Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB har organisationsnummer 559130-8712 (5591308712)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-8712
Om företaget
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med tobaksvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47260).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 1 kr räkenskapsåret 2025 (3 963 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB 1 kr och redovisade ett resultat på 45 461 kr. Soliditeten var 12,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,8 procent). Kassalikviditeten var 1698,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,3 procent | 35,8 procent | 15,7 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1698,7 procent | 120,1 procent | 64,3 procent till 241,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 procent | 13,5 procent | -2,4 procent till 43,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 274 av 297 aktiebolag inom detaljhandel med tobaksvaror.
- Plats 7 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med tobaksvaror med säte i Norrköping.
- Plats 3 477 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 10 544 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 283 673 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,0 procent | -23,3 procent | -37,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -24,0 procent | -23,3 procent | -37,9 procent | - | - |
| Soliditet | 5,8 procent | 6,0 procent | 8,2 procent | 6,8 procent | 12,3 procent |
| Kassalikviditet | 238,9 procent | 196,9 procent | - | 1662,3 procent | 1698,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1458,3 procent | -996,3 procent | -1166,6 procent | -458,3 procent | 47,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -29,3 procent | -29,9 procent | -27,8 procent | -99,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | - | 770 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 296 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Promenaden 131 Ac/o c/o Pär Gustafsson
60219 Norrköping
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Norra Promenaden 131 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tobakshandel och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47260Detaljhandel med tobaksvarorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 075 214 kr | 4 301 998 kr | 3 043 159 kr | 2 134 328 kr | 1 540 564 kr | 3 963 kr | 1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 208 651 kr | 209 552 kr | 233 337 kr | 230 968 kr | 231 679 kr | 94 075 kr | 65 482 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -15 820 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 485 529 kr | 608 308 kr | 411 950 kr | 349 241 kr | 347 827 kr | 321 355 kr | 19 386 kr |
| Personalkostnader | 909 194 kr | 901 959 kr | 875 113 kr | 750 716 kr | 591 593 kr | 7 111 kr | 2 000 kr |
| Avskrivningar | 6 750 kr | 6 750 kr | 6 750 kr | 6 750 kr | 8 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -742 395 kr | -794 558 kr | -729 095 kr | -498 057 kr | -578 923 kr | -230 527 kr | 44 097 kr |
| Räntekostnader | 682 kr | 1 342 kr | 68 kr | 68 kr | 4 354 kr | -1 372 kr | -1 364 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -743 077 kr | -795 900 kr | -729 163 kr | -498 125 kr | -583 277 kr | -229 155 kr | 45 461 kr |
| Årets resultat | -743 077 kr | -795 900 kr | -729 163 kr | -498 125 kr | -583 277 kr | -229 155 kr | 45 461 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 520 258 kr | 513 508 kr | 506 758 kr | 500 008 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 258 kr | 13 508 kr | 6 758 kr | 8 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 822 565 kr | 414 397 kr | 357 676 kr | 330 848 kr | 108 479 kr | 231 316 kr | 274 922 kr |
| Varulager | 549 214 kr | 273 152 kr | 227 482 kr | 144 828 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 159 358 kr | 45 746 kr | 92 840 kr | 148 032 kr | 65 129 kr | 138 810 kr | 126 261 kr |
| Kassa och bank | 113 993 kr | 95 499 kr | 37 354 kr | 37 988 kr | 43 350 kr | 92 506 kr | 148 661 kr |
| Summa tillgångar | 1 342 823 kr | 927 905 kr | 864 434 kr | 830 856 kr | 608 479 kr | 731 316 kr | 774 922 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 149 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 95 461 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -889 774 kr | -1 632 850 kr | -2 428 750 kr | -3 157 913 kr | -3 656 038 kr | -4 239 315 kr | -4 468 470 kr |
| Årets resultat | -743 077 kr | -795 900 kr | -729 163 kr | -498 125 kr | -583 277 kr | -229 155 kr | 45 461 kr |
| Kortfristiga skulder | 351 940 kr | 57 131 kr | 54 501 kr | 94 491 kr | -27 297 kr | 13 915 kr | 16 184 kr |
| Leverantörsskulder | 276 066 kr | 3 395 kr | -679 kr | 1 700 kr | 5 035 kr | 129 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | -43 303 kr | -42 962 kr | -49 488 kr | 0 kr | -49 488 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 746 kr | 27 712 kr | 36 365 kr | 26 881 kr | 2 544 kr | 5 786 kr | 8 185 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 342 823 kr | 927 905 kr | 864 434 kr | 830 856 kr | 608 479 kr | 731 316 kr | 774 922 kr |
Företrädare
- Pär G
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB för organisationsnummer?
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB har organisationsnummer 559130-8712 (5591308712).
Var ligger Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB?
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB har sin registrerade adress Norra Promenaden 131 A, 60219 Norrköping.
Vilken bransch är Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB verksamt i?
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB är registrerat i branschen detaljhandel med tobaksvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB?
Snabben Tobak & Snabbcafe i Gustavsberg AB hade en nettoomsättning på 1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.