S.Hedström Målerikalkyl AB

S.Hedström Målerikalkyl AB har organisationsnummer 559121-7418 (5591217418)

Aktiebolag • Org.nr: 559121-7418

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikBollnäs

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

S.Hedström Målerikalkyl AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).

Ekonomi

1 233 171 krOmsättning
214 234 krÅrets resultat
-Antal anställda
77,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 233 171 kr räkenskapsåret 2025 (1 231 729 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte S.Hedström Målerikalkyl AB 1 233 171 kr och redovisade ett resultat på 214 234 kr. Rörelsemarginalen var 17,4 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 77,9 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 1840,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal17,4 procent19,7 procent4,7 procent till 38,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal17,8 procent21,1 procent5,1 procent till 40,9 procentUnder branschens median
Soliditet77,9 procent63,8 procent42,0 procent till 84,1 procentöver branschens median
Kassalikviditet1840,5 procent309,3 procent173,6 procent till 638,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital39,9 procent21,6 procent0,0 procent till 54,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt0,1 procent-1,3 procent-26,2 procent till 19,8 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 3 167 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
  • Plats 6 av 12 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Bollnäs.
  • Plats 274 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
  • Plats 2 993 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
  • Plats 127 655 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal19,0 procent18,2 procent28,2 procent21,4 procent17,4 procent
Vinstmarginal19,0 procent18,2 procent28,2 procent22,5 procent17,8 procent
Soliditet51,7 procent55,6 procent62,3 procent72,2 procent77,9 procent
Kassalikviditet2031,6 procent1962,7 procent2732,5 procent2090,1 procent1840,5 procent
Avkastning på eget kapital39,1 procent38,2 procent53,6 procent58,8 procent39,9 procent
Omsättningstillväxt-5,9 procent-9,4 procent17,3 procent-0,6 procent0,1 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Lindgatan 3
82135 Bollnäs

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Lindgatan 3 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Företagets verksamhet ska vara att tillhandahålla kalkyltjänster samt mängdförteckningar åt måleribranschen, utföra måleritjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning1 264 647 kr1 239 235 kr1 166 635 kr1 056 605 kr1 239 502 kr1 231 729 kr1 233 171 kr
Övriga rörelseintäkter----122 kr0 kr6 132 kr
Råvaror och förnödenheter963 000 kr905 700 kr853 500 kr777 000 kr784 751 kr873 500 kr901 561 kr
Övriga externa kostnader95 945 kr92 200 kr86 530 kr86 892 kr101 583 kr94 713 kr122 678 kr
Personalkostnader3 225 kr0 kr4 900 kr0 kr4 039 kr250 kr1 000 kr
Rörelseresultat202 477 kr241 335 kr221 705 kr192 713 kr349 251 kr263 266 kr214 064 kr
Ränteintäkter---54 kr734 kr13 462 kr5 709 kr
Räntekostnader-1 034 kr326 kr0 kr--103 kr
Resultat efter finansiella poster202 477 kr240 301 kr221 379 kr192 767 kr349 985 kr276 728 kr219 670 kr
Bokslutsdispositioner-52 000 kr-60 000 kr-55 000 kr0 kr-115 000 kr52 000 kr
Skatt33 711 kr39 219 kr34 776 kr40 299 kr73 348 kr84 140 kr57 436 kr
Årets resultat116 766 kr141 082 kr131 603 kr152 468 kr276 637 kr307 588 kr214 234 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar------3 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar------3 000 kr
Omsättningstillgångar573 064 kr625 258 kr650 667 kr717 672 kr828 048 kr725 020 kr686 886 kr
Kortfristiga fordringar68 155 kr57 421 kr132 030 kr145 670 kr78 032 kr79 475 kr115 929 kr
Kassa och bank504 909 kr567 837 kr518 637 kr572 002 kr750 016 kr645 545 kr570 957 kr
Summa tillgångar573 064 kr625 258 kr650 667 kr717 672 kr828 048 kr725 020 kr689 886 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital223 954 kr365 036 kr336 639 kr399 107 kr515 744 kr523 331 kr537 565 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat57 188 kr173 954 kr155 036 kr196 639 kr189 107 kr165 743 kr273 331 kr
Årets resultat116 766 kr141 082 kr131 603 kr152 468 kr276 637 kr307 588 kr214 234 kr
Obeskattade reserver167 000 kr227 000 kr282 000 kr282 000 kr282 000 kr167 000 kr115 000 kr
Kortfristiga skulder182 110 kr33 222 kr32 028 kr36 565 kr30 304 kr34 689 kr37 321 kr
Leverantörsskulder30 000 kr4 578 kr5 059 kr8 250 kr0 kr52 kr12 577 kr
Skatteskulder117 334 kr0 kr---3 653 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder29 776 kr23 644 kr21 969 kr23 315 kr25 304 kr25 009 kr19 744 kr
Summa eget kapital och skulder573 064 kr625 258 kr650 667 kr717 672 kr828 048 kr725 020 kr689 886 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Bollnäs registrerades år 2017 och tillhandahåller kalkyltjänster samt mängdföteckningar åt måleribranschen. Företaget utför även övriga måleritjänster.

Företrädare

  • Svante H (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-08-15
Registrerat hos Bolagsverket
S.Hedström Målerikalkyl AB
2017-08-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har S.Hedström Målerikalkyl AB för organisationsnummer?

S.Hedström Målerikalkyl AB har organisationsnummer 559121-7418 (5591217418).

Var ligger S.Hedström Målerikalkyl AB?

S.Hedström Målerikalkyl AB har sin registrerade adress Lindgatan 3, 82135 Bollnäs.

Vilken bransch är S.Hedström Målerikalkyl AB verksamt i?

S.Hedström Målerikalkyl AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter S.Hedström Målerikalkyl AB?

S.Hedström Målerikalkyl AB hade en nettoomsättning på 1 233 171 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Bollnäs
Län
Gävleborgs län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-08-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar