Power Connector P3N AB
Power Connector P3N AB har organisationsnummer 559128-9201 (5591289201)
Aktiebolag • Org.nr: 559128-9201
Om företaget
Power Connector P3N AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljugarn. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 3 990 097 kr räkenskapsåret 2026 (3 953 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Power Connector P3N AB 3 990 097 kr och redovisade ett resultat på 375 801 kr. Rörelsemarginalen var 10,6 procent, över branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 73,7 procent, över branschens median (median 60,8 procent). Kassalikviditeten var 256,6 procent, under branschens median (median 272,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 8,5 procent | 2,1 procent till 19,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,6 procent | 8,6 procent | 2,0 procent till 19,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 73,7 procent | 60,8 procent | 37,9 procent till 81,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 256,6 procent | 272,6 procent | 160,1 procent till 504,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 procent | 21,6 procent | 0,5 procent till 50,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,9 procent | 2,3 procent | -23,3 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 330 000 kr | 1 382 000 kr | 926 000 kr till 2 040 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 523 000 kr | 574 000 kr | 356 000 kr till 720 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 052 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 7 av 37 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Gotland.
- Plats 275 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 275 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 44 881 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,4 procent | 3,3 procent | 0,8 procent | 11,6 procent | 10,6 procent |
| Vinstmarginal | 5,4 procent | 3,3 procent | 0,8 procent | 11,6 procent | 10,6 procent |
| Soliditet | 47,4 procent | 66,1 procent | 86,3 procent | 73,6 procent | 73,7 procent |
| Kassalikviditet | 187,3 procent | 222,2 procent | 853,2 procent | 582,6 procent | 256,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,4 procent | 22,2 procent | 7,1 procent | 34,3 procent | 40,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,5 procent | -25,1 procent | -18,4 procent | 27,6 procent | 0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 689 000 kr | 1 265 000 kr | 1 032 000 kr | 1 318 000 kr | 1 330 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 707 000 kr | 559 000 kr | 473 000 kr | 603 000 kr | 523 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lau Bönde 103 Bc/o Lars Petrén
62362 Ljugarn
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lau Bönde 103 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är elinstallationer och byggnadsverksamhet. Bolaget skall även idka försäljning och installation av ut- rustning för styrning av belysning och värme i fastigheter över internet samt försäljning och installation av solcellsan- läggningar i Sverige, för tillverkning av el för den globala marknaden. Bolaget ska också äga och förvalta fast egendom och idka kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 546 233 kr | 4 545 340 kr | 5 066 595 kr | 3 794 584 kr | 3 097 488 kr | 3 953 428 kr | 3 990 097 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 56 972 kr | 26 272 kr | 103 237 kr | 68 380 kr | 0 kr | 8 949 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 051 401 kr | 1 639 619 kr | 1 993 999 kr | 1 418 162 kr | 1 124 511 kr | 1 204 280 kr | 1 421 956 kr |
| Övriga externa kostnader | 673 276 kr | 925 979 kr | 766 018 kr | 619 600 kr | 502 011 kr | 433 249 kr | 502 968 kr |
| Personalkostnader | 1 610 923 kr | 1 956 975 kr | 2 120 678 kr | 1 677 020 kr | 1 419 971 kr | 1 809 175 kr | 1 569 957 kr |
| Avskrivningar | 30 977 kr | 34 667 kr | 14 271 kr | 24 765 kr | 27 389 kr | 57 684 kr | 71 340 kr |
| Rörelseresultat | 236 628 kr | 14 372 kr | 274 866 kr | 123 417 kr | 23 606 kr | 457 989 kr | 423 876 kr |
| Ränteintäkter | 10 kr | 222 kr | 150 kr | 356 kr | 655 kr | 812 kr | 434 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 233 kr | 167 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 236 578 kr | 14 361 kr | 274 849 kr | 123 773 kr | 24 261 kr | 458 801 kr | 424 310 kr |
| Bokslutsdispositioner | -73 000 kr | 73 000 kr | -44 000 kr | 2 000 kr | 20 000 kr | -137 000 kr | 52 000 kr |
| Skatt | 36 692 kr | 19 829 kr | 48 986 kr | 25 079 kr | 9 319 kr | 66 616 kr | 100 509 kr |
| Årets resultat | 126 886 kr | 67 532 kr | 181 863 kr | 100 694 kr | 34 942 kr | 255 185 kr | 375 801 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 129 023 kr | 94 356 kr | 69 475 kr | 97 910 kr | 70 521 kr | 258 237 kr | 381 424 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 023 kr | 94 356 kr | 69 475 kr | 97 910 kr | 70 521 kr | 258 237 kr | 381 424 kr |
| Omsättningstillgångar | 382 757 kr | 460 094 kr | 676 197 kr | 589 454 kr | 496 638 kr | 753 390 kr | 867 379 kr |
| Varulager | 19 400 kr | 19 400 kr | 24 250 kr | 164 900 kr | 19 400 kr | 122 921 kr | 298 880 kr |
| Kortfristiga fordringar | 210 289 kr | 149 057 kr | 373 232 kr | 301 642 kr | 322 744 kr | 258 641 kr | 498 056 kr |
| Kassa och bank | 153 068 kr | 291 637 kr | 278 715 kr | 122 912 kr | 154 494 kr | 371 828 kr | 70 443 kr |
| Summa tillgångar | 511 780 kr | 554 450 kr | 745 672 kr | 687 364 kr | 567 159 kr | 1 011 627 kr | 1 248 802 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 254 194 kr | 321 726 kr | 353 589 kr | 454 282 kr | 489 224 kr | 744 409 kr | 920 210 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 77 308 kr | 204 194 kr | 121 726 kr | 303 588 kr | 404 282 kr | 439 224 kr | 494 409 kr |
| Årets resultat | 126 886 kr | 67 532 kr | 181 863 kr | 100 694 kr | 34 942 kr | 255 185 kr | 375 801 kr |
| Obeskattade reserver | 73 000 kr | 0 kr | 44 000 kr | 42 000 kr | 22 000 kr | 159 000 kr | 107 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 184 586 kr | 232 724 kr | 348 083 kr | 191 082 kr | 55 935 kr | 108 218 kr | 221 592 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 149 491 kr | 60 075 kr | 0 kr | - | 37 873 kr |
| Skatteskulder | 54 898 kr | 22 394 kr | 14 040 kr | 29 552 kr | 17 320 kr | 26 555 kr | 73 648 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 157 kr | 149 250 kr | 118 300 kr | 79 476 kr | 38 615 kr | 81 663 kr | 102 740 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 511 780 kr | 554 450 kr | 745 672 kr | 687 364 kr | 567 159 kr | 1 011 627 kr | 1 248 802 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet består av elinstallationer och byggnadsverksamhet. Bolaget har sitt säte i Gotland.
Företrädare
- Lars Gunnar P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Power Connector P3N AB för organisationsnummer?
Power Connector P3N AB har organisationsnummer 559128-9201 (5591289201).
Var ligger Power Connector P3N AB?
Power Connector P3N AB har sin registrerade adress Lau Bönde 103 B, 62362 Ljugarn.
Vilken bransch är Power Connector P3N AB verksamt i?
Power Connector P3N AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Power Connector P3N AB?
Power Connector P3N AB hade en nettoomsättning på 3 990 097 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Power Connector P3N AB?
Power Connector P3N AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Power Connector P3N AB någon utdelning?
Styrelsen i Power Connector P3N AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.