Marklunds VVS & Bygg AB
Marklunds VVS & Bygg AB har organisationsnummer 559130-8977 (5591308977)
Aktiebolag • Org.nr: 559130-8977
Om företaget
Marklunds VVS & Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och mark- och grundarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 2 127 251 kr räkenskapsåret 2025 (1 835 447 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marklunds VVS & Bygg AB 2 127 251 kr och redovisade ett resultat på 196 000 kr. Rörelsemarginalen var 11,7 procent, över branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 76,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 403,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,7 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 76,4 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 403,9 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 39,7 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,9 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 127 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 650 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 378 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 9 av 20 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Umeå.
- Plats 721 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 1 728 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 80 128 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 13,0 procent | 7,3 procent | 11,7 procent |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 13,0 procent | 7,4 procent | 11,6 procent |
| Soliditet | 80,1 procent | 76,9 procent | 83,7 procent | 76,4 procent |
| Kassalikviditet | 483,2 procent | 394,3 procent | 568,0 procent | 403,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 37,4 procent | 21,5 procent | 39,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,1 procent | -14,7 procent | 15,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 176 000 kr | 2 152 000 kr | 1 835 000 kr | 2 127 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 559 000 kr | 428 000 kr | 507 000 kr | 650 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Verkstadsgatan 7Fc/o c/o Mats Marklund
90430 Umeå
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Verkstadsgatan 7F som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
VVS installationer, nybyggnationer och renoveringar, mark- entreprenader och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 176 000 kr | 2 152 319 kr | 1 835 000 kr | 2 127 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 230 000 kr | 1 162 023 kr | 935 000 kr | 917 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 246 000 kr | 252 559 kr | 235 000 kr | 297 000 kr |
| Personalkostnader | 559 000 kr | 427 748 kr | 507 000 kr | 650 000 kr |
| Avskrivningar | 13 000 kr | 30 895 kr | 24 000 kr | 15 000 kr |
| Rörelseresultat | 128 000 kr | 279 094 kr | 134 000 kr | 248 000 kr |
| Ränteintäkter | - | 215 kr | 1 000 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 582 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 128 000 kr | 278 727 kr | 135 000 kr | 248 000 kr |
| Skatt | 24 000 kr | 58 017 kr | 28 000 kr | 52 000 kr |
| Årets resultat | 104 000 kr | 220 710 kr | 107 000 kr | 196 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 67 260 kr | 44 000 kr | 29 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 67 260 kr | 44 000 kr | 29 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 662 000 kr | 701 578 kr | 551 000 kr | 618 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 000 kr | 108 487 kr | 93 000 kr | 99 000 kr |
| Kassa och bank | 541 000 kr | 593 091 kr | 458 000 kr | 519 000 kr |
| Summa tillgångar | 687 000 kr | 768 838 kr | 595 000 kr | 647 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 550 000 kr | 590 900 kr | 498 000 kr | 494 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 396 000 kr | 320 190 kr | 341 000 kr | 248 000 kr |
| Årets resultat | 104 000 kr | 220 710 kr | 107 000 kr | 196 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 137 000 kr | 177 938 kr | 97 000 kr | 153 000 kr |
| Skatteskulder | 6 000 kr | 10 430 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 100 000 kr | 68 254 kr | 55 000 kr | 104 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 687 000 kr | 768 838 kr | 595 000 kr | 647 000 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver VVS installationer, nybyggnationer, renoveringar samt markentreprenader och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Umeå.
Företrädare
- Mats M (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marklunds VVS & Bygg AB för organisationsnummer?
Marklunds VVS & Bygg AB har organisationsnummer 559130-8977 (5591308977).
Var ligger Marklunds VVS & Bygg AB?
Marklunds VVS & Bygg AB har sin registrerade adress Verkstadsgatan 7F, 90430 Umeå.
Vilken bransch är Marklunds VVS & Bygg AB verksamt i?
Marklunds VVS & Bygg AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marklunds VVS & Bygg AB?
Marklunds VVS & Bygg AB hade en nettoomsättning på 2 127 251 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Marklunds VVS & Bygg AB?
Marklunds VVS & Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Marklunds VVS & Bygg AB någon utdelning?
Styrelsen i Marklunds VVS & Bygg AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.