Vilunda Åkeri AB
Vilunda Åkeri AB har organisationsnummer 559126-7231 (5591267231)
Aktiebolag • Org.nr: 559126-7231
Om företaget
Vilunda Åkeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Upplands Väsby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 9 601 567 kr räkenskapsåret 2025 (12 612 788 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vilunda Åkeri AB 9 601 567 kr och redovisade ett resultat på -71 966 kr. Rörelsemarginalen var 2,1 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 70,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,7 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,7 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 70,2 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -91,0 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -23,9 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 372 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 516 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 637 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 29 av 292 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Stockholm.
- Plats 4 203 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 393 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 20 544 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | 2,7 procent | -8,1 procent | 2,1 procent |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 2,4 procent | -10,3 procent | -0,7 procent |
| Soliditet | 42,3 procent | 44,7 procent | 0,8 procent | 1,7 procent |
| Kassalikviditet | 258,9 procent | 319,6 procent | 82,8 procent | 70,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 13,9 procent | -1186,8 procent | -91,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 57,4 procent | - | -23,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 373 000 kr | 2 162 000 kr | 1 802 000 kr | 1 372 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 490 000 kr | 816 000 kr | 798 000 kr | 516 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
CENTRALVÄGEN 19 LGH 1403c/o c/o Krikour
19476 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall köra lastbil, lastväxlare. Inom schakt, grusbil och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 120 142 kr | 6 485 866 kr | 12 612 788 kr | 9 601 567 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 286 kr | 21 127 kr | 874 201 kr | 135 478 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 065 434 kr | 3 769 330 kr | 7 223 484 kr | 4 797 884 kr |
| Övriga externa kostnader | 94 174 kr | 116 914 kr | 846 520 kr | 268 105 kr |
| Personalkostnader | 1 470 719 kr | 2 448 390 kr | 5 587 060 kr | 3 612 670 kr |
| Avskrivningar | - | - | 854 792 kr | 859 992 kr |
| Rörelseresultat | 491 101 kr | 172 359 kr | -1 024 867 kr | 198 394 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 174 kr | 148 kr |
| Räntekostnader | 1 174 kr | 16 937 kr | 271 236 kr | 270 508 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 489 927 kr | 155 422 kr | -1 295 929 kr | -71 966 kr |
| Bokslutsdispositioner | -120 000 kr | 0 kr | 690 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 81 114 kr | 34 142 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 285 318 kr | 121 280 kr | -605 929 kr | -71 966 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 622 458 kr | 584 003 kr | 3 584 041 kr | 2 794 216 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 3 234 041 kr | 2 374 049 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 622 458 kr | 584 003 kr | 350 000 kr | 420 167 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 149 974 kr | 1 364 597 kr | 3 031 767 kr | 1 821 956 kr |
| Kortfristiga fordringar | 868 248 kr | 1 347 119 kr | 3 008 765 kr | 1 424 815 kr |
| Kassa och bank | 281 726 kr | 17 478 kr | 23 002 kr | 397 141 kr |
| Summa tillgångar | 1 772 432 kr | 1 948 600 kr | 6 615 808 kr | 4 616 172 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 749 900 kr | 871 180 kr | 51 056 kr | 79 090 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 414 582 kr | 699 900 kr | 606 985 kr | 101 056 kr |
| Årets resultat | 285 318 kr | 121 280 kr | -605 929 kr | -71 966 kr |
| Obeskattade reserver | 240 000 kr | 240 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 444 159 kr | 427 014 kr | 3 660 264 kr | 2 593 891 kr |
| Leverantörsskulder | 84 276 kr | 75 101 kr | 866 216 kr | 447 108 kr |
| Skatteskulder | 96 409 kr | 21 494 kr | 16 424 kr | 28 412 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 207 570 kr | 282 368 kr | 355 657 kr | 377 076 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 772 432 kr | 1 948 600 kr | 6 615 808 kr | 4 616 172 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver transport tjänster i Stockholm
Bolaget har förbättrat sitt resultat jämfört med tidigare år genom kostnadsreduktioner och ökad lönsamhet. Det kvarstår dock ett behov av att ytterligare stärka resultatet och kassaflödet för att säkerställa verksamhetens fortsatta drift.
Bolaget håller på att förhandla med Märsta Förenade om att få högre ersättning för utförda uppdrag, om detta inte går igenom, är alternativet att sälja fordonen och lägga ner verksamheten.
Företrädare
- Azbid G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vilunda Åkeri AB för organisationsnummer?
Vilunda Åkeri AB har organisationsnummer 559126-7231 (5591267231).
Var ligger Vilunda Åkeri AB?
Vilunda Åkeri AB har sin registrerade adress CENTRALVÄGEN 19 LGH 1403, 19476 Upplands Väsby.
Vilken bransch är Vilunda Åkeri AB verksamt i?
Vilunda Åkeri AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vilunda Åkeri AB?
Vilunda Åkeri AB hade en nettoomsättning på 9 601 567 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vilunda Åkeri AB?
Vilunda Åkeri AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.