BR Restaurang i Karlstad AB
BR Restaurang i Karlstad AB har organisationsnummer 559122-1014 (5591221014)
Aktiebolag • Org.nr: 559122-1014
Om företaget
BR Restaurang i Karlstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hammarö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 59 procent till 4 177 180 kr räkenskapsåret 2025 (2 629 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BR Restaurang i Karlstad AB 4 177 180 kr och redovisade ett resultat på -2 713 508 kr. Rörelsemarginalen var -64,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 3,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 56,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -64,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -65,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 56,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2583,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 58,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 835 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 419 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 230 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 27 av 96 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Karlstad.
- Plats 302 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 760 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 43 095 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -43,4 procent | -34,7 procent | -96,7 procent | -64,9 procent |
| Vinstmarginal | - | -43,5 procent | -34,7 procent | -97,1 procent | -65,0 procent |
| Soliditet | -8,5 procent | 4,6 procent | 1,6 procent | 6,3 procent | 3,1 procent |
| Kassalikviditet | 7,7 procent | 19,0 procent | 54,6 procent | 28,3 procent | 56,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -664,3 procent | -2169,5 procent | -2153,8 procent | -2583,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 64,6 procent | -41,3 procent | 58,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 908 000 kr | 896 000 kr | 876 000 kr | 835 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 410 000 kr | 463 000 kr | 608 000 kr | 419 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kantarellvägen 3266342 Hammarö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kantarellvägen 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang och bar.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 2 723 331 kr | 4 482 066 kr | 2 628 813 kr | 4 177 180 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 43 650 kr | 36 352 kr | 0 kr | 1 238 kr |
| Övriga externa kostnader | 250 943 kr | 1 285 214 kr | 1 419 358 kr | 1 416 735 kr | 2 021 233 kr |
| Personalkostnader | - | 1 229 254 kr | 2 317 371 kr | 1 825 120 kr | 2 097 045 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 764 000 kr | 764 000 kr | 764 000 kr | 1 099 189 kr |
| Rörelseresultat | -250 943 kr | -1 182 490 kr | -1 554 265 kr | -2 543 131 kr | -2 709 753 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 303 kr | 1 427 kr | 8 kr |
| Räntekostnader | 642 kr | 1 705 kr | 2 549 kr | 11 497 kr | 3 763 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -251 585 kr | -1 184 194 kr | -1 556 511 kr | -2 553 201 kr | -2 713 508 kr |
| Årets resultat | -251 585 kr | -1 184 194 kr | -1 556 511 kr | -2 553 201 kr | -2 713 508 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 328 000 kr | 3 064 000 kr | 2 300 000 kr | 1 536 000 kr | 2 112 778 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 320 000 kr | 2 656 000 kr | 1 992 000 kr | 1 328 000 kr | 1 764 778 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 304 665 kr | 816 496 kr | 2 321 625 kr | 345 725 kr | 1 225 791 kr |
| Varulager | 0 kr | 113 704 kr | 155 779 kr | 0 kr | 118 735 kr |
| Kortfristiga fordringar | 55 872 kr | 617 724 kr | 2 005 433 kr | 292 896 kr | 1 092 948 kr |
| Kassa och bank | 248 793 kr | 85 068 kr | 160 413 kr | 52 830 kr | 14 108 kr |
| Summa tillgångar | 3 632 665 kr | 3 880 496 kr | 4 621 625 kr | 1 881 725 kr | 3 338 569 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -307 551 kr | 178 255 kr | 71 744 kr | 118 543 kr | 105 035 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -105 966 kr | 1 312 449 kr | 1 578 255 kr | 2 621 744 kr | 2 768 543 kr |
| Årets resultat | -251 585 kr | -1 184 194 kr | -1 556 511 kr | -2 553 201 kr | -2 713 508 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 940 216 kr | 3 702 241 kr | 3 965 643 kr | 1 222 302 kr | 1 960 069 kr |
| Leverantörsskulder | - | 17 902 kr | 79 084 kr | 200 308 kr | 588 702 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 937 216 kr | 3 660 740 kr | 3 628 810 kr | 278 994 kr | 1 245 854 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 632 665 kr | 3 880 496 kr | 4 621 625 kr | 1 881 725 kr | 3 338 569 kr |
Företrädare
- Michael A
Undertecknad i Karlstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BR Restaurang i Karlstad AB för organisationsnummer?
BR Restaurang i Karlstad AB har organisationsnummer 559122-1014 (5591221014).
Var ligger BR Restaurang i Karlstad AB?
BR Restaurang i Karlstad AB har sin registrerade adress Kantarellvägen 32, 66342 Hammarö.
Vilken bransch är BR Restaurang i Karlstad AB verksamt i?
BR Restaurang i Karlstad AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BR Restaurang i Karlstad AB?
BR Restaurang i Karlstad AB hade en nettoomsättning på 4 177 180 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BR Restaurang i Karlstad AB?
BR Restaurang i Karlstad AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.