Snibb Communications Saving the Day AB
Snibb Communications Saving the Day AB har organisationsnummer 559120-5827 (5591205827)
Aktiebolag • Org.nr: 559120-5827
Om företaget
Snibb Communications Saving the Day AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till 2 377 631 kr räkenskapsåret 2025 (1 586 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Snibb Communications Saving the Day AB 2 377 631 kr och redovisade ett resultat på 275 046 kr. Rörelsemarginalen var 19,6 procent, över branschens median (median 9,7 procent). Soliditeten var 39,5 procent, under branschens median (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 273,6 procent, över branschens median (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,6 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,6 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 39,5 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 273,6 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 506,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,5 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 49,9 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 508 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 3 av 26 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Huddinge.
- Plats 679 av 3 181 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 22 554 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 72 056 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,6 procent | 28,7 procent | 18,0 procent | 19,7 procent | 19,6 procent |
| Vinstmarginal | 24,6 procent | 28,7 procent | 18,0 procent | 19,8 procent | 19,6 procent |
| Soliditet | 59,3 procent | 72,9 procent | 48,3 procent | 66,5 procent | 39,5 procent |
| Kassalikviditet | 245,7 procent | 369,7 procent | 193,5 procent | 463,9 procent | 273,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,7 procent | 67,0 procent | 0,5 procent | 41,8 procent | 84,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,4 procent | -37,9 procent | 1,2 procent | 49,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lottastigen 18c/o c/o Pia Snibb
14137 Huddinge
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lottastigen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra konsulttjänster inom reklam, marknadsföring och kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 785 000 kr | 2 522 897 kr | 1 567 750 kr | 1 586 000 kr | 2 377 631 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 039 532 kr | 1 741 909 kr | 1 212 730 kr | 886 723 kr | 1 035 553 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 087 kr | 56 527 kr | 72 948 kr | 54 698 kr | 122 997 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 396 kr | 0 kr | 332 555 kr | 753 336 kr |
| Rörelseresultat | 684 381 kr | 724 065 kr | 282 072 kr | 312 024 kr | 465 745 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 2 388 kr | 110 kr |
| Räntekostnader | 367 kr | 471 kr | 152 kr | 82 kr | 80 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 684 014 kr | 723 594 kr | 281 923 kr | 314 330 kr | 465 775 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -280 000 kr | -79 443 kr | -117 880 kr |
| Skatt | 146 457 kr | 149 238 kr | 624 kr | 49 095 kr | 72 849 kr |
| Årets resultat | 537 557 kr | 574 356 kr | 1 299 kr | 185 792 kr | 275 046 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 1 320 452 kr | 1 175 315 kr | 535 267 kr | 667 864 kr | 823 982 kr |
| Kortfristiga fordringar | 887 805 kr | 257 000 kr | 340 426 kr | 140 907 kr | 358 431 kr |
| Kassa och bank | 432 647 kr | 918 315 kr | 194 841 kr | 526 957 kr | 465 551 kr |
| Summa tillgångar | 1 320 452 kr | 1 175 315 kr | 535 267 kr | 667 864 kr | 823 982 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 783 015 kr | 857 371 kr | 258 670 kr | 444 462 kr | 325 508 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 195 458 kr | 233 015 kr | 207 371 kr | 208 670 kr | 462 kr |
| Årets resultat | 537 557 kr | 574 356 kr | 1 299 kr | 185 792 kr | 275 046 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 79 443 kr | 197 323 kr |
| Kortfristiga skulder | 537 437 kr | 317 944 kr | 276 597 kr | 143 959 kr | 301 151 kr |
| Leverantörsskulder | 397 613 kr | 228 257 kr | 126 124 kr | 52 718 kr | 159 572 kr |
| Skatteskulder | 90 772 kr | 39 546 kr | 0 kr | - | 35 974 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 052 kr | 49 909 kr | 20 473 kr | 91 241 kr | 105 605 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 320 452 kr | 1 175 315 kr | 535 267 kr | 667 864 kr | 823 982 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver konsulttjänster inom reklam, marknadsföring och kommunikation.
Företrädare
- Pia S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Snibb Communications Saving the Day AB för organisationsnummer?
Snibb Communications Saving the Day AB har organisationsnummer 559120-5827 (5591205827).
Var ligger Snibb Communications Saving the Day AB?
Snibb Communications Saving the Day AB har sin registrerade adress Lottastigen 18, 14137 Huddinge.
Vilken bransch är Snibb Communications Saving the Day AB verksamt i?
Snibb Communications Saving the Day AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Snibb Communications Saving the Day AB?
Snibb Communications Saving the Day AB hade en nettoomsättning på 2 377 631 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Snibb Communications Saving the Day AB någon utdelning?
Styrelsen i Snibb Communications Saving the Day AB föreslog en utdelning på 275 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-07-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.