AVINCO AB
AVINCO AB har organisationsnummer 559124-9759 (5591249759)
Aktiebolag • Org.nr: 559124-9759
Om företaget
AVINCO AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Varberg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som yrkesförarutbildning m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85324). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 3 535 974 kr räkenskapsåret 2025 (3 119 411 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AVINCO AB 3 535 974 kr och redovisade ett resultat på -3 902 kr. Rörelsemarginalen var -2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,3 procent). Soliditeten var 42,4 procent, under branschens median (median 51,3 procent). Kassalikviditeten var 141,4 procent, under branschens median (median 196,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,7 procent | 12,3 procent | 1,2 procent till 29,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | 10,4 procent | 1,0 procent till 30,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,4 procent | 51,3 procent | 29,3 procent till 74,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 141,4 procent | 196,3 procent | 108,6 procent till 440,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 procent | 14,8 procent | -3,0 procent till 48,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,4 procent | -0,5 procent | -20,3 procent till 20,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 768 000 kr | 762 000 kr | 535 000 kr till 1 414 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 770 000 kr | 362 000 kr | 93 000 kr till 526 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 av 141 aktiebolag inom yrkesförarutbildning m.m..
- Plats 368 av 2 136 aktiebolag med säte i Varberg.
- Plats 1 551 av 10 330 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 49 146 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 11,9 procent | 0,0 procent | -2,1 procent | -2,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 11,9 procent | 5,0 procent | -2,1 procent | -2,7 procent |
| Soliditet | 44,5 procent | 34,5 procent | 34,5 procent | 51,6 procent | 42,4 procent |
| Kassalikviditet | 190,4 procent | 166,7 procent | 166,8 procent | 192,5 procent | 141,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 57,5 procent | 30,8 procent | 3,4 procent | -0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,5 procent | 124,4 procent | - | -99,9 procent | 13,4 procent |
| Omsättning per anställd | 995 000 kr | 1 116 000 kr | 1 698 360 000 kr | 1 560 000 kr | 1 768 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 537 000 kr | 322 000 kr | 679 000 kr | 579 000 kr | 770 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gröningagårdsvägen 2243247 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utbildnings- och pilotverksamhet inom flygbranschen, coaching inom idrottsverksamhet, projektledning inom byggbranschen och installationer inom VVS-branschen samt ävensom idka förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 892 101 kr | 994 545 kr | 2 231 359 kr | 5 095 082 kr | 3 119 411 kr | 3 535 974 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 633 kr | 0 kr | 11 749 kr | 0 kr | 725 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 49 746 kr | 86 987 kr | 875 740 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 263 467 kr | 343 014 kr | 405 274 kr | 727 483 kr | 790 141 kr | 780 967 kr |
| Personalkostnader | 524 715 kr | 536 887 kr | 643 121 kr | 2 035 880 kr | 1 157 414 kr | 1 540 025 kr |
| Avskrivningar | 12 000 kr | 20 043 kr | 32 999 kr | 63 048 kr | 63 048 kr | 58 771 kr |
| Rörelseresultat | 42 173 kr | 8 247 kr | 266 225 kr | 254 205 kr | -66 364 kr | -94 685 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 741 kr | 883 kr | 638 kr |
| Räntekostnader | - | 59 kr | 508 kr | 655 kr | 38 kr | 115 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 173 kr | 8 188 kr | 265 717 kr | 254 291 kr | -65 519 kr | -94 162 kr |
| Bokslutsdispositioner | -9 100 kr | 1 100 kr | -68 000 kr | -62 800 kr | 88 454 kr | 90 260 kr |
| Skatt | 7 089 kr | 2 024 kr | 40 858 kr | 40 602 kr | 5 617 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 25 984 kr | 7 264 kr | 156 859 kr | 150 889 kr | 17 318 kr | -3 902 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 47 000 kr | 67 180 kr | 111 962 kr | 167 694 kr | 240 646 kr | 220 708 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 000 kr | 67 180 kr | 111 962 kr | 167 694 kr | 104 646 kr | 84 708 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 136 000 kr | 136 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 218 878 kr | 193 007 kr | 678 973 kr | 1 251 500 kr | 743 422 kr | 966 180 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 084 kr | 151 062 kr | 528 316 kr | 1 066 125 kr | 451 039 kr | 467 241 kr |
| Kassa och bank | 15 794 kr | 41 945 kr | 150 657 kr | 185 375 kr | 292 383 kr | 498 939 kr |
| Summa tillgångar | 265 878 kr | 260 187 kr | 790 935 kr | 1 419 194 kr | 984 068 kr | 1 186 888 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 108 565 kr | 115 829 kr | 272 688 kr | 490 268 kr | 507 585 kr | 503 683 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 32 581 kr | 58 565 kr | 65 829 kr | 289 379 kr | 440 267 kr | 457 585 kr |
| Årets resultat | 25 984 kr | 7 264 kr | 156 859 kr | 150 889 kr | 17 318 kr | -3 902 kr |
| Obeskattade reserver | 44 100 kr | 43 000 kr | 111 000 kr | 178 714 kr | 90 260 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 113 213 kr | 101 358 kr | 407 247 kr | 750 212 kr | 386 223 kr | 683 205 kr |
| Leverantörsskulder | 26 065 kr | 1 128 kr | 128 422 kr | 168 866 kr | 109 804 kr | 187 794 kr |
| Skatteskulder | 17 404 kr | 0 kr | 30 936 kr | 2 675 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 744 kr | 85 230 kr | 234 462 kr | 350 678 kr | 153 650 kr | 352 626 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 265 878 kr | 260 187 kr | 790 935 kr | 1 419 194 kr | 984 068 kr | 1 186 888 kr |
Företrädare
- Fredrik N (ordförande)
Undertecknad i Varberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AVINCO AB för organisationsnummer?
AVINCO AB har organisationsnummer 559124-9759 (5591249759).
Var ligger AVINCO AB?
AVINCO AB har sin registrerade adress Gröningagårdsvägen 22, 43247 Varberg.
Vilken bransch är AVINCO AB verksamt i?
AVINCO AB är registrerat i branschen yrkesförarutbildning m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AVINCO AB?
AVINCO AB hade en nettoomsättning på 3 535 974 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AVINCO AB?
AVINCO AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.