Sky Ming AB
Sky Ming AB har organisationsnummer 559122-5411 (5591225411)
Aktiebolag • Org.nr: 559122-5411
Om företaget
Sky Ming AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,9 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3316,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 procent | 99,8 procent | 99,5 procent | 98,7 procent | 97,9 procent |
| Kassalikviditet | 27073,2 procent | 45429,5 procent | 18580,2 procent | 7790,6 procent | 3316,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 0,4 procent | 1,0 procent | 3,0 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
solgatan 34c/o Lin xiaoming,yesuyue
16960 Solna
Bolag på samma adress
8 andra bolag har solgatan 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktierbolaget ska bedriva restaurangbransch och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 18 975 kr | 6 388 kr | 3 396 kr | 1 398 kr | 5 649 kr | 4 468 kr | 6 637 kr |
| Rörelseresultat | -18 975 kr | -6 388 kr | -3 396 kr | -1 398 kr | -5 649 kr | -4 468 kr | -6 637 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 879 kr | 9 524 kr | 9 955 kr | 31 090 kr | 80 599 kr | 62 455 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - | 27 kr | 140 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 975 kr | 11 491 kr | 6 128 kr | 8 557 kr | 25 441 kr | 76 104 kr | 55 678 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -13 952 kr |
| Skatt | - | - | - | 1 219 kr | 5 238 kr | 15 678 kr | 8 621 kr |
| Årets resultat | -18 975 kr | 11 491 kr | 6 128 kr | 7 338 kr | 20 203 kr | 60 426 kr | 33 105 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 1 065 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 1 065 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 892 496 kr | 1 903 987 kr | 1 912 178 kr | 1 916 672 kr | 1 943 114 kr | 2 018 999 kr | 1 004 938 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 1 227 kr | 5 391 kr | 8 306 kr |
| Kassa och bank | 1 892 496 kr | 1 903 987 kr | 1 912 178 kr | 1 916 672 kr | 1 941 887 kr | 2 013 608 kr | 996 632 kr |
| Summa tillgångar | 1 892 496 kr | 1 903 987 kr | 1 912 178 kr | 1 916 672 kr | 1 943 114 kr | 2 018 999 kr | 2 070 438 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 887 496 kr | 1 898 987 kr | 1 905 115 kr | 1 912 453 kr | 1 932 656 kr | 1 993 083 kr | 2 026 188 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 856 471 kr | 1 837 496 kr | 1 848 987 kr | 1 855 115 kr | 1 862 453 kr | 1 882 657 kr | 1 943 083 kr |
| Årets resultat | -18 975 kr | 11 491 kr | 6 128 kr | 7 338 kr | 20 203 kr | 60 426 kr | 33 105 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 13 952 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 5 000 kr | 7 063 kr | 4 219 kr | 10 458 kr | 25 916 kr | 30 298 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 1 219 kr | 6 457 kr | 20 916 kr | 24 299 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 892 496 kr | 1 903 987 kr | 1 912 178 kr | 1 916 672 kr | 1 943 114 kr | 2 018 999 kr | 2 070 438 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurang och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Solna.
Företrädare
- Xiaoming L
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sky Ming AB för organisationsnummer?
Sky Ming AB har organisationsnummer 559122-5411 (5591225411).
Var ligger Sky Ming AB?
Sky Ming AB har sin registrerade adress solgatan 34, 16960 Solna.
Vilken bransch är Sky Ming AB verksamt i?
Sky Ming AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.