Wandhammar Event AB
Wandhammar Event AB har organisationsnummer 559122-8696 (5591228696)
Aktiebolag • Org.nr: 559122-8696
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikHovås
Om företaget
Wandhammar Event AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hovås. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 53 procent till 39 175 kr räkenskapsåret 2025 (83 402 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wandhammar Event AB 39 175 kr och redovisade ett resultat på 4 484 kr. Soliditeten var 41,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 766,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,2 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 766,2 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 202 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 172 av 245 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Göteborg.
- Plats 17 709 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 43 264 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 263 916 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 24,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | - | 24,8 procent | - | - |
| Soliditet | 63,1 procent | -863,1 procent | 80,5 procent | 100,0 procent | 41,2 procent |
| Kassalikviditet | 271,2 procent | 12,1 procent | 513,5 procent | - | 766,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -80,1 procent | - | 266,3 procent | -206,6 procent | 51,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -64,3 procent | - | - | -39,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedtångsvägen 25c/o Wandhammar
43653 Hovås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hedtångsvägen 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Planering och genomförande av olika typer av arrangemang och event inom restaurang och klubb verksamhet. Planering och bokning av egen DJ verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 340 779 kr | 123 198 kr | 43 938 kr | 76 000 kr | 138 583 kr | 83 402 kr | 39 175 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 750 kr | 10 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 61 363 kr | 2 552 kr | 12 992 kr | 0 kr | 49 361 kr | 11 411 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 184 990 kr | 96 723 kr | 63 460 kr | 126 631 kr | 55 073 kr | 78 651 kr | 34 478 kr |
| Personalkostnader | 19 813 kr | 9 973 kr | 1 412 kr | 0 kr | - | 1 813 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 74 613 kr | 20 700 kr | -23 926 kr | -50 631 kr | 34 149 kr | -8 473 kr | 4 697 kr |
| Ränteintäkter | 1 540 kr | 0 kr | - | - | 141 kr | 46 kr | 13 kr |
| Räntekostnader | 357 kr | 29 kr | 27 kr | 693 kr | -43 kr | 262 kr | 226 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 75 796 kr | 20 671 kr | -23 953 kr | -51 324 kr | 34 333 kr | -8 689 kr | 4 484 kr |
| Bokslutsdispositioner | -20 758 kr | 18 228 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 13 325 kr | 10 961 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 41 713 kr | 27 938 kr | -23 953 kr | -51 324 kr | 34 333 kr | -8 689 kr | 4 484 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 116 869 kr | 121 501 kr | 47 345 kr | 2 484 kr | 16 012 kr | 4 205 kr | 21 063 kr |
| Kortfristiga fordringar | 94 273 kr | 62 909 kr | 46 653 kr | 1 460 kr | 15 532 kr | 4 094 kr | 20 710 kr |
| Kassa och bank | 22 596 kr | 58 592 kr | 692 kr | 1 024 kr | 480 kr | 111 kr | 353 kr |
| Summa tillgångar | 116 869 kr | 121 501 kr | 47 345 kr | 2 484 kr | 16 012 kr | 4 205 kr | 21 063 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 66 747 kr | 98 839 kr | 29 886 kr | -21 439 kr | 12 894 kr | 4 205 kr | 8 688 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 966 kr | 20 901 kr | 3 839 kr | -20 115 kr | -71 439 kr | -37 106 kr | -45 796 kr |
| Årets resultat | 41 713 kr | 27 938 kr | -23 953 kr | -51 324 kr | 34 333 kr | -8 689 kr | 4 484 kr |
| Obeskattade reserver | 20 758 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 29 364 kr | 22 662 kr | 17 459 kr | 20 500 kr | 3 118 kr | 0 kr | 2 749 kr |
| Skatteskulder | 13 325 kr | 22 662 kr | 10 961 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 039 kr | 0 kr | 6 498 kr | 0 kr | 3 118 kr | 0 kr | 2 749 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 116 869 kr | 121 501 kr | 47 345 kr | 2 484 kr | 16 012 kr | 4 205 kr | 21 063 kr |
Ur årsredovisningen
Wandhammar Event AB med säte i Hovås registrerades 2017 och bedriver sedan dess verksamhet inom musik, nattklubb och restaurangbranschen. Exempel på kunder är Trädgår'n nattklubb, Park Lane nattklubb, nattklubben 8ight, företag och privatpersoner. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler. Företagets verksamhet har tyvärr drabbats hårt av pandemin 2020-2022. Bolagets kapital är förbrukat och styrelsen tar på sig ansvaret för företagets förpliktelser till dess att kapitalet är helt återställt.
Företrädare
- Philip W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wandhammar Event AB för organisationsnummer?
Wandhammar Event AB har organisationsnummer 559122-8696 (5591228696).
Var ligger Wandhammar Event AB?
Wandhammar Event AB har sin registrerade adress Hedtångsvägen 25, 43653 Hovås.
Vilken bransch är Wandhammar Event AB verksamt i?
Wandhammar Event AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wandhammar Event AB?
Wandhammar Event AB hade en nettoomsättning på 39 175 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.