 11 705 kr | 231 648 kr |
| Bokslutsdispositioner | 124 520 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 3 368 kr | 40 652 kr | 21 572 kr | 8 907 kr | 50 685 kr |
| Årets resultat | 13 513 kr | 150 228 kr | 43 447 kr | 2 798 kr | 180 963 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 3 837 kr | 63 837 kr | 63 837 kr | 60 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 3 837 kr | 63 837 kr | 63 837 kr | 60 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 517 354 kr | 724 422 kr | 506 851 kr | 600 449 kr | 794 353 kr |
| Kortfristiga fordringar | 391 866 kr | 663 591 kr | 385 512 kr | 586 920 kr | 711 628 kr |
| Kassa och bank | 125 488 kr | 60 831 kr | 121 339 kr | 13 529 kr | 82 725 kr |
| Summa tillgångar | 517 354 kr | 728 259 kr | 570 688 kr | 664 286 kr | 854 353 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 268 831 kr | 419 060 kr | 462 507 kr | -102 878 kr | 78 085 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 205 318 kr | 218 832 kr | 369 060 kr | -155 676 kr | -152 878 kr |
| Årets resultat | 13 513 kr | 150 228 kr | 43 447 kr | 2 798 kr | 180 963 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 248 523 kr | 309 199 kr | 108 181 kr | 134 214 kr | 377 029 kr |
| Leverantörsskulder | 12 080 kr | 85 820 kr | 85 820 kr | 0 kr | 21 604 kr |
| Skatteskulder | 49 936 kr | 91 344 kr | 109 471 kr | 0 kr | 45 356 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 166 507 kr | 112 035 kr | -107 110 kr | 114 214 kr | 211 037 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 517 354 kr | 728 259 kr | 570 688 kr | 664 286 kr | 854 353 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom specialistläkarvård, medicinsk konsultverksamhet och behandlingsuppdrag inom företagshälsovård. Verksamheten omfattar även läkarpraktik med allmänmedicinsk inriktning samt uppdrag inom idrottsmedicin och allmänpsykiatri. Utöver den medicinska verksamheten arbetar bolaget med kunskapsspridning och kommunikation inom sina verksamhetsområden. Det kan handla om föreläsningar, information via internet, böcker, mediaproduktion och andra former av mediainnehåll. Bolaget kan även ta uppdrag inom bemanning, forskning och utveckling. Verksamheten omfattar även andra närliggande tjänster som har en naturlig koppling till bolagets medicinska och kommunikativa arbete. Företaget har sitt säte i Stockholm, Stockholms län.
Företrädare
- Karl Gustav F (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gustavsbergshälsan AB för organisationsnummer?
Gustavsbergshälsan AB har organisationsnummer 559119-8170 (5591198170).
Var ligger Gustavsbergshälsan AB?
Gustavsbergshälsan AB har sin registrerade adress JLQ 098V BILLO, 10646 Stockholm.
Vilken bransch är Gustavsbergshälsan AB verksamt i?
Gustavsbergshälsan AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gustavsbergshälsan AB?
Gustavsbergshälsan AB hade en nettoomsättning på 716 031 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.