
LBS Uddevalla Byggnads AB
LBS Uddevalla Byggnads AB har organisationsnummer 559128-9136 (5591289136)
Aktiebolag • Org.nr: 559128-9136
Om företaget
LBS Uddevalla Byggnads AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). På Google Maps är verksamheten listad som byggföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 2 922 027 kr räkenskapsåret 2026 (2 827 126 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte LBS Uddevalla Byggnads AB 2 922 027 kr och redovisade ett resultat på 259 322 kr. Rörelsemarginalen var 11,5 procent, över branschens median (median 6,1 procent). Soliditeten var 62,2 procent, över branschens median (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 555,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,2 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 555,1 procent | 215,4 procent | 138,6 procent till 394,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 procent | 22,5 procent | 0,5 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,4 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 974 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 336 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 588 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 17 av 51 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Uddevalla.
- Plats 339 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 10 295 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 59 595 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 27,3 procent | 8,5 procent | 6,2 procent | 11,5 procent |
| Vinstmarginal | 17,6 procent | 27,2 procent | 8,5 procent | 6,4 procent | 11,5 procent |
| Soliditet | 47,2 procent | 44,0 procent | 54,7 procent | 53,3 procent | 62,2 procent |
| Kassalikviditet | 239,0 procent | 234,4 procent | 354,8 procent | 361,6 procent | 555,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,0 procent | 81,5 procent | 23,7 procent | 20,0 procent | 34,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 12,8 procent | -1,8 procent | -6,0 procent | 5,1 procent | 3,4 procent |
| Omsättning per anställd | 972 000 kr | 954 000 kr | 897 000 kr | 942 000 kr | 974 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 353 000 kr | 395 000 kr | 422 000 kr | 453 000 kr | 336 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Buddeberg 61445191 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är bygg och snickeri och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 856 518 kr | 2 583 657 kr | 2 915 137 kr | 2 862 619 kr | 2 690 150 kr | 2 827 126 kr | 2 922 027 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 41 387 kr | 10 687 kr | 279 033 kr | 296 711 kr | 271 720 kr | 310 470 kr | 44 952 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 677 609 kr | 1 177 637 kr | 1 274 351 kr | 733 773 kr | 879 271 kr | 1 012 867 kr | 1 088 174 kr |
| Övriga externa kostnader | 171 147 kr | 411 635 kr | 308 699 kr | 416 985 kr | 546 045 kr | 549 691 kr | 516 496 kr |
| Personalkostnader | 717 508 kr | 775 274 kr | 1 059 797 kr | 1 186 261 kr | 1 267 412 kr | 1 360 437 kr | 1 007 242 kr |
| Avskrivningar | 9 148 kr | 36 222 kr | 36 222 kr | 41 976 kr | 41 136 kr | 39 474 kr | 20 300 kr |
| Rörelseresultat | 322 493 kr | 193 576 kr | 515 101 kr | 780 335 kr | 228 006 kr | 175 127 kr | 334 767 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 22 kr | 520 kr | 6 250 kr | 429 kr |
| Räntekostnader | -139 kr | 195 kr | 657 kr | 479 kr | 640 kr | 1 805 kr | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 322 632 kr | 193 381 kr | 514 444 kr | 779 878 kr | 227 886 kr | 179 572 kr | 335 183 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 0 kr | -50 000 kr | -80 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 52 186 kr | 41 730 kr | 96 208 kr | 147 904 kr | 51 395 kr | 43 480 kr | 75 861 kr |
| Årets resultat | 190 446 kr | 151 651 kr | 368 236 kr | 551 974 kr | 176 491 kr | 136 092 kr | 259 322 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 22 461 kr | 121 608 kr | 85 386 kr | 105 410 kr | 64 274 kr | 24 800 kr | 44 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 461 kr | 121 608 kr | 85 386 kr | 105 410 kr | 64 274 kr | 24 800 kr | 44 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 791 786 kr | 787 349 kr | 1 134 599 kr | 1 433 173 kr | 1 294 264 kr | 1 251 047 kr | 1 177 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 43 855 kr | 66 988 kr | 370 097 kr | 340 951 kr | 350 506 kr | 356 142 kr | 302 205 kr |
| Kassa och bank | 747 931 kr | 720 361 kr | 764 502 kr | 1 092 222 kr | 943 758 kr | 894 905 kr | 875 076 kr |
| Summa tillgångar | 814 247 kr | 908 957 kr | 1 219 985 kr | 1 538 583 kr | 1 358 538 kr | 1 275 847 kr | 1 221 281 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 255 417 kr | 407 068 kr | 575 304 kr | 677 278 kr | 743 768 kr | 679 860 kr | 759 182 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 14 971 kr | 205 417 kr | 157 068 kr | 75 304 kr | 517 277 kr | 493 768 kr | 449 860 kr |
| Årets resultat | 190 446 kr | 151 651 kr | 368 236 kr | 551 974 kr | 176 491 kr | 136 092 kr | 259 322 kr |
| Obeskattade reserver | 120 000 kr | 120 000 kr | 170 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 438 830 kr | 381 889 kr | 474 681 kr | 611 305 kr | 364 770 kr | 345 987 kr | 212 099 kr |
| Leverantörsskulder | 9 631 kr | 79 086 kr | 59 291 kr | 209 791 kr | 110 695 kr | 114 779 kr | 25 889 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 101 615 kr | 82 366 kr | 32 417 kr | 0 kr | 909 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 376 077 kr | 229 099 kr | 231 744 kr | 270 713 kr | 139 951 kr | 127 632 kr | 77 757 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 814 247 kr | 908 957 kr | 1 219 985 kr | 1 538 583 kr | 1 358 538 kr | 1 275 847 kr | 1 221 281 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver byggverksamhet.Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- El Arbi A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LBS Uddevalla Byggnads AB för organisationsnummer?
LBS Uddevalla Byggnads AB har organisationsnummer 559128-9136 (5591289136).
Var ligger LBS Uddevalla Byggnads AB?
LBS Uddevalla Byggnads AB har sin registrerade adress Buddeberg 614, 45191 Uddevalla.
Vilken bransch är LBS Uddevalla Byggnads AB verksamt i?
LBS Uddevalla Byggnads AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LBS Uddevalla Byggnads AB?
LBS Uddevalla Byggnads AB hade en nettoomsättning på 2 922 027 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LBS Uddevalla Byggnads AB?
LBS Uddevalla Byggnads AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår LBS Uddevalla Byggnads AB någon utdelning?
Styrelsen i LBS Uddevalla Byggnads AB föreslog en utdelning på 220 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.