Winge Projektutveckling AB
Winge Projektutveckling AB har organisationsnummer 559124-6839 (5591246839)
Aktiebolag • Org.nr: 559124-6839
Om företaget
Winge Projektutveckling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 1 315 900 kr räkenskapsåret 2025 (1 479 997 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Winge Projektutveckling AB 1 315 900 kr och redovisade ett resultat på -386 998 kr. Rörelsemarginalen var -30,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 85,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 674,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -30,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -29,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,2 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 674,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -16,3 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -11,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 316 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 498 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 592 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 39 av 76 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Täby.
- Plats 1 156 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 40 164 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 121 997 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,9 procent | 36,4 procent | -12,9 procent | -30,1 procent |
| Vinstmarginal | 22,5 procent | 37,0 procent | -11,1 procent | -29,4 procent |
| Soliditet | 76,6 procent | 85,5 procent | 88,1 procent | 85,2 procent |
| Kassalikviditet | 428,2 procent | 689,4 procent | 836,5 procent | 674,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 procent | 25,9 procent | -6,0 procent | -16,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,7 procent | -42,8 procent | -11,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 865 000 kr | 2 588 000 kr | 1 480 000 kr | 1 316 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 278 000 kr | 1 446 000 kr | 1 444 000 kr | 1 498 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gribbylundsvägen 1518762 Täby
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Gribbylundsvägen 15 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla och producera byggnader för skolor, bostäder och vårdlokaler samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 865 499 kr | 2 588 003 kr | 1 479 997 kr | 1 315 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 160 595 kr | 200 939 kr | 227 477 kr | 214 853 kr |
| Personalkostnader | 1 278 216 kr | 1 446 231 kr | 1 444 173 kr | 1 497 643 kr |
| Rörelseresultat | 426 688 kr | 940 833 kr | -191 653 kr | -396 596 kr |
| Ränteintäkter | - | 21 262 kr | 27 014 kr | 10 746 kr |
| Räntekostnader | 6 384 kr | 3 872 kr | 266 kr | 1 148 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 420 304 kr | 958 223 kr | -164 905 kr | -386 998 kr |
| Skatt | 89 230 kr | 200 703 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 331 074 kr | 757 520 kr | -164 905 kr | -386 998 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 6 200 kr | 6 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 6 200 kr | 6 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 834 639 kr | 3 427 399 kr | 3 133 719 kr | 2 785 342 kr |
| Kortfristiga fordringar | 268 090 kr | 548 912 kr | 461 722 kr | 442 782 kr |
| Kassa och bank | 2 566 549 kr | 2 878 487 kr | 2 671 997 kr | 2 342 560 kr |
| Summa tillgångar | 2 834 639 kr | 3 427 399 kr | 3 139 919 kr | 2 791 542 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 172 688 kr | 2 930 208 kr | 2 765 303 kr | 2 378 305 kr |
| Aktiekapital | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr |
| Balanserat resultat | 1 791 514 kr | 2 122 588 kr | 2 880 108 kr | 2 715 203 kr |
| Årets resultat | 331 074 kr | 757 520 kr | -164 905 kr | -386 998 kr |
| Kortfristiga skulder | 661 951 kr | 497 191 kr | 374 616 kr | 413 237 kr |
| Leverantörsskulder | 2 844 kr | 1 286 kr | 3 588 kr | 27 047 kr |
| Skatteskulder | 203 902 kr | 0 kr | 0 kr | 12 495 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 177 562 kr | 251 610 kr | 167 685 kr | 153 413 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 834 639 kr | 3 427 399 kr | 3 139 919 kr | 2 791 542 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom byggbranschen. Bolaget har sitt säte i Täby kommun. Bolaget har tidigare förvärvat aktier i bolaget Ubby 1:57 AB.
Företrädare
- Per Martin W (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Karl Arne Roland E (ordförande)
- Sten Gösta Olav G (styrelseledamot)
- Per Anders I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Winge Projektutveckling AB för organisationsnummer?
Winge Projektutveckling AB har organisationsnummer 559124-6839 (5591246839).
Var ligger Winge Projektutveckling AB?
Winge Projektutveckling AB har sin registrerade adress Gribbylundsvägen 15, 18762 Täby.
Vilken bransch är Winge Projektutveckling AB verksamt i?
Winge Projektutveckling AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Winge Projektutveckling AB?
Winge Projektutveckling AB hade en nettoomsättning på 1 315 900 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Winge Projektutveckling AB?
Winge Projektutveckling AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.