S atelier AB
S atelier AB har organisationsnummer 559121-1577 (5591211577)
Aktiebolag • Org.nr: 559121-1577
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderMalmö
Om företaget
S atelier AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 83 procent till 51 000 kr räkenskapsåret 2025 (301 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte S atelier AB 51 000 kr och redovisade ett resultat på -10 282 kr. Soliditeten var 66,0 procent, över branschens median (median 44,2 procent). Kassalikviditeten var 128,6 procent, över branschens median (median 100,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,0 procent | 44,2 procent | 16,5 procent till 73,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 128,6 procent | 100,1 procent | 31,8 procent till 275,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,4 procent | 4,1 procent | -9,3 procent till 25,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -83,1 procent | -0,6 procent | -12,3 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 816 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 38 av 41 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Malmö.
- Plats 8 570 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 30 547 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 259 983 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 109,9 procent | - | - | -46,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 110,0 procent | - | - | -44,8 procent | - |
| Soliditet | 70,2 procent | 75,5 procent | 72,6 procent | 63,3 procent | 66,0 procent |
| Kassalikviditet | 195,1 procent | 207,9 procent | 181,8 procent | 135,8 procent | 128,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 procent | -17,4 procent | -16,9 procent | -43,2 procent | -3,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,8 procent | -87,1 procent | - | - | -83,1 procent |
| Omsättning per anställd | 410 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stensjögatan 14c/o Cubillos
21765 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Butikshandel och webbhandel med kläder, skor och accessoarer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 530 640 kr | 410 370 kr | 53 140 kr | 34 006 kr | 300 726 kr | 50 662 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 134 kr | 17 616 kr | 523 kr | 0 kr | 3 291 kr | 612 kr |
| Övriga externa kostnader | 201 024 kr | 161 506 kr | 109 021 kr | 9 845 kr | 314 387 kr | 52 694 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 101 358 kr | 450 661 kr | -88 346 kr | -75 738 kr | -139 629 kr | -11 860 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 965 kr | 4 878 kr | 1 578 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 3 kr | 2 915 kr | 956 kr | 247 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 101 358 kr | 450 658 kr | -91 261 kr | -75 729 kr | -134 998 kr | -10 282 kr |
| Skatt | 23 139 kr | 95 410 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 78 219 kr | 355 248 kr | -91 261 kr | -75 729 kr | -134 998 kr | -10 282 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 462 626 kr | 874 750 kr | 692 696 kr | 616 703 kr | 493 646 kr | 457 546 kr |
| Varulager | - | 366 762 kr | 340 281 kr | 309 030 kr | 247 650 kr | 257 790 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 874 kr | 46 129 kr | 65 857 kr | 206 185 kr | 140 696 kr | 123 465 kr |
| Kassa och bank | 436 752 kr | 461 859 kr | 286 558 kr | 101 488 kr | 105 300 kr | 76 291 kr |
| Summa tillgångar | 462 626 kr | 874 750 kr | 692 696 kr | 616 703 kr | 493 646 kr | 457 546 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 259 181 kr | 614 430 kr | 523 169 kr | 447 440 kr | 312 442 kr | 302 160 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 962 kr | 209 182 kr | 564 430 kr | 473 169 kr | 397 440 kr | 262 442 kr |
| Årets resultat | 78 219 kr | 355 248 kr | -91 261 kr | -75 729 kr | -134 998 kr | -10 282 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 445 kr | 260 320 kr | 169 527 kr | 169 263 kr | 181 204 kr | 155 386 kr |
| Leverantörsskulder | - | 16 736 kr | 44 424 kr | 49 724 kr | 9 286 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 183 445 kr | 223 584 kr | 105 103 kr | 99 539 kr | 151 918 kr | 135 386 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 462 626 kr | 874 750 kr | 692 696 kr | 616 703 kr | 493 646 kr | 457 546 kr |
Ur årsredovisningen
Väsentliga händelser under räkenskapsåre
Företrädare
- Viktoria C (ordförande)
- Karla O
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har S atelier AB för organisationsnummer?
S atelier AB har organisationsnummer 559121-1577 (5591211577).
Var ligger S atelier AB?
S atelier AB har sin registrerade adress Stensjögatan 14, 21765 Malmö.
Vilken bransch är S atelier AB verksamt i?
S atelier AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter S atelier AB?
S atelier AB hade en nettoomsättning på 51 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.