Cluefinder Systems AB
Cluefinder Systems AB har organisationsnummer 559126-0962 (5591260962)
Aktiebolag • Org.nr: 559126-0962
Om företaget
Cluefinder Systems AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bålsta. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av elektroniska komponenter och dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 133 procent till 21 000 kr räkenskapsåret 2025 (9 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cluefinder Systems AB 21 000 kr och redovisade ett resultat på -147 865 kr. Soliditeten var 48,0 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 192,4 procent, under branschens median (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,0 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 192,4 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -109,9 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 736 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 102 av 122 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Norrköping.
- Plats 3 337 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 10 096 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 270 869 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,2 procent | 79,1 procent | 78,0 procent | 76,6 procent | 48,0 procent |
| Kassalikviditet | 1132,3 procent | 478,6 procent | 455,3 procent | 427,2 procent | 192,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 procent | 0,0 procent | 0,1 procent | -55,0 procent | -109,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lästängsvägen 38c/o c/o Angry Creative AB
74693 Bålsta
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Lästängsvägen 38 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och konsulttjänster inom IT- sektorn avseende hård- och mjukvara, forskning, utveckling, konstruktion, tillverkning och försäljning av elektronik, elektroniska system och komponenter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 98 776 kr | 44 402 kr | 28 300 kr | 17 260 kr | 8 500 kr | 21 375 kr |
| Övriga externa kostnader | 49 728 kr | 16 412 kr | 11 996 kr | 12 891 kr | 46 143 kr | 169 806 kr |
| Rörelseresultat | 49 048 kr | 27 990 kr | 16 304 kr | 4 369 kr | -37 643 kr | -148 431 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 16 kr | 29 kr | 554 kr | 566 kr |
| Räntekostnader | 1 071 kr | 182 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 47 977 kr | 27 808 kr | 16 320 kr | 4 398 kr | -37 089 kr | -147 865 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -16 320 kr | -4 300 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 10 344 kr | 5 989 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 37 633 kr | 21 819 kr | 0 kr | 98 kr | -37 089 kr | -147 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 106 864 kr | 87 150 kr | 100 438 kr | 101 941 kr | 88 082 kr | 280 217 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 003 kr | 42 228 kr | 52 471 kr | 58 489 kr | 67 850 kr | 101 817 kr |
| Kassa och bank | 84 861 kr | 44 922 kr | 47 967 kr | 43 452 kr | 20 232 kr | 178 400 kr |
| Summa tillgångar | 106 864 kr | 87 150 kr | 100 438 kr | 101 941 kr | 88 082 kr | 280 217 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 87 633 kr | 79 453 kr | 79 453 kr | 79 551 kr | 67 462 kr | 134 597 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 7 634 kr | 29 453 kr | 29 453 kr | 54 551 kr | 232 462 kr |
| Årets resultat | 37 633 kr | 21 819 kr | 0 kr | 98 kr | -37 089 kr | -147 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 231 kr | 7 697 kr | 20 985 kr | 22 390 kr | 20 620 kr | 145 620 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 125 000 kr |
| Skatteskulder | 4 054 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 177 kr | 7 697 kr | 4 665 kr | 1 770 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 106 864 kr | 87 150 kr | 100 438 kr | 101 941 kr | 88 082 kr | 280 217 kr |
Företrädare
- Toni C (verkställande direktör)
Undertecknad i Norrköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cluefinder Systems AB för organisationsnummer?
Cluefinder Systems AB har organisationsnummer 559126-0962 (5591260962).
Var ligger Cluefinder Systems AB?
Cluefinder Systems AB har sin registrerade adress Lästängsvägen 38, 74693 Bålsta.
Vilken bransch är Cluefinder Systems AB verksamt i?
Cluefinder Systems AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cluefinder Systems AB?
Cluefinder Systems AB hade en nettoomsättning på 21 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.