Ravund AB
Ravund AB har organisationsnummer 559129-7055 (5591297055)
Aktiebolag • Org.nr: 559129-7055
Om företaget
Ravund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trosa. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310). Företaget bedriver även verksamhet inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 55 procent till 601 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 342 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ravund AB 601 000 kr och redovisade ett resultat på 22 934 kr. Rörelsemarginalen var 7,2 procent, under branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 36,0 procent, under branschens median (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 220,3 procent, över branschens median (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,2 procent | 11,6 procent | 0,1 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 36,0 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 220,3 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -55,2 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 601 000 kr | 1 096 000 kr | 532 000 kr till 1 833 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 373 000 kr | 586 000 kr | 302 000 kr till 816 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 807 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 298 av 511 aktiebolag med säte i Trosa.
- Plats 4 286 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 180 174 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 44,2 procent | 47,9 procent | 7,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 44,1 procent | 47,8 procent | 7,2 procent |
| Soliditet | 7,3 procent | 7,3 procent | 19,5 procent | 41,3 procent | 36,0 procent |
| Kassalikviditet | 709,8 procent | 705,2 procent | 337,6 procent | 225,9 procent | 220,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 77,8 procent | 62,7 procent | 3,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 107,1 procent | -55,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 648 000 kr | 1 342 000 kr | 601 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 323 000 kr | 614 000 kr | 373 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kronstigen 13c/o c/o Samuel Norman Lexell
61991 Trosa
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Kronstigen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta dotterbolag, fast- och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 647 746 kr | 1 342 443 kr | 600 938 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 426 kr | 12 340 kr | 12 939 kr | 37 857 kr | 85 816 kr | 184 930 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 323 198 kr | 613 977 kr | 373 032 kr |
| Rörelseresultat | -10 426 kr | -12 340 kr | -12 939 kr | 286 691 kr | 642 650 kr | 42 976 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 28 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | - | - | 163 kr | 312 kr | 1 100 kr | 1 780 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 426 kr | -12 340 kr | -13 102 kr | 286 379 kr | 641 578 kr | 42 876 kr |
| Bokslutsdispositioner | 28 000 kr | 12 340 kr | 13 100 kr | -68 800 kr | -161 000 kr | -12 300 kr |
| Skatt | 522 kr | 0 kr | - | 42 545 kr | 101 838 kr | 7 642 kr |
| Årets resultat | 17 052 kr | 0 kr | -2 kr | 175 034 kr | 378 740 kr | 22 934 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 83 334 kr | 92 334 kr | 104 334 kr | 118 000 kr | 910 000 kr | 750 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 83 334 kr | 92 334 kr | 104 334 kr | 118 000 kr | 910 000 kr | 750 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 49 113 kr | 590 951 kr | 577 590 kr | 1 038 450 kr | 553 698 kr | 990 098 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 333 kr | 583 673 kr | 568 768 kr | 696 097 kr | 550 365 kr | 757 138 kr |
| Kassa och bank | 12 780 kr | 7 278 kr | 8 822 kr | 342 353 kr | 3 333 kr | 232 960 kr |
| Summa tillgångar | 132 447 kr | 683 285 kr | 681 924 kr | 1 156 450 kr | 1 463 698 kr | 1 740 098 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 025 kr | 50 025 kr | 50 024 kr | 225 058 kr | 603 798 kr | 626 732 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -17 027 kr | 25 kr | 26 kr | 24 kr | 175 058 kr | 553 798 kr |
| Årets resultat | 17 052 kr | 0 kr | -2 kr | 175 034 kr | 378 740 kr | 22 934 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 68 800 kr | 229 800 kr | 242 100 kr |
| Kortfristiga skulder | 82 422 kr | 83 260 kr | 81 900 kr | 307 592 kr | 245 100 kr | 449 459 kr |
| Leverantörsskulder | - | 838 kr | 0 kr | 68 249 kr | 0 kr | 60 218 kr |
| Skatteskulder | 522 kr | 522 kr | 0 kr | 45 740 kr | 144 263 kr | 71 252 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 900 kr | 81 900 kr | 81 900 kr | 193 603 kr | 100 837 kr | 317 989 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 132 447 kr | 683 285 kr | 681 924 kr | 1 156 450 kr | 1 463 698 kr | 1 740 098 kr |
Företrädare
- Samuel N (verkställande direktör)
Undertecknad i Trosa 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ravund AB för organisationsnummer?
Ravund AB har organisationsnummer 559129-7055 (5591297055).
Var ligger Ravund AB?
Ravund AB har sin registrerade adress Kronstigen 13, 61991 Trosa.
Vilken bransch är Ravund AB verksamt i?
Ravund AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ravund AB?
Ravund AB hade en nettoomsättning på 601 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ravund AB?
Ravund AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trosa
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.