
Jourlås Sverige AB
Jourlås Sverige AB har organisationsnummer 559123-1500 (5591231500)
Aktiebolag • Org.nr: 559123-1500
Om företaget
Jourlås Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). På Google Maps är verksamheten listad som låssmed. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,4 av 5 från 19 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 4 482 469 kr räkenskapsåret 2025 (5 442 576 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jourlås Sverige AB 4 482 469 kr och redovisade ett resultat på -266 596 kr. Rörelsemarginalen var -6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,4 procent). Soliditeten var 68,7 procent, över branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 304,2 procent, över branschens median (median 220,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,0 procent | 7,4 procent | -0,4 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,9 procent | 7,6 procent | -0,5 procent till 16,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 68,7 procent | 52,8 procent | 31,3 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 304,2 procent | 220,2 procent | 130,6 procent till 446,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -19,3 procent | 19,2 procent | -0,2 procent till 50,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,6 procent | 1,3 procent | -17,6 procent till 24,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 241 000 kr | 1 513 000 kr | 982 000 kr till 2 269 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 405 000 kr | 597 000 kr | 397 000 kr till 727 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 150 av 568 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom andra bygginstallationer med säte i Västerås.
- Plats 588 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 872 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 40 542 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 23,2 procent | 3,9 procent | -6,0 procent |
| Vinstmarginal | -0,2 procent | 23,1 procent | 3,8 procent | -5,9 procent |
| Soliditet | 78,9 procent | 72,0 procent | 73,9 procent | 68,7 procent |
| Kassalikviditet | 346,3 procent | 440,7 procent | 357,1 procent | 304,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 22,4 procent | 9,9 procent | -19,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -17,6 procent |
| Omsättning per anställd | 4 174 000 kr | 2 406 000 kr | 5 443 000 kr | 2 241 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 529 000 kr | 542 000 kr | 859 000 kr | 405 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hejargränd 272133 Västerås
Bolag på samma adress
34 andra bolag har Hejargränd 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall försälja och installera lås och säkerhetssystem samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43240Andra bygginstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 173 615 kr | 2 405 788 kr | 5 442 576 kr | 4 482 469 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 23 782 kr | 3 235 kr | 30 820 kr | 113 761 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 337 923 kr | 888 095 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 332 140 kr | 285 057 kr | 546 647 kr | 403 316 kr |
| Personalkostnader | 528 975 kr | 542 292 kr | 858 811 kr | 809 579 kr |
| Avskrivningar | 1 042 kr | 6 442 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -2 683 kr | 558 210 kr | 210 582 kr | -267 564 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 710 kr | 1 913 kr |
| Räntekostnader | 3 834 kr | 1 553 kr | 4 873 kr | 945 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 517 kr | 556 657 kr | 206 419 kr | -266 596 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -139 583 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | 86 262 kr | 43 288 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -6 517 kr | 330 812 kr | 163 131 kr | -266 596 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 33 958 kr | 25 766 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 958 kr | 25 766 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 301 810 kr | 2 028 871 kr | 2 227 452 kr | 2 008 512 kr |
| Varulager | 323 910 kr | 110 013 kr | 155 305 kr | 98 380 kr |
| Kortfristiga fordringar | 458 743 kr | 706 243 kr | 1 148 981 kr | 1 351 104 kr |
| Kassa och bank | 519 157 kr | 1 212 615 kr | 923 166 kr | 559 028 kr |
| Summa tillgångar | 1 335 768 kr | 2 054 637 kr | 2 227 452 kr | 2 008 512 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 053 384 kr | 1 479 672 kr | 1 647 166 kr | 1 380 570 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 009 901 kr | 1 098 860 kr | 1 434 035 kr | 1 597 166 kr |
| Årets resultat | -6 517 kr | 330 812 kr | 163 131 kr | -266 596 kr |
| Obeskattade reserver | - | 139 583 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 282 384 kr | 435 382 kr | 580 286 kr | 627 942 kr |
| Leverantörsskulder | 96 425 kr | 44 645 kr | 75 414 kr | 378 413 kr |
| Skatteskulder | 106 673 kr | 139 330 kr | 84 334 kr | 77 158 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 74 222 kr | 185 764 kr | 226 612 kr | 127 943 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 335 768 kr | 2 054 637 kr | 2 227 452 kr | 2 008 512 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås registrerades år 2017. Bolagets verksamhet består av försäljning och installation av lås och säkerhetssystem.
Företrädare
- Robert S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jourlås Sverige AB för organisationsnummer?
Jourlås Sverige AB har organisationsnummer 559123-1500 (5591231500).
Var ligger Jourlås Sverige AB?
Jourlås Sverige AB har sin registrerade adress Hejargränd 2, 72133 Västerås.
Vilken bransch är Jourlås Sverige AB verksamt i?
Jourlås Sverige AB är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jourlås Sverige AB?
Jourlås Sverige AB hade en nettoomsättning på 4 482 469 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jourlås Sverige AB?
Jourlås Sverige AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.