
Karlssons Choice AB
Karlssons Choice AB har organisationsnummer 559120-4697 (5591204697)
Aktiebolag • Org.nr: 559120-4697
Om företaget
Karlssons Choice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nora. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som restaurang. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 93 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 92 procent till 147 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 940 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Karlssons Choice AB 147 000 kr och redovisade ett resultat på -156 416 kr. Rörelsemarginalen var -102,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var -49,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 66,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -102,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -106,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -49,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 66,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -92,4 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 117 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 150 av 178 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Örebro.
- Plats 2 999 av 4 344 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 5 071 av 7 050 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 237 554 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | -1,3 procent | -2,6 procent | -102,3 procent |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | -1,3 procent | -2,7 procent | -106,1 procent |
| Soliditet | 48,1 procent | 42,3 procent | 40,2 procent | -49,7 procent |
| Kassalikviditet | 142,2 procent | 107,6 procent | 102,4 procent | 66,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,0 procent | -25,6 procent | -73,5 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 8,7 procent | -20,0 procent | -92,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 115 000 kr | 1 212 000 kr | 1 940 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 173 000 kr | 159 000 kr | 153 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Prästgatan 5B71331 Nora
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva catering- och restaurangverksamhet samt äga och förvalta värdepapper.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 229 181 kr | 2 424 432 kr | 1 939 681 kr | 146 813 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 45 kr | 34 977 kr | 96 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 205 861 kr | 1 390 308 kr | 1 122 310 kr | 90 724 kr |
| Övriga externa kostnader | 660 036 kr | 774 147 kr | 705 477 kr | 188 872 kr |
| Personalkostnader | 346 724 kr | 317 190 kr | 153 277 kr | 1 351 kr |
| Avskrivningar | 70 205 kr | 9 827 kr | 9 880 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -53 600 kr | -32 063 kr | -51 167 kr | -150 338 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 32 kr | 371 kr | 518 kr |
| Räntekostnader | 1 574 kr | 337 kr | 2 675 kr | 6 596 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -55 174 kr | -32 368 kr | -53 471 kr | -156 416 kr |
| Bokslutsdispositioner | 25 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -30 174 kr | -32 368 kr | -53 471 kr | -156 416 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 19 911 kr | 26 084 kr | 16 204 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 911 kr | 26 084 kr | 16 204 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 309 504 kr | 272 131 kr | 164 737 kr | 7 213 kr |
| Varulager | 66 522 kr | 87 021 kr | 53 963 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 85 196 kr | 108 190 kr | 80 948 kr | 5 456 kr |
| Kassa och bank | 157 786 kr | 76 920 kr | 29 826 kr | 1 757 kr |
| Summa tillgångar | 329 415 kr | 298 215 kr | 180 941 kr | 7 213 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 158 570 kr | 126 202 kr | 72 731 kr | -3 588 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 138 744 kr | 108 570 kr | 76 202 kr | 102 828 kr |
| Årets resultat | -30 174 kr | -32 368 kr | -53 471 kr | -156 416 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 170 845 kr | 172 013 kr | 108 210 kr | 10 801 kr |
| Leverantörsskulder | 86 618 kr | 92 166 kr | 44 088 kr | 5 801 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 251 kr | 50 663 kr | 48 302 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 329 415 kr | 298 215 kr | 180 941 kr | 7 213 kr |
Företrädare
- Anna Lena Sofia K (ordförande)
- Bert Anders Elof K
Undertecknad i Nora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Karlssons Choice AB för organisationsnummer?
Karlssons Choice AB har organisationsnummer 559120-4697 (5591204697).
Var ligger Karlssons Choice AB?
Karlssons Choice AB har sin registrerade adress Prästgatan 5B, 71331 Nora.
Vilken bransch är Karlssons Choice AB verksamt i?
Karlssons Choice AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Karlssons Choice AB?
Karlssons Choice AB hade en nettoomsättning på 147 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.