HT Kitchen Värnhem AB
HT Kitchen Värnhem AB har organisationsnummer 559120-4531 (5591204531)
Aktiebolag • Org.nr: 559120-4531
Om företaget
HT Kitchen Värnhem AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 3 017 455 kr räkenskapsåret 2025 (3 451 252 kr föregående år).
Bolaget är ett helägt dotterbolag till HT KItchen AB, org nr 556937-7483.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HT Kitchen Värnhem AB 3 017 455 kr och redovisade ett resultat på 96 914 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 24,3 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 76,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 24,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 76,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,6 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 006 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 260 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 371 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 213 av 444 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 1 908 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 6 569 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 57 633 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | -3,3 procent | -2,4 procent | 1,7 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | -3,3 procent | -2,3 procent | 1,7 procent | 4,0 procent |
| Soliditet | 2,7 procent | 3,5 procent | 4,8 procent | 11,8 procent | 24,3 procent |
| Kassalikviditet | 25,3 procent | 35,0 procent | 33,1 procent | 32,9 procent | 76,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,7 procent | 1,7 procent | -0,8 procent | 37,8 procent | 44,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 233,2 procent | -3,0 procent | 0,3 procent | -12,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 3 451 000 kr | 1 006 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 83 000 kr | 260 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nummmersjuvägen 221236 Malmö
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Nummmersjuvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Asiatisk snabbmatsrestaurang
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 1 064 155 kr | 3 545 900 kr | 3 440 609 kr | 3 451 252 kr | 3 017 455 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 18 014 kr | 152 084 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 85 092 kr | 0 kr | - | - | 6 750 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 400 kr | 12 661 kr | 622 480 kr | 2 120 113 kr | 2 043 606 kr | 1 789 649 kr | 985 118 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 83 108 kr | 780 247 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 356 633 kr | 359 410 kr | 359 410 kr | 359 410 kr |
| Rörelseresultat | -3 400 kr | -12 661 kr | 49 312 kr | -116 736 kr | -81 914 kr | 57 840 kr | 122 018 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 199 kr | 206 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 kr | 848 kr | -1 286 kr | 0 kr | 222 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 400 kr | -12 661 kr | 49 311 kr | -117 584 kr | -80 628 kr | 58 039 kr | 122 002 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 120 000 kr | 80 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 7 055 kr | 1 139 kr | 0 kr | 11 519 kr | 25 088 kr |
| Årets resultat | -3 400 kr | -12 661 kr | 42 256 kr | 1 277 kr | -628 kr | 46 520 kr | 96 914 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 2 070 452 kr | 1 440 419 kr | 1 081 009 kr | 721 599 kr | 362 189 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 1 670 452 kr | 1 440 419 kr | 1 081 009 kr | 721 599 kr | 362 189 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 400 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 48 300 kr | 40 639 kr | 692 204 kr | 765 068 kr | 528 620 kr | 319 146 kr | 543 281 kr |
| Varulager | - | - | 13 729 kr | 21 175 kr | 20 563 kr | 17 392 kr | 16 966 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | - | 16 745 kr | 564 927 kr | 408 814 kr | 208 585 kr | 106 155 kr |
| Kassa och bank | 48 300 kr | 40 639 kr | 661 730 kr | 178 966 kr | 99 243 kr | 93 169 kr | 420 160 kr |
| Summa tillgångar | 48 300 kr | 40 639 kr | 2 762 656 kr | 2 205 487 kr | 1 609 629 kr | 1 040 745 kr | 905 470 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 46 300 kr | 33 639 kr | 75 895 kr | 77 172 kr | 76 544 kr | 123 064 kr | 219 978 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -300 kr | -3 700 kr | -16 361 kr | 25 895 kr | 27 172 kr | 26 544 kr | 73 064 kr |
| Årets resultat | -3 400 kr | -12 661 kr | 42 256 kr | 1 277 kr | -628 kr | 46 520 kr | 96 914 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 000 kr | 7 000 kr | 2 686 761 kr | 2 128 315 kr | 1 533 085 kr | 917 681 kr | 685 492 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 48 784 kr | 1 805 887 kr | 1 512 826 kr | 560 046 kr | 246 559 kr |
| Skatteskulder | - | - | 46 700 kr | 8 194 kr | 0 kr | 4 413 kr | 24 968 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 000 kr | 2 000 kr | 62 807 kr | 2 000 kr | 1 981 kr | 27 288 kr | 26 672 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 48 300 kr | 40 639 kr | 2 762 656 kr | 2 205 487 kr | 1 609 629 kr | 1 040 745 kr | 905 470 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom Asiatisk snabbmatrestaurang Företaget har sitt säte i Malmö
Företrädare
- Hoan Sebastian V
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HT Kitchen Värnhem AB för organisationsnummer?
HT Kitchen Värnhem AB har organisationsnummer 559120-4531 (5591204531).
Var ligger HT Kitchen Värnhem AB?
HT Kitchen Värnhem AB har sin registrerade adress Nummmersjuvägen 2, 21236 Malmö.
Vilken bransch är HT Kitchen Värnhem AB verksamt i?
HT Kitchen Värnhem AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HT Kitchen Värnhem AB?
HT Kitchen Värnhem AB hade en nettoomsättning på 3 017 455 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HT Kitchen Värnhem AB?
HT Kitchen Värnhem AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.