Loopify Norden AB
Loopify Norden AB har organisationsnummer 559123-5824 (5591235824)
Aktiebolag • Org.nr: 559123-5824
Om företaget
Loopify Norden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som insamling av icke-farligt avfall enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 38110). Företaget bedriver även verksamhet inom insamling av farligt avfall.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 583 152 kr räkenskapsåret 2025 (536 084 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Loopify Norden AB 583 152 kr och redovisade ett resultat på 2 677 kr. Rörelsemarginalen var 11,9 procent, över branschens median (median 11,7 procent). Soliditeten var 14,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 132,6 procent, under branschens median (median 175,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | 11,7 procent | 2,2 procent till 21,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 10,4 procent | 1,5 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 14,7 procent | 43,9 procent | 19,7 procent till 62,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 132,6 procent | 175,0 procent | 109,5 procent till 292,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 procent | 21,1 procent | -2,8 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,8 procent | -1,4 procent | -15,5 procent till 10,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 55 av 83 aktiebolag inom insamling av icke-farligt avfall.
- Plats 10 av 13 aktiebolag inom insamling av icke-farligt avfall med säte i Stockholm.
- Plats 33 742 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 60 478 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 181 976 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,6 procent | 2,0 procent | 6,0 procent | 0,8 procent | 11,9 procent |
| Vinstmarginal | -22,7 procent | 2,0 procent | 5,8 procent | -0,3 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 6,3 procent | 17,7 procent | 26,8 procent | 13,9 procent | 14,7 procent |
| Kassalikviditet | 106,8 procent | 121,5 procent | 108,6 procent | 92,9 procent | 132,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -474,3 procent | 24,1 procent | 29,1 procent | -1,8 procent | 2,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -23,3 procent | -20,7 procent | 8,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 676 000 kr | 536 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 76 000 kr | 130 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Voltavägen 1316869 Bromma
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Voltavägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utföra leveranser av frukt, och andra trivselfrämjande produkter relaterade till fruktprodukter, mejeriprodukter, delikatesser, nötter och torkade frukter, läsk, renovering och försäljning av dryckes- automater och försäljning av tillhörande produkter och kaffe- sortiment, catering samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva avfallshantering, miljöutveckling, transport av farligt gods och riskavfall samt rådgivning, utbildning inom nämnda områden och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 559 510 kr | 880 859 kr | 675 887 kr | 536 084 kr | 583 152 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 46 kr | 195 714 kr | 44 619 kr | 3 767 kr | 8 960 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 559 117 kr | 475 209 kr | 239 849 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 124 413 kr | 579 612 kr | 364 055 kr | 399 515 kr | 372 829 kr |
| Personalkostnader | 2 582 kr | 3 941 kr | 76 152 kr | 130 151 kr | 78 021 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 6 012 kr | 72 138 kr |
| Rörelseresultat | -126 556 kr | 17 811 kr | 40 451 kr | 4 173 kr | 69 124 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 3 kr |
| Räntekostnader | 376 kr | 25 kr | 1 317 kr | 6 037 kr | 29 552 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -126 932 kr | 17 786 kr | 39 134 kr | -1 864 kr | 39 575 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | 0 kr | - | -30 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 8 728 kr | 0 kr | 6 898 kr |
| Årets resultat | -126 932 kr | 17 786 kr | 30 406 kr | -1 864 kr | 2 677 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 354 678 kr | 282 540 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 354 678 kr | 282 540 kr |
| Omsättningstillgångar | 422 094 kr | 417 131 kr | 389 498 kr | 381 933 kr | 430 726 kr |
| Varulager | 0 kr | - | 79 765 kr | 79 765 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 406 716 kr | 394 904 kr | 309 492 kr | 287 590 kr | 430 726 kr |
| Kassa och bank | 15 378 kr | 22 227 kr | 241 kr | 14 578 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 422 094 kr | 417 131 kr | 389 498 kr | 736 611 kr | 713 266 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 26 764 kr | 73 952 kr | 104 358 kr | 102 494 kr | 105 171 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 696 kr | 6 166 kr | 23 952 kr | 54 358 kr | 52 494 kr |
| Årets resultat | -126 932 kr | 17 786 kr | 30 406 kr | -1 864 kr | 2 677 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 30 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 395 330 kr | 343 179 kr | 285 140 kr | 325 434 kr | 324 821 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 233 179 kr | 142 617 kr | 96 077 kr | 148 386 kr |
| Skatteskulder | 4 737 kr | - | 8 728 kr | 8 728 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 110 000 kr | 133 795 kr | 172 629 kr | 108 636 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 422 094 kr | 417 131 kr | 389 498 kr | 736 611 kr | 713 266 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Stockholm, startades 2017 och bedriver verksamhet med avfallshantering, miljöutveckling, transport av farligt gods och riskavfall samt rådgivning, utbildning inom nämnda områden och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Adrian H (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Loopify Norden AB för organisationsnummer?
Loopify Norden AB har organisationsnummer 559123-5824 (5591235824).
Var ligger Loopify Norden AB?
Loopify Norden AB har sin registrerade adress Voltavägen 13, 16869 Bromma.
Vilken bransch är Loopify Norden AB verksamt i?
Loopify Norden AB är registrerat i branschen insamling av icke-farligt avfall enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Loopify Norden AB?
Loopify Norden AB hade en nettoomsättning på 583 152 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.