Klädtjänst Norrköping AB
Klädtjänst Norrköping AB har organisationsnummer 559123-3399 (5591233399)
Aktiebolag • Org.nr: 559123-3399
Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt brukNorrköping
Om företaget
Klädtjänst Norrköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 37 procent till 1 596 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 168 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Klädtjänst Norrköping AB 1 596 000 kr och redovisade ett resultat på 170 045 kr. Rörelsemarginalen var 12,5 procent, över branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 88,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,7 procent). Kassalikviditeten var 618,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 160,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | 7,1 procent | 0,0 procent till 19,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 7,0 procent | -1,0 procent till 18,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 88,7 procent | 54,7 procent | 27,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 618,2 procent | 160,4 procent | 86,6 procent till 380,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,5 procent | 18,6 procent | -2,7 procent till 44,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 36,6 procent | 3,9 procent | -10,7 procent till 24,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 596 000 kr | 897 000 kr | 676 000 kr till 1 227 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 694 000 kr | 421 000 kr | 276 000 kr till 525 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 54 av 160 aktiebolag inom reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk.
- Plats 1 398 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 4 062 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 104 663 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | -4,7 procent | 10,3 procent | -6,7 procent | 12,5 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | -4,7 procent | 10,3 procent | -6,7 procent | 12,3 procent |
| Soliditet | 90,3 procent | 81,8 procent | 95,5 procent | 70,6 procent | 88,7 procent |
| Kassalikviditet | 735,4 procent | 415,7 procent | 1747,0 procent | 216,8 procent | 618,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | -10,4 procent | 22,1 procent | -18,3 procent | 28,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,3 procent | 53,9 procent | - | 36,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 135 000 kr | 825 000 kr | 1 270 000 kr | 1 168 000 kr | 1 596 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 698 000 kr | 523 000 kr | 570 000 kr | 656 000 kr | 694 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 4160232 Norrköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Drottninggatan 41 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva ändringsskrädderi samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 135 243 kr | 824 573 kr | 1 269 947 kr | 1 167 933 kr | 1 595 641 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 72 913 kr | 85 726 kr | 0 kr | - | -118 571 kr |
| Övriga externa kostnader | 387 800 kr | 371 447 kr | 432 296 kr | 471 440 kr | 555 950 kr |
| Personalkostnader | 698 016 kr | 523 448 kr | 569 601 kr | 655 862 kr | 694 340 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 8 623 kr | 2 156 kr |
| Rörelseresultat | 57 155 kr | -38 725 kr | 131 178 kr | -78 793 kr | 199 692 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 241 kr | 906 kr |
| Räntekostnader | 1 603 kr | 82 kr | 4 kr | -316 kr | 4 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 552 kr | -38 807 kr | 131 174 kr | -78 236 kr | 196 598 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 12 393 kr | 0 kr | 25 225 kr | 0 kr | 26 553 kr |
| Årets resultat | 43 159 kr | -38 807 kr | 105 949 kr | -78 236 kr | 170 045 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 120 727 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 120 727 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 456 831 kr | 456 896 kr | 502 325 kr | 483 982 kr | 673 535 kr |
| Varulager | 131 726 kr | 111 550 kr | 108 204 kr | 98 940 kr | 201 275 kr |
| Kortfristiga fordringar | 207 483 kr | 158 523 kr | 146 437 kr | 110 667 kr | 195 214 kr |
| Kassa och bank | 117 622 kr | 186 823 kr | 247 684 kr | 274 375 kr | 277 046 kr |
| Summa tillgångar | 456 831 kr | 456 896 kr | 502 325 kr | 604 709 kr | 673 535 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 412 624 kr | 373 816 kr | 479 765 kr | 427 103 kr | 597 148 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 319 465 kr | 362 623 kr | 323 816 kr | 455 339 kr | 377 103 kr |
| Årets resultat | 43 159 kr | -38 807 kr | 105 949 kr | -78 236 kr | 170 045 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 207 kr | 83 080 kr | 22 560 kr | 177 606 kr | 76 387 kr |
| Skatteskulder | 5 869 kr | 5 812 kr | 7 625 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 339 kr | 64 326 kr | 5 935 kr | 166 606 kr | 61 387 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 456 831 kr | 456 896 kr | 502 325 kr | 604 709 kr | 673 535 kr |
Företrädare
- Samir G (verkställande direktör)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Klädtjänst Norrköping AB för organisationsnummer?
Klädtjänst Norrköping AB har organisationsnummer 559123-3399 (5591233399).
Var ligger Klädtjänst Norrköping AB?
Klädtjänst Norrköping AB har sin registrerade adress Drottninggatan 41, 60232 Norrköping.
Vilken bransch är Klädtjänst Norrköping AB verksamt i?
Klädtjänst Norrköping AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Klädtjänst Norrköping AB?
Klädtjänst Norrköping AB hade en nettoomsättning på 1 596 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Klädtjänst Norrköping AB?
Klädtjänst Norrköping AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Klädtjänst Norrköping AB någon utdelning?
Styrelsen i Klädtjänst Norrköping AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.