Strömblads VVS AB
Strömblads VVS AB har organisationsnummer 559129-9929 (5591299929)
Aktiebolag • Org.nr: 559129-9929
Om företaget
Strömblads VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Villshärad. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som housing development.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Omsättningen ökade 24 procent till 5 075 000 kr räkenskapsåret 2021 (4 105 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte Strömblads VVS AB 5 075 000 kr och redovisade ett resultat på 739 913 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,1 procent). Soliditeten var 47,4 procent, över branschens median (median 45,6 procent). Kassalikviditeten var 257,3 procent, över branschens median (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 7,1 procent | 2,1 procent till 16,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 6,9 procent | 1,9 procent till 16,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,4 procent | 45,6 procent | 27,9 procent till 66,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 257,3 procent | 201,2 procent | 130,2 procent till 327,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,9 procent | 29,0 procent | 5,3 procent till 56,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,6 procent | 8,3 procent | -11,2 procent till 38,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 030 000 kr | 1 633 000 kr | 1 075 000 kr till 2 313 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 495 000 kr | 512 000 kr | 350 000 kr till 649 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,8 procent | 22,3 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | 17,8 procent | 22,3 procent | 21,0 procent |
| Soliditet | 38,8 procent | 41,7 procent | 47,4 procent |
| Kassalikviditet | 208,5 procent | 236,5 procent | 257,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,2 procent | 62,2 procent | 45,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,3 procent | 23,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 696 000 kr | 2 053 000 kr | 2 030 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 562 000 kr | 531 000 kr | 495 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vilshärads Björkstig 2a30565 Villshärad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vilshärads Björkstig 2a som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva VVS verksamhet samt partihandel med VVS varor. Handel och förvaltning av värdepapper, fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 695 894 kr | 4 104 528 kr | 5 074 639 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 22 981 kr |
| Övriga externa kostnader | 204 242 kr | 232 247 kr | 399 231 kr |
| Personalkostnader | 561 572 kr | 1 062 495 kr | 1 236 492 kr |
| Rörelseresultat | 480 652 kr | 917 114 kr | 1 064 900 kr |
| Räntekostnader | - | - | 332 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 480 652 kr | 917 114 kr | 1 064 568 kr |
| Bokslutsdispositioner | -120 000 kr | -225 000 kr | -130 000 kr |
| Skatt | 79 524 kr | 149 076 kr | 194 655 kr |
| Årets resultat | 281 128 kr | 543 038 kr | 739 913 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 851 516 kr | 2 094 211 kr | 3 401 231 kr |
| Varulager | 14 550 kr | 21 825 kr | 22 795 kr |
| Kortfristiga fordringar | 199 108 kr | 427 938 kr | 1 113 927 kr |
| Kassa och bank | 637 858 kr | 1 644 448 kr | 2 264 509 kr |
| Summa tillgångar | 851 516 kr | 2 094 211 kr | 3 401 231 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 330 048 kr | 873 086 kr | 1 612 999 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -1 080 kr | 280 048 kr | 823 086 kr |
| Årets resultat | 281 128 kr | 543 038 kr | 739 913 kr |
| Obeskattade reserver | 120 000 kr | 345 000 kr | 475 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 401 468 kr | 876 125 kr | 1 313 232 kr |
| Leverantörsskulder | 69 729 kr | 206 623 kr | 414 299 kr |
| Skatteskulder | 83 111 kr | 238 526 kr | 275 618 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 240 628 kr | 299 227 kr | 359 235 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 851 516 kr | 2 094 211 kr | 3 401 231 kr |
Företrädare
- Andreas S
Undertecknad i Halmstad 2022.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Strömblads VVS AB för organisationsnummer?
Strömblads VVS AB har organisationsnummer 559129-9929 (5591299929).
Var ligger Strömblads VVS AB?
Strömblads VVS AB har sin registrerade adress Vilshärads Björkstig 2a, 30565 Villshärad.
Vilken bransch är Strömblads VVS AB verksamt i?
Strömblads VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Strömblads VVS AB?
Strömblads VVS AB hade en nettoomsättning på 5 075 000 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Strömblads VVS AB?
Strömblads VVS AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.