Jamie's food AB
Jamie's food AB har organisationsnummer 559127-7966 (5591277966)
Aktiebolag • Org.nr: 559127-7966
Om företaget
Jamie's food AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 5 328 802 kr räkenskapsåret 2025 (6 762 277 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jamie's food AB 5 328 802 kr och redovisade ett resultat på -996 307 kr. Rörelsemarginalen var -17,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 12,7 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 187,9 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 187,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -650,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -21,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 666 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 336 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 390 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 8 av 47 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Sundbyberg.
- Plats 120 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 10 698 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 34 768 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,2 procent | -17,3 procent |
| Vinstmarginal | -7,3 procent | -18,2 procent |
| Soliditet | 67,8 procent | 12,7 procent |
| Kassalikviditet | 207,4 procent | 187,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | -650,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -21,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 666 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 336 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tulegatan 2917278 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 762 277 kr | 5 328 802 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 704 kr | -26 305 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 487 011 kr | 2 025 048 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 443 802 kr | 1 331 268 kr |
| Personalkostnader | 3 229 364 kr | 2 687 926 kr |
| Avskrivningar | 125 939 kr | 177 940 kr |
| Rörelseresultat | -486 135 kr | -919 685 kr |
| Ränteintäkter | 262 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 4 613 kr | 48 382 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -490 486 kr | -968 067 kr |
| Bokslutsdispositioner | 500 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 8 112 kr | 28 240 kr |
| Årets resultat | 1 402 kr | -996 307 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 373 065 kr | 195 125 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 223 065 kr | 45 125 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 322 317 kr | 1 014 715 kr |
| Varulager | 189 994 kr | 175 081 kr |
| Kortfristiga fordringar | 953 398 kr | 826 836 kr |
| Kassa och bank | 178 925 kr | 12 798 kr |
| Summa tillgångar | 1 695 382 kr | 1 209 840 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 149 452 kr | 153 145 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 098 050 kr | 1 099 452 kr |
| Årets resultat | 1 402 kr | -996 307 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 545 930 kr | 446 892 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 279 976 kr |
| Skatteskulder | 39 981 kr | 9 336 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 505 949 kr | 157 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 695 382 kr | 1 209 840 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Företrädare
- John Anthony A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jamie's food AB för organisationsnummer?
Jamie's food AB har organisationsnummer 559127-7966 (5591277966).
Var ligger Jamie's food AB?
Jamie's food AB har sin registrerade adress Tulegatan 29, 17278 Sundbyberg.
Vilken bransch är Jamie's food AB verksamt i?
Jamie's food AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jamie's food AB?
Jamie's food AB hade en nettoomsättning på 5 328 802 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jamie's food AB?
Jamie's food AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.