Loud of Sweden Play AB
Loud of Sweden Play AB har organisationsnummer 559121-9026 (5591219026)
Aktiebolag • Org.nr: 559121-9026
Om företaget
Loud of Sweden Play AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46502).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 451 000 kr räkenskapsåret 2025 (450 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Loud of Sweden Play AB 451 000 kr och redovisade ett resultat på -36 009 kr. Rörelsemarginalen var -10,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 67,7 procent, över branschens median (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 113,3 procent, under branschens median (median 165,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,2 procent | 4,4 procent | -5,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,6 procent | 4,3 procent | -4,3 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,7 procent | 43,9 procent | 16,5 procent till 71,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 113,3 procent | 165,8 procent | 94,9 procent till 373,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -10,9 procent | 9,3 procent | -17,7 procent till 39,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,2 procent | -1,6 procent | -41,3 procent till 22,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 197 av 321 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter.
- Plats 28 av 44 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter med säte i Stockholm.
- Plats 36 290 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 64 964 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 195 494 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 15,6 procent | -21,6 procent | -10,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 15,3 procent | -21,6 procent | -10,6 procent |
| Soliditet | 11,4 procent | 54,1 procent | 77,1 procent | 67,7 procent |
| Kassalikviditet | 179,4 procent | 541,3 procent | 274,3 procent | 113,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -66,7 procent | 55,9 procent | -0,9 procent | -10,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -86,0 procent | 0,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grimstagatan 170c/o AV Projekt AB
16258 Vällingby
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Grimstagatan 170 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom marknadsföring och varumärkesförädling, främst genom uthyrning och försäljning av musiktjänst och system för doftsättning av lokaler och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46502Partihandel med elektronikkomponenterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 77 153 kr | 3 209 338 kr | 450 277 kr | 450 778 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 637 632 kr | 100 537 kr | 49 660 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 106 kr | 58 281 kr | 434 637 kr | 434 772 kr |
| Avskrivningar | 2 793 kr | 12 380 kr | 12 380 kr | 12 380 kr |
| Rörelseresultat | -20 705 kr | 501 045 kr | -97 277 kr | -46 034 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 52 kr | 38 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 13 253 kr | 11 550 kr | 0 kr | 1 987 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 956 kr | 489 547 kr | -97 239 kr | -48 009 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -106 000 kr | 94 000 kr | 12 000 kr |
| Skatt | - | 66 231 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -33 956 kr | 317 316 kr | -3 239 kr | -36 009 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 46 424 kr | 34 507 kr | 22 127 kr | 9 747 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 46 424 kr | 34 507 kr | 22 127 kr | 9 747 kr |
| Omsättningstillgångar | 399 109 kr | 1 013 480 kr | 454 091 kr | 479 005 kr |
| Varulager | 166 598 kr | 236 100 kr | 187 800 kr | 300 375 kr |
| Kortfristiga fordringar | 145 884 kr | 466 220 kr | 107 174 kr | 35 845 kr |
| Kassa och bank | 86 627 kr | 311 160 kr | 159 117 kr | 142 785 kr |
| Summa tillgångar | 445 533 kr | 1 047 987 kr | 476 218 kr | 488 752 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 944 kr | 567 375 kr | 367 137 kr | 331 128 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 34 900 kr | 200 059 kr | 320 376 kr | 317 137 kr |
| Årets resultat | -33 956 kr | 317 316 kr | -3 239 kr | -36 009 kr |
| Obeskattade reserver | - | 106 000 kr | 12 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 589 kr | 143 612 kr | 97 081 kr | 157 624 kr |
| Leverantörsskulder | 2 342 kr | 0 kr | - | 136 931 kr |
| Skatteskulder | - | 66 231 kr | 66 231 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 066 kr | 0 kr | 10 850 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 445 533 kr | 1 047 987 kr | 476 218 kr | 488 752 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet inom marknadsföring och varumärkesförädling, främst genom uthyrning och försäljning av system för doftsättning av lokaler och fastigheter.
Företrädare
- Robert B (verkställande direktör)
- Gunther K (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Loud of Sweden Play AB för organisationsnummer?
Loud of Sweden Play AB har organisationsnummer 559121-9026 (5591219026).
Var ligger Loud of Sweden Play AB?
Loud of Sweden Play AB har sin registrerade adress Grimstagatan 170, 16258 Vällingby.
Vilken bransch är Loud of Sweden Play AB verksamt i?
Loud of Sweden Play AB är registrerat i branschen partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Loud of Sweden Play AB?
Loud of Sweden Play AB hade en nettoomsättning på 451 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.