Staffan Melin Invest AB
Staffan Melin Invest AB har organisationsnummer 559128-5514 (5591285514)
Aktiebolag • Org.nr: 559128-5514
Om företaget
Staffan Melin Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom investmentverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Staffan Melin Invest AB 1 kr och redovisade ett resultat på 6 674 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 65,4 procent | 43,1 procent till 86,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 19,5 procent | -3,5 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,1 procent | 93,7 procent | 92,9 procent | 97,8 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 42,6 procent | -149,9 procent | -127,4 procent | 4569,5 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 procent | -0,1 procent | 3,9 procent | 29,1 procent | 6,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fleminggatan, 62bc/o c/o Staffan Melin
11245 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Fleminggatan, 62b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska investera i mindre bolag inom IT, bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling samt handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 64991Investmentverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | - | - | 0 kr | 1 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 010 kr | 4 940 kr | 4 320 kr | 0 kr | 27 389 kr | 37 602 kr |
| Rörelseresultat | -4 010 kr | -4 940 kr | -4 320 kr | 0 kr | -27 389 kr | -37 601 kr |
| Ränteintäkter | 543 784 kr | 0 kr | - | - | -36 kr | 8 020 kr |
| Räntekostnader | 281 kr | 0 kr | - | - | 78 487 kr | 3 037 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 085 989 kr | 654 282 kr | -4 320 kr | 200 000 kr | 1 622 820 kr | -32 618 kr |
| Skatt | 122 149 kr | 0 kr | - | 39 292 kr | 0 kr | -39 292 kr |
| Årets resultat | 963 840 kr | 654 282 kr | -4 320 kr | 160 708 kr | 1 622 820 kr | 6 674 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 500 000 kr | 4 500 000 kr | 4 850 000 kr | 4 850 000 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 500 000 kr | 4 500 000 kr | 4 850 000 kr | 4 850 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | -350 572 kr | 116 655 kr | -417 045 kr | -404 595 kr | 5 695 321 kr | 107 358 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 574 kr | 152 625 kr | 278 574 kr | 278 574 kr | 0 kr | 1 531 kr |
| Kassa och bank | 596 093 kr | 919 269 kr | 259 620 kr | 272 070 kr | 5 695 321 kr | 105 827 kr |
| Summa tillgångar | 4 149 428 kr | 4 616 655 kr | 4 432 955 kr | 4 445 405 kr | 5 695 321 kr | 107 358 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 860 375 kr | 4 342 783 kr | 4 154 763 kr | 4 127 921 kr | 5 570 684 kr | 107 358 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 846 535 kr | 3 638 501 kr | 4 109 083 kr | 3 917 213 kr | 3 897 865 kr | 50 684 kr |
| Årets resultat | 963 840 kr | 654 282 kr | -4 320 kr | 160 708 kr | 1 622 820 kr | 6 674 kr |
| Kortfristiga skulder | 289 053 kr | 273 872 kr | 278 192 kr | 317 484 kr | 124 637 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 4 320 kr | 4 320 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 289 053 kr | 289 053 kr | 289 053 kr | 328 345 kr | 62 632 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | -15 181 kr | -15 181 kr | -15 181 kr | 62 005 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 149 428 kr | 4 616 655 kr | 4 432 955 kr | 4 445 405 kr | 5 695 321 kr | 107 358 kr |
Företrädare
- Staffan Gunnar M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staffan Melin Invest AB för organisationsnummer?
Staffan Melin Invest AB har organisationsnummer 559128-5514 (5591285514).
Var ligger Staffan Melin Invest AB?
Staffan Melin Invest AB har sin registrerade adress Fleminggatan, 62b, 11245 Stockholm.
Vilken bransch är Staffan Melin Invest AB verksamt i?
Staffan Melin Invest AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staffan Melin Invest AB?
Staffan Melin Invest AB hade en nettoomsättning på 1 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.