Nicelle consulting AB
Nicelle consulting AB har organisationsnummer 559121-2625 (5591212625)
Aktiebolag • Org.nr: 559121-2625
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusStockholm
Om företaget
Nicelle consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222). Sidoverksamheter inkluderar specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus och annan övrig hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 726 180 kr räkenskapsåret 2025 (546 141 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nicelle consulting AB 726 180 kr och redovisade ett resultat på 432 811 kr. Rörelsemarginalen var -4,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,1 procent). Soliditeten var 77,0 procent, över branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 275,6 procent, under branschens median (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,6 procent | 35,1 procent | 11,4 procent till 68,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 60,1 procent | 38,1 procent | 12,7 procent till 73,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,0 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 275,6 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 46,6 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,0 procent | -3,6 procent | -35,8 procent till 18,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 671 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 161 av 438 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Stockholm.
- Plats 31 241 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 56 055 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 168 611 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,0 procent | 46,2 procent | 15,7 procent | 16,9 procent | -4,6 procent |
| Vinstmarginal | 50,6 procent | 106,7 procent | 128,2 procent | 57,0 procent | 60,1 procent |
| Soliditet | 84,3 procent | 68,5 procent | 77,5 procent | 86,1 procent | 77,0 procent |
| Kassalikviditet | 1492,7 procent | 643,0 procent | 1464,6 procent | 300,5 procent | 275,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,9 procent | 49,7 procent | 52,1 procent | 59,9 procent | 46,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -9,0 procent | 70,0 procent | -23,2 procent | 70,8 procent | 33,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odengatan 26c/o Nader Ghaffarpour
11351 Stockholm
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Odengatan 26 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hälso- och sjukvård samt utbildning, konsultverksamhet, rekrytering och bemanning inom dessa områden. Förmedling och uthyrning av lokaler, äga och förvalta fastigheter, aktier, andelar och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 269 108 kr | 244 900 kr | 416 263 kr | 319 695 kr | 546 141 kr | 726 180 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 922 kr | 119 279 kr | 223 781 kr | 269 561 kr | 454 025 kr | 498 611 kr |
| Personalkostnader | 4 035 kr | 719 kr | 0 kr | - | - | 261 094 kr |
| Rörelseresultat | 161 151 kr | 124 902 kr | 192 482 kr | 50 134 kr | 92 116 kr | -33 525 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 9 kr | 30 kr | 348 kr | 537 kr |
| Räntekostnader | 184 kr | 973 kr | 157 kr | 457 kr | 1 425 kr | 186 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 160 967 kr | 123 929 kr | 444 334 kr | 409 707 kr | 311 039 kr | 436 576 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -32 000 kr | -100 014 kr | -18 000 kr | 160 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 35 277 kr | 19 680 kr | 71 249 kr | 11 428 kr | 54 118 kr | 3 765 kr |
| Årets resultat | 125 690 kr | 72 249 kr | 273 071 kr | 380 279 kr | 416 921 kr | 432 811 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 22 500 kr | 72 500 kr | 92 500 kr | 190 950 kr | 470 950 kr | 440 700 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 500 kr | 72 500 kr | 92 500 kr | 190 950 kr | 470 950 kr | 440 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 406 068 kr | 338 072 kr | 708 737 kr | 749 511 kr | 337 630 kr | 766 341 kr |
| Kortfristiga fordringar | 114 450 kr | 91 115 kr | 156 295 kr | 411 166 kr | 262 894 kr | 318 635 kr |
| Kassa och bank | 291 618 kr | 246 957 kr | 552 442 kr | 338 345 kr | 74 736 kr | 447 706 kr |
| Summa tillgångar | 428 568 kr | 410 572 kr | 801 237 kr | 940 461 kr | 808 580 kr | 1 207 041 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 273 688 kr | 345 937 kr | 549 008 kr | 729 287 kr | 696 207 kr | 929 018 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 97 998 kr | 223 688 kr | 225 937 kr | 299 008 kr | 229 286 kr | 446 207 kr |
| Årets resultat | 125 690 kr | 72 249 kr | 273 071 kr | 380 279 kr | 416 921 kr | 432 811 kr |
| Obeskattade reserver | 9 986 kr | 41 986 kr | 142 000 kr | 160 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 144 894 kr | 22 649 kr | 110 229 kr | 51 174 kr | 112 373 kr | 278 023 kr |
| Leverantörsskulder | 56 000 kr | 0 kr | 1 351 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 30 698 kr | 20 691 kr | 37 534 kr | 8 318 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 58 196 kr | 1 958 kr | 71 344 kr | 42 857 kr | 112 372 kr | 271 023 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 428 568 kr | 410 572 kr | 801 237 kr | 940 461 kr | 808 580 kr | 1 207 041 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm bedriver hälso och sjukvård samt utbildning och bemanning inom detta område.
Företrädare
- Nader G (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nicelle consulting AB för organisationsnummer?
Nicelle consulting AB har organisationsnummer 559121-2625 (5591212625).
Var ligger Nicelle consulting AB?
Nicelle consulting AB har sin registrerade adress Odengatan 26, 11351 Stockholm.
Vilken bransch är Nicelle consulting AB verksamt i?
Nicelle consulting AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nicelle consulting AB?
Nicelle consulting AB hade en nettoomsättning på 726 180 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nicelle consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Nicelle consulting AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.