Watcheye AB
Watcheye AB har organisationsnummer 559130-8456 (5591308456)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-8456
Om företaget
Watcheye AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2017. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar turist- och bokningsverksamhet och annan sportverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -51,7 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | -53,9 procent | - | - | - |
| Soliditet | 10,8 procent | 9,1 procent | 8,7 procent | 15,6 procent | - |
| Kassalikviditet | 124,2 procent | 84,4 procent | 79,0 procent | 100,3 procent | 0,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -549,2 procent | -330,2 procent | -62,9 procent | -80,5 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -93,5 procent | - | -99,7 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åvägen 5Bc/o Watcheye AB
43544 Mölnlycke
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Åvägen 5B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fordons- och it- branschen, bedriva försäljning av mjukvara, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 570 293 kr | 634 073 kr | 41 002 kr | 384 841 kr | 1 251 kr | 0 kr | - |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 6 260 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 150 195 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 365 489 kr | 429 079 kr | 292 413 kr | 384 914 kr | 34 281 kr | -2 705 kr | 15 003 kr |
| Personalkostnader | - | 9 081 kr | 5 907 kr | 13 282 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 35 300 kr | 0 kr | 71 217 kr | 121 175 kr |
| Rörelseresultat | 131 716 kr | 125 913 kr | -321 058 kr | -198 850 kr | -33 030 kr | -68 512 kr | -136 178 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 8 kr | 1 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 8 908 kr | 7 642 kr | 24 731 kr | 8 496 kr | 868 kr | 136 kr | 556 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -232 192 kr | 118 271 kr | -345 789 kr | -207 338 kr | -33 897 kr | -68 648 kr | -136 734 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -32 000 kr | 32 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 26 501 kr | 20 693 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -258 693 kr | 65 578 kr | -313 789 kr | -207 338 kr | -33 897 kr | -68 648 kr | -136 734 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 257 692 kr | 187 692 kr | 117 692 kr | 237 392 kr | 237 392 kr | 166 175 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 257 692 kr | 187 692 kr | 117 692 kr | 237 392 kr | 237 392 kr | 166 175 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 277 840 kr | 381 568 kr | 409 048 kr | 456 203 kr | 381 224 kr | 381 146 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 273 062 kr | 343 790 kr | 405 681 kr | 427 391 kr | 381 143 kr | 381 143 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 4 778 kr | 37 778 kr | 3 367 kr | 28 812 kr | 81 kr | 3 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 535 532 kr | 569 260 kr | 526 740 kr | 693 595 kr | 618 616 kr | 547 321 kr | 0 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -216 652 kr | 50 926 kr | 57 136 kr | 62 798 kr | 53 902 kr | 85 254 kr | -51 480 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -7 959 kr | -64 652 kr | 320 925 kr | 220 136 kr | 37 799 kr | 103 902 kr | 35 254 kr |
| Årets resultat | -258 693 kr | 65 578 kr | -313 789 kr | -207 338 kr | -33 897 kr | -68 648 kr | -136 734 kr |
| Obeskattade reserver | - | 32 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 403 007 kr | 353 821 kr | 329 278 kr | 540 780 kr | 482 500 kr | 379 853 kr | 51 480 kr |
| Leverantörsskulder | 204 172 kr | - | 10 588 kr | 14 380 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 9 715 kr | 12 237 kr | 2 467 kr | 777 kr | 777 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 144 720 kr | 295 984 kr | 316 223 kr | 525 623 kr | 481 723 kr | 379 853 kr | 51 480 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 535 532 kr | 569 260 kr | 526 740 kr | 693 595 kr | 618 616 kr | 547 321 kr | 0 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet konsultverksamhet inom fordons- och it- branschen, bedriva försäljning av mjukvara, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.. Företaget har sitt säte i Mölnlycke.
Företrädare
- Andy B
Undertecknad i MÖLNLYCKE 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Watcheye AB för organisationsnummer?
Watcheye AB har organisationsnummer 559130-8456 (5591308456).
Var ligger Watcheye AB?
Watcheye AB har sin registrerade adress Åvägen 5B, 43544 Mölnlycke.
Vilken bransch är Watcheye AB verksamt i?
Watcheye AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-26
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.