City Fräs i Malmö AB
City Fräs i Malmö AB har organisationsnummer 559125-8016 (5591258016)
Aktiebolag • Org.nr: 559125-8016
Om företaget
City Fräs i Malmö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar vägtransport, godstrafik och anläggning av vägar och motorvägar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 36 procent till 3 604 609 kr räkenskapsåret 2025 (2 642 605 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfrågan.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte City Fräs i Malmö AB 3 604 609 kr och redovisade ett resultat på 190 246 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 57,7 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 587,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,7 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 587,4 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 38,4 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 36,4 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 300 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 8 av 31 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Malmö.
- Plats 1 635 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 5 540 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 49 175 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,5 procent | 12,4 procent | -1,5 procent | 1,9 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | -16,0 procent | 11,0 procent | -3,9 procent | -0,7 procent | 5,3 procent |
| Soliditet | 38,4 procent | 53,4 procent | 43,7 procent | 56,4 procent | 57,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 712,4 procent | 1132,0 procent | - | 587,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -106,9 procent | 47,7 procent | -27,5 procent | -5,8 procent | 38,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 38,6 procent | 24,4 procent | 28,0 procent | 15,7 procent | 36,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hemsögatan 4B21124 Malmö
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hemsögatan 4B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mark- och grundarbete, fräsning av asfalt samt godstransporter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 035 040 kr | 1 434 261 kr | 1 784 688 kr | 2 283 601 kr | 2 642 605 kr | 3 604 609 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 178 747 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 131 725 kr | 889 899 kr | 401 389 kr | 542 793 kr | 696 936 kr | 965 875 kr |
| Övriga externa kostnader | 407 541 kr | 258 337 kr | 235 110 kr | 321 152 kr | 742 905 kr | 907 668 kr |
| Personalkostnader | 212 317 kr | 268 770 kr | 411 579 kr | 786 052 kr | 520 573 kr | 709 593 kr |
| Avskrivningar | 76 499 kr | 146 200 kr | 146 200 kr | 175 200 kr | 156 200 kr | 136 701 kr |
| Rörelseresultat | -62 691 kr | -208 237 kr | 220 478 kr | -34 590 kr | 49 968 kr | 255 713 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 444 kr | -121 kr | -169 kr |
| Räntekostnader | 4 563 kr | 21 722 kr | 24 071 kr | 54 607 kr | 67 543 kr | 65 298 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -67 254 kr | -229 959 kr | 196 407 kr | -88 753 kr | -17 696 kr | 190 246 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -67 254 kr | -229 959 kr | 196 407 kr | -88 753 kr | -17 696 kr | 190 246 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 635 501 kr | 489 301 kr | 343 101 kr | 312 901 kr | 349 721 kr | 210 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 635 501 kr | 489 301 kr | 343 101 kr | 312 901 kr | 349 721 kr | 210 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 998 kr | 70 657 kr | 428 024 kr | 425 209 kr | 191 066 kr | 648 169 kr |
| Kortfristiga fordringar | 296 366 kr | 29 078 kr | 380 441 kr | 394 974 kr | -372 kr | 546 547 kr |
| Kassa och bank | 30 632 kr | 41 579 kr | 47 583 kr | 30 235 kr | 191 438 kr | 101 622 kr |
| Summa tillgångar | 962 499 kr | 559 958 kr | 771 125 kr | 738 110 kr | 540 787 kr | 858 169 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 445 119 kr | 215 160 kr | 411 566 kr | 322 813 kr | 305 117 kr | 495 363 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 462 373 kr | 395 119 kr | 165 159 kr | 361 566 kr | 272 813 kr | 255 117 kr |
| Årets resultat | -67 254 kr | -229 959 kr | 196 407 kr | -88 753 kr | -17 696 kr | 190 246 kr |
| Kortfristiga skulder | 117 380 kr | -40 916 kr | 60 078 kr | 37 562 kr | -2 300 kr | 110 352 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 213 650 kr |
| Skatteskulder | 14 561 kr | -19 618 kr | -19 613 kr | -19 613 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 320 kr | -21 298 kr | 79 691 kr | 57 175 kr | -2 300 kr | -103 299 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 962 499 kr | 559 958 kr | 771 125 kr | 738 110 kr | 540 787 kr | 858 169 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom mark- och grundarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mikael Ö (styrelseordförande)
Undertecknad i Malmö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har City Fräs i Malmö AB för organisationsnummer?
City Fräs i Malmö AB har organisationsnummer 559125-8016 (5591258016).
Var ligger City Fräs i Malmö AB?
City Fräs i Malmö AB har sin registrerade adress Hemsögatan 4B, 21124 Malmö.
Vilken bransch är City Fräs i Malmö AB verksamt i?
City Fräs i Malmö AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter City Fräs i Malmö AB?
City Fräs i Malmö AB hade en nettoomsättning på 3 604 609 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår City Fräs i Malmö AB någon utdelning?
Styrelsen i City Fräs i Malmö AB föreslog en utdelning på 130 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.