Jenidrizi Art & Design AB
Jenidrizi Art & Design AB har organisationsnummer 559130-1774 (5591301774)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-1774
Om företaget
Jenidrizi Art & Design AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 55 procent till 340 000 kr räkenskapsåret 2025 (757 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då efterfrågan av bolagets tjänster minskat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jenidrizi Art & Design AB 340 000 kr och redovisade ett resultat på -126 319 kr. Rörelsemarginalen var -36,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,5 procent). Soliditeten var 44,9 procent, under branschens median (median 62,6 procent). Kassalikviditeten var 181,4 procent, under branschens median (median 275,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -36,5 procent | 9,5 procent | -2,3 procent till 29,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -37,1 procent | 9,9 procent | -2,3 procent till 30,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,9 procent | 62,6 procent | 35,8 procent till 84,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 181,4 procent | 275,4 procent | 126,8 procent till 622,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -480,5 procent | 3,4 procent | -20,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -55,1 procent | -4,4 procent | -38,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 340 000 kr | 853 000 kr | 307 000 kr till 1 429 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 393 000 kr | 461 000 kr | 118 000 kr till 749 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 583 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Älmhult.
- Plats 185 av 293 aktiebolag med säte i Älmhult.
- Plats 2 723 av 4 245 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 208 281 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,7 procent | -24,7 procent | -7,2 procent | 9,4 procent | -36,5 procent |
| Vinstmarginal | 42,6 procent | -24,7 procent | -7,7 procent | 9,1 procent | -37,1 procent |
| Soliditet | 64,6 procent | 43,7 procent | 38,7 procent | 67,6 procent | 44,9 procent |
| Kassalikviditet | 271,5 procent | 177,6 procent | 163,2 procent | 308,6 procent | 181,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | -164,2 procent | -84,6 procent | 59,4 procent | -480,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 43,4 procent | -32,9 procent | -9,7 procent | 45,0 procent | -55,1 procent |
| Omsättning per anställd | 862 000 kr | 578 000 kr | 522 000 kr | 757 000 kr | 340 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 619 000 kr | 429 000 kr | 574 000 kr | 393 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Gråbrödersgatan 13c/o Jennifer Idrizi, Arkivgatan 24A, 22359 Lund
22222 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konst, inredningsdesign, design av produkter som textilier och andra inredningsdetaljer för hemmet, jämte därmed förenlig verksamhet, samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
- 74110Industridesign och modedesignHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 601 451 kr | 861 501 kr | 577 816 kr | 521 797 kr | 756 951 kr | 340 420 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 2 639 kr | 7 228 kr | 5 824 kr |
| Övriga externa kostnader | 63 505 kr | 42 603 kr | 76 047 kr | 123 554 kr | 115 433 kr | 73 286 kr |
| Personalkostnader | 573 017 kr | 425 800 kr | 619 126 kr | 429 387 kr | 573 975 kr | 393 065 kr |
| Avskrivningar | 25 092 kr | 25 096 kr | 20 267 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -67 484 kr | 368 002 kr | -142 886 kr | -37 583 kr | 71 080 kr | -124 241 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 32 kr | 1 098 kr | 728 kr | 73 kr |
| Räntekostnader | 1 561 kr | 1 056 kr | 439 kr | 3 504 kr | 2 539 kr | 2 151 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -69 045 kr | 366 946 kr | -143 293 kr | -39 989 kr | 69 269 kr | -126 319 kr |
| Skatt | 0 kr | 61 956 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -69 045 kr | 304 990 kr | -143 293 kr | -39 989 kr | 69 269 kr | -126 319 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 45 363 kr | 20 267 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 363 kr | 20 267 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 181 446 kr | 491 272 kr | 199 746 kr | 122 073 kr | 172 431 kr | 58 573 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 660 kr | 140 040 kr | 60 750 kr | 51 659 kr | 4 149 kr | 11 091 kr |
| Kassa och bank | 26 786 kr | 351 233 kr | 138 996 kr | 70 414 kr | 168 282 kr | 47 482 kr |
| Summa tillgångar | 226 809 kr | 511 539 kr | 199 746 kr | 122 073 kr | 172 431 kr | 58 573 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 25 573 kr | 330 563 kr | 87 271 kr | 47 282 kr | 116 551 kr | 26 290 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 44 618 kr | -24 427 kr | 180 563 kr | 37 271 kr | -2 718 kr | 102 609 kr |
| Årets resultat | -69 045 kr | 304 990 kr | -143 293 kr | -39 989 kr | 69 269 kr | -126 319 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 237 kr | 180 976 kr | 112 475 kr | 74 791 kr | 55 880 kr | 32 283 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 79 679 kr | 73 877 kr | 61 855 kr | 10 264 kr | 257 kr | 239 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 116 558 kr | 102 099 kr | 45 620 kr | 59 527 kr | 50 623 kr | 27 044 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 226 809 kr | 511 539 kr | 199 746 kr | 122 073 kr | 172 431 kr | 58 573 kr |
Företrädare
- Jennifer I
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jenidrizi Art & Design AB för organisationsnummer?
Jenidrizi Art & Design AB har organisationsnummer 559130-1774 (5591301774).
Var ligger Jenidrizi Art & Design AB?
Jenidrizi Art & Design AB har sin registrerade adress Stora Gråbrödersgatan 13, 22222 Lund.
Vilken bransch är Jenidrizi Art & Design AB verksamt i?
Jenidrizi Art & Design AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jenidrizi Art & Design AB?
Jenidrizi Art & Design AB hade en nettoomsättning på 340 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jenidrizi Art & Design AB?
Jenidrizi Art & Design AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Älmhult
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.