Olofs Kompani AB
Olofs Kompani AB har organisationsnummer 559126-0210 (5591260210)
Aktiebolag • Org.nr: 559126-0210
Om företaget
Olofs Kompani AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 1 400 043 kr räkenskapsåret 2025 (1 250 078 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Olofs Kompani AB 1 400 043 kr och redovisade ett resultat på -15 486 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 6,5 procent). Soliditeten var 66,8 procent, över branschens median (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 138,0 procent, under branschens median (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 6,5 procent | 1,2 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,8 procent | 49,2 procent | 28,3 procent till 69,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 138,0 procent | 215,0 procent | 136,7 procent till 382,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,7 procent | 25,5 procent | 1,8 procent till 58,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,0 procent | 8,3 procent | -13,2 procent till 37,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 400 000 kr | 1 438 000 kr | 968 000 kr till 1 988 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 700 000 kr | 580 000 kr | 393 000 kr till 703 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 886 av 1 425 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Uddevalla.
- Plats 628 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 19 384 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 116 537 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 2,9 procent | 0,3 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 5,7 procent | 2,3 procent | -0,1 procent |
| Soliditet | 78,9 procent | 84,4 procent | 91,7 procent | 66,8 procent |
| Kassalikviditet | 208,0 procent | 134,1 procent | 144,7 procent | 138,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 procent | 7,7 procent | 3,5 procent | -2,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,0 procent | -22,3 procent | 12,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 250 000 kr | 1 400 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 631 000 kr | 700 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slantvägen 345173 Uddevalla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Slantvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43330Golv- och väggbeläggningsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 530 933 kr | 1 608 194 kr | 1 250 078 kr | 1 400 043 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 404 735 kr | 526 250 kr | 418 803 kr | 464 588 kr |
| Övriga externa kostnader | 276 947 kr | 297 489 kr | 147 371 kr | 148 282 kr |
| Personalkostnader | 715 083 kr | 729 957 kr | 631 033 kr | 699 891 kr |
| Avskrivningar | - | 8 414 kr | 48 750 kr | 48 750 kr |
| Rörelseresultat | 134 168 kr | 46 084 kr | 4 121 kr | 38 532 kr |
| Ränteintäkter | 17 203 kr | 46 593 kr | 26 162 kr | 28 919 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 363 kr | 1 088 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 151 371 kr | 92 314 kr | 29 195 kr | -1 586 kr |
| Skatt | 32 218 kr | 20 606 kr | 2 245 kr | 13 900 kr |
| Årets resultat | 119 153 kr | 71 708 kr | 26 950 kr | -15 486 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 737 236 kr | 757 129 kr | 734 368 kr | 467 776 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 235 336 kr | 186 586 kr | 137 836 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 737 236 kr | 521 793 kr | 547 782 kr | 329 940 kr |
| Omsättningstillgångar | 576 674 kr | 342 859 kr | 100 297 kr | 385 149 kr |
| Varulager | - | 112 737 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 202 560 kr | 22 271 kr | 27 118 kr | 258 007 kr |
| Kassa och bank | 374 114 kr | 207 851 kr | 73 179 kr | 127 142 kr |
| Summa tillgångar | 1 313 910 kr | 1 099 988 kr | 834 665 kr | 852 925 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 036 708 kr | 928 416 kr | 765 366 kr | 569 880 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 867 555 kr | 806 708 kr | 688 416 kr | 535 366 kr |
| Årets resultat | 119 153 kr | 71 708 kr | 26 950 kr | -15 486 kr |
| Kortfristiga skulder | 277 202 kr | 171 572 kr | 69 299 kr | 279 045 kr |
| Leverantörsskulder | 114 061 kr | 45 524 kr | 0 kr | 99 828 kr |
| Skatteskulder | 62 684 kr | 38 262 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 100 457 kr | 87 786 kr | 69 299 kr | 179 217 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 313 910 kr | 1 099 988 kr | 834 665 kr | 852 925 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom byggnadsentreprenader samt kapitalförvaltning.
Företrädare
- Martin O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Olofs Kompani AB för organisationsnummer?
Olofs Kompani AB har organisationsnummer 559126-0210 (5591260210).
Var ligger Olofs Kompani AB?
Olofs Kompani AB har sin registrerade adress Slantvägen 3, 45173 Uddevalla.
Vilken bransch är Olofs Kompani AB verksamt i?
Olofs Kompani AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Olofs Kompani AB?
Olofs Kompani AB hade en nettoomsättning på 1 400 043 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Olofs Kompani AB?
Olofs Kompani AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.