Maple Hill Fastigheter AB
Maple Hill Fastigheter AB har organisationsnummer 559130-2012 (5591302012)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-2012
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikStockholm
Om företaget
Maple Hill Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar arkitektverksamhet, teknisk provning och analys och annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 39 procent till 313 620 kr räkenskapsåret 2025 (516 358 kr föregående år).
Företagets omsättning har ökat då man fått in flera konsultuppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maple Hill Fastigheter AB 313 620 kr och redovisade ett resultat på 1 424 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 15,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 118,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,4 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 118,2 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 658 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 795 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 39 389 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 329 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 211 632 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,7 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | 0,5 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 15,4 procent |
| Kassalikviditet | 138,5 procent | 118,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -6,6 procent | 1,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
IZA 397-G BILLO10643 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har IZA 397-G BILLO som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska vara ägare av fastighet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 516 358 kr | 313 620 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 250 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 526 096 kr | 310 530 kr |
| Rörelseresultat | -13 988 kr | 3 090 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr |
| Räntekostnader | 208 kr | 1 668 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 196 kr | 1 424 kr |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | -14 196 kr | 1 424 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 770 077 kr | 844 290 kr |
| Kortfristiga fordringar | 769 281 kr | 738 094 kr |
| Kassa och bank | 796 kr | 106 196 kr |
| Summa tillgångar | 770 077 kr | 844 290 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 214 100 kr | 130 239 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 178 296 kr | 78 815 kr |
| Årets resultat | -14 196 kr | 1 424 kr |
| Kortfristiga skulder | 555 977 kr | 714 051 kr |
| Leverantörsskulder | 448 475 kr | 541 285 kr |
| Skatteskulder | 966 kr | 4 370 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 106 536 kr | 154 396 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 770 077 kr | 844 290 kr |
Ur årsredovisningen
Maple Hill Fastigheter AB bedriver konsultverksamhet inom fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Kjell Halvar Isidor L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Maple Hill Fastigheter AB för organisationsnummer?
Maple Hill Fastigheter AB har organisationsnummer 559130-2012 (5591302012).
Var ligger Maple Hill Fastigheter AB?
Maple Hill Fastigheter AB har sin registrerade adress IZA 397-G BILLO, 10643 Stockholm.
Vilken bransch är Maple Hill Fastigheter AB verksamt i?
Maple Hill Fastigheter AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Maple Hill Fastigheter AB?
Maple Hill Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 313 620 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.