Yonan Arts AB
Yonan Arts AB har organisationsnummer 559123-6475 (5591236475)
Aktiebolag • Org.nr: 559123-6475
Om företaget
Yonan Arts AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ekerö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig hälso- och sjukvård och grafisk design och visuell kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 1 235 000 kr räkenskapsåret 2025 (888 000 kr föregående år).
Den ökade nettoomsättningen beror på att fler mantimmar lagts ned i verksamheten under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Yonan Arts AB 1 235 000 kr och redovisade ett resultat på 50 131 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 40,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 38,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 38,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 39,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 235 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 71 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 9 084 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 654 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 23 476 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 42 054 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 127 514 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 19,0 procent | 75,6 procent | 88,9 procent | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | -15,6 procent | 13,4 procent | 127,6 procent | 123,4 procent | 5,2 procent |
| Soliditet | -65,1 procent | 82,8 procent | 52,6 procent | 36,6 procent | 40,9 procent |
| Kassalikviditet | 15,1 procent | 792,0 procent | 63,3 procent | 42,9 procent | 38,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 2,2 procent | 56,2 procent | 93,7 procent | 5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -10,9 procent | -46,0 procent | 84,0 procent | 37,9 procent | 39,1 procent |
| Omsättning per anställd | 324 000 kr | 350 000 kr | 644 000 kr | 888 000 kr | 1 235 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 219 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 29 000 kr | 71 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sågställarvägen 6c/o C/o Gino Yonan
17851 Ekerö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sågställarvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konstnärlig verksamhet, ex. låtskriveri, musikproduktion, formgivning, fotografi, grafisk design och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva konsult verksamhet inom hälsa och välmående, ex. coachning och matkonsultation, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga och förvalta aktier och värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 319 576 kr | 727 465 kr | 648 095 kr | 349 931 kr | 644 410 kr | 888 426 kr | 1 234 784 kr |
| Övriga externa kostnader | 290 866 kr | 282 063 kr | 294 128 kr | 63 446 kr | 147 799 kr | 70 484 kr | 1 118 660 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 823 067 kr | 437 512 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 28 816 kr | 71 263 kr |
| Rörelseresultat | 28 710 kr | -377 665 kr | -83 545 kr | 66 485 kr | 486 611 kr | 789 126 kr | 44 861 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 12 kr | 3 188 kr | 34 kr | 19 843 kr |
| Räntekostnader | 9 820 kr | 21 230 kr | 17 049 kr | 19 045 kr | 40 434 kr | 40 416 kr | 537 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 890 kr | -398 895 kr | -100 594 kr | 47 452 kr | 822 261 kr | 1 096 314 kr | 64 167 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 15 313 kr | 0 kr | - | - | -187 454 kr | 0 kr |
| Skatt | 6 139 kr | 0 kr | - | - | 5 654 kr | 115 846 kr | 14 036 kr |
| Årets resultat | 12 751 kr | -383 582 kr | -100 594 kr | 47 452 kr | 816 607 kr | 793 014 kr | 50 131 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 701 607 kr | 1 001 607 kr | 501 607 kr | 1 707 147 kr | 2 080 043 kr | 1 763 913 kr | 1 771 783 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 701 607 kr | 1 001 607 kr | 501 607 kr | 436 607 kr | 809 503 kr | 493 373 kr | 501 243 kr |
| Omsättningstillgångar | 323 002 kr | 216 877 kr | 99 759 kr | 872 295 kr | 680 471 kr | 549 579 kr | 421 144 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 194 kr | 10 608 kr | 54 419 kr | 309 811 kr | 637 668 kr | 457 000 kr | 336 250 kr |
| Kassa och bank | 312 808 kr | 206 269 kr | 45 340 kr | 562 484 kr | 42 803 kr | 92 579 kr | 84 894 kr |
| Summa tillgångar | 1 024 609 kr | 1 218 484 kr | 601 366 kr | 2 579 442 kr | 2 760 514 kr | 2 313 492 kr | 2 192 927 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 92 485 kr | -291 097 kr | -391 691 kr | 2 136 301 kr | 1 452 908 kr | 845 922 kr | 896 053 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 29 734 kr | 42 485 kr | -341 097 kr | 2 038 849 kr | 586 301 kr | 2 908 kr | 795 922 kr |
| Årets resultat | 12 751 kr | -383 582 kr | -100 594 kr | 47 452 kr | 816 607 kr | 793 014 kr | 50 131 kr |
| Obeskattade reserver | 15 313 kr | 0 kr | - | - | - | 187 454 kr | 187 454 kr |
| Kortfristiga skulder | 416 811 kr | 1 076 581 kr | 660 057 kr | 110 141 kr | 1 074 606 kr | 1 280 116 kr | 1 109 420 kr |
| Leverantörsskulder | - | 373 kr | 373 kr | 373 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 16 245 kr | 6 139 kr | 0 kr | - | 5 654 kr | 121 500 kr | 123 954 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 394 715 kr | 866 255 kr | 459 620 kr | 108 884 kr | 984 667 kr | 1 158 616 kr | 979 022 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 024 609 kr | 1 218 484 kr | 601 366 kr | 2 579 442 kr | 2 760 514 kr | 2 313 492 kr | 2 192 927 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017. Bolaget bedriver konstnärlig verksamhet, ex. låtskriveri, musikproduktion, formgivning, fotografi och grafisk design. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom hälsa och välmående, ex. coachning och matkonsultation.
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 5 977 000 (5 977 000) kr.
Företrädare
- Gino Y (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Yonan Arts AB för organisationsnummer?
Yonan Arts AB har organisationsnummer 559123-6475 (5591236475).
Var ligger Yonan Arts AB?
Yonan Arts AB har sin registrerade adress Sågställarvägen 6, 17851 Ekerö.
Vilken bransch är Yonan Arts AB verksamt i?
Yonan Arts AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Yonan Arts AB?
Yonan Arts AB hade en nettoomsättning på 1 235 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Yonan Arts AB?
Yonan Arts AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Yonan Arts AB någon utdelning?
Styrelsen i Yonan Arts AB föreslog en utdelning på 845 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.