Ventify AB
Ventify AB har organisationsnummer 559126-6902 (5591266902)
Aktiebolag • Org.nr: 559126-6902
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikÅkarp
Om företaget
Ventify AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkarp. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 37 procent till 276 000 kr räkenskapsåret 2025 (202 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ventify AB 276 000 kr och redovisade ett resultat på 11 527 kr. Rörelsemarginalen var 4,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 50,8 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 203,2 procent, under branschens median (median 309,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 4,3 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,8 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 203,2 procent | 309,5 procent | 173,7 procent till 640,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,7 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 36,6 procent | -1,3 procent | -26,3 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 745 av 7 030 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 7 av 10 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Staffanstorp.
- Plats 464 av 694 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 25 390 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 216 855 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -48,0 procent | -24,8 procent | -5,4 procent | -2,5 procent | 4,1 procent |
| Vinstmarginal | -48,2 procent | -23,4 procent | -5,5 procent | -2,5 procent | 4,3 procent |
| Soliditet | 73,8 procent | 62,1 procent | 52,3 procent | 50,5 procent | 50,8 procent |
| Kassalikviditet | 296,0 procent | 223,2 procent | 193,6 procent | 202,0 procent | 203,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -22,9 procent | -47,2 procent | -16,5 procent | -9,2 procent | 17,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -74,0 procent | 22,3 procent | 32,8 procent | 11,0 procent | 36,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norrevångsvägen 14723252 Åkarp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med service, ventilation, konsultverksamhet inom fordonselektronik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 109 999 kr | 431 401 kr | 112 390 kr | 137 469 kr | 182 279 kr | 202 496 kr | 275 874 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 003 kr | 17 650 kr | 344 kr | 0 kr | 15 208 kr | 9 775 kr | 14 208 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 962 kr | 287 160 kr | 120 674 kr | 131 537 kr | 142 150 kr | 156 474 kr | 217 390 kr |
| Personalkostnader | 240 kr | 47 935 kr | 29 670 kr | 26 284 kr | 26 284 kr | 32 855 kr | 32 855 kr |
| Avskrivningar | 6 970 kr | 15 490 kr | 15 490 kr | 13 642 kr | 8 520 kr | 8 520 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 25 824 kr | 63 166 kr | -53 788 kr | -33 994 kr | -9 883 kr | -5 128 kr | 11 421 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 8 kr | 174 kr | 178 kr | 109 kr |
| Räntekostnader | 1 260 kr | 365 kr | 243 kr | -1 705 kr | 0 kr | 9 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 564 kr | 62 801 kr | -54 031 kr | -32 281 kr | -9 709 kr | -4 959 kr | 11 527 kr |
| Bokslutsdispositioner | -6 000 kr | -15 000 kr | 31 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 3 982 kr | 10 248 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 14 582 kr | 37 553 kr | -23 031 kr | -32 281 kr | -9 709 kr | -4 959 kr | 11 527 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 19 062 kr | 46 172 kr | 30 682 kr | 17 040 kr | 8 520 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 062 kr | 46 172 kr | 30 682 kr | 17 040 kr | 8 520 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 106 036 kr | 159 298 kr | 105 726 kr | 93 071 kr | 103 771 kr | 106 417 kr | 128 476 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 012 kr | 39 558 kr | 25 194 kr | 16 954 kr | 25 454 kr | 22 989 kr | 33 204 kr |
| Kassa och bank | 91 024 kr | 119 740 kr | 80 532 kr | 76 117 kr | 78 317 kr | 83 428 kr | 95 272 kr |
| Summa tillgångar | 125 098 kr | 205 470 kr | 136 408 kr | 110 111 kr | 112 291 kr | 106 417 kr | 128 476 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 86 165 kr | 123 718 kr | 100 687 kr | 68 407 kr | 58 697 kr | 53 738 kr | 65 265 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 21 583 kr | 36 165 kr | 73 718 kr | 50 688 kr | 18 406 kr | 8 697 kr | 3 738 kr |
| Årets resultat | 14 582 kr | 37 553 kr | -23 031 kr | -32 281 kr | -9 709 kr | -4 959 kr | 11 527 kr |
| Obeskattade reserver | 16 000 kr | 31 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 22 933 kr | 50 752 kr | 35 721 kr | 41 704 kr | 53 594 kr | 52 679 kr | 63 211 kr |
| Leverantörsskulder | 2 976 kr | 3 635 kr | 0 kr | 8 946 kr | 8 816 kr | 6 537 kr | 10 626 kr |
| Skatteskulder | - | 2 691 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 957 kr | 39 426 kr | 14 607 kr | 11 492 kr | 23 362 kr | 20 787 kr | 27 088 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 125 098 kr | 205 470 kr | 136 408 kr | 110 111 kr | 112 291 kr | 106 417 kr | 128 476 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Staffanstorp registrerades år 2017. Bolaget skall arbeta med service, ventilation, kylteknik inom bygg samt kylteknik inom bilbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Peter S (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ventify AB för organisationsnummer?
Ventify AB har organisationsnummer 559126-6902 (5591266902).
Var ligger Ventify AB?
Ventify AB har sin registrerade adress Norrevångsvägen 147, 23252 Åkarp.
Vilken bransch är Ventify AB verksamt i?
Ventify AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ventify AB?
Ventify AB hade en nettoomsättning på 276 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.