Restaurang Jordbro AB
Restaurang Jordbro AB har organisationsnummer 559124-1673 (5591241673)
Aktiebolag • Org.nr: 559124-1673
Om företaget
Restaurang Jordbro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2017. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 783 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 773 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Restaurang Jordbro AB 1 783 000 kr och redovisade ett resultat på -724 188 kr. Rörelsemarginalen var -31,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var -417,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 9,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -31,7 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -40,6 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -417,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 9,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,6 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -101,3 procent | -31,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -329,0 procent | -40,6 procent |
| Soliditet | 0,8 procent | -308,8 procent | -417,6 procent |
| Kassalikviditet | 16,6 procent | 9,2 procent | 9,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -194,9 procent | - | - |
| Omsättningstillväxt | - | - | 0,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Domarstigen 54c/o c/o Edvert Varli
15152 Södertälje
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Domarstigen 54 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang-, café-, festvånings- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -3 kr | 1 773 026 kr | 1 782 723 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 91 341 kr | 352 205 kr |
| Övriga externa kostnader | 69 455 kr | 1 319 054 kr | 393 371 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 865 861 kr | 1 007 809 kr |
| Avskrivningar | - | 133 339 kr | 238 440 kr |
| Rörelseresultat | -69 458 kr | -1 796 720 kr | -566 066 kr |
| Ränteintäkter | 223 kr | 298 kr | 529 kr |
| Räntekostnader | 221 kr | 137 984 kr | 158 651 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -69 456 kr | -5 834 406 kr | -724 188 kr |
| Årets resultat | -69 456 kr | -5 834 406 kr | -724 188 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 900 000 kr | 1 034 707 kr | 837 706 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 034 707 kr | 837 706 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 900 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 686 732 kr | 842 833 kr | 724 461 kr |
| Varulager | - | 197 409 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 682 221 kr | 612 330 kr | 655 060 kr |
| Kassa och bank | 4 511 kr | 33 094 kr | 69 401 kr |
| Summa tillgångar | 4 586 732 kr | 1 877 540 kr | 1 562 167 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 35 638 kr | -5 798 768 kr | -6 522 957 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 55 094 kr | -14 362 kr | -5 848 769 kr |
| Årets resultat | -69 456 kr | -5 834 406 kr | -724 188 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 143 223 kr | 7 045 784 kr | 7 313 616 kr |
| Leverantörsskulder | - | 342 629 kr | 435 044 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 113 223 kr | 5 989 545 kr | 6 164 962 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 586 732 kr | 1 877 540 kr | 1 562 167 kr |
Företrädare
- Edvert V
Undertecknad i Södertälje.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Restaurang Jordbro AB för organisationsnummer?
Restaurang Jordbro AB har organisationsnummer 559124-1673 (5591241673).
Var ligger Restaurang Jordbro AB?
Restaurang Jordbro AB har sin registrerade adress Domarstigen 54, 15152 Södertälje.
Vilken bransch är Restaurang Jordbro AB verksamt i?
Restaurang Jordbro AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Restaurang Jordbro AB?
Restaurang Jordbro AB hade en nettoomsättning på 1 783 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-05
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.