4PebblesCatalyst AB
4PebblesCatalyst AB har organisationsnummer 559131-5048 (5591315048)
Aktiebolag • Org.nr: 559131-5048
Om företaget
4PebblesCatalyst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 593 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 573 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 4PebblesCatalyst AB 1 593 000 kr och redovisade ett resultat på 105 962 kr. Rörelsemarginalen var 7,7 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 94,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1757,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 94,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1757,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,3 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 593 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 053 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 694 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 99 av 593 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Lidingö.
- Plats 582 av 2 489 aktiebolag med säte i Lidingö.
- Plats 34 251 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 104 847 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,5 procent | 45,1 procent | 38,7 procent | 6,6 procent | 7,7 procent |
| Vinstmarginal | 32,5 procent | 45,1 procent | 38,7 procent | 9,9 procent | 8,6 procent |
| Soliditet | 91,2 procent | 85,1 procent | 81,1 procent | 88,3 procent | 94,3 procent |
| Kassalikviditet | 1132,1 procent | 669,0 procent | 529,9 procent | 852,5 procent | 1757,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 48,3 procent | 40,4 procent | 7,9 procent | 7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 109,1 procent | 24,6 procent | -36,8 procent | 1,3 procent |
| Omsättning per anställd | 956 000 kr | 1 999 000 kr | 2 490 000 kr | 1 573 000 kr | 1 593 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 400 000 kr | 699 000 kr | 879 000 kr | 1 098 000 kr | 1 053 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkvägen 32Ac/o c/o Malin Nyman
18142 Lidingö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kyrkvägen 32A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom ledarskap, organisation, utbildning och personlig utveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 956 347 kr | 1 999 007 kr | 2 489 994 kr | 1 572 526 kr | 1 593 295 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 297 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 141 798 kr | 169 150 kr | 319 787 kr | 280 672 kr | 291 711 kr |
| Personalkostnader | 400 172 kr | 698 793 kr | 878 841 kr | 1 098 335 kr | 1 052 872 kr |
| Rörelseresultat | 310 899 kr | 901 661 kr | 964 138 kr | 103 711 kr | 123 236 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 55 833 kr | 17 812 kr |
| Räntekostnader | 6 kr | 16 kr | 0 kr | 3 389 kr | 3 753 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 310 893 kr | 901 645 kr | 964 141 kr | 156 155 kr | 137 295 kr |
| Skatt | 67 025 kr | 189 891 kr | 202 350 kr | 36 823 kr | 31 333 kr |
| Årets resultat | 243 868 kr | 711 754 kr | 761 791 kr | 119 332 kr | 105 962 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 1 151 358 kr | 1 732 940 kr | 2 324 351 kr | 1 722 026 kr | 1 565 054 kr |
| Kortfristiga fordringar | 376 787 kr | 160 810 kr | 175 979 kr | 384 367 kr | 542 602 kr |
| Kassa och bank | 774 571 kr | 1 572 130 kr | 2 148 372 kr | 1 337 659 kr | 1 022 452 kr |
| Summa tillgångar | 1 151 358 kr | 1 732 940 kr | 2 324 351 kr | 1 722 026 kr | 1 565 054 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 049 655 kr | 1 473 908 kr | 1 885 700 kr | 1 520 032 kr | 1 475 994 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 755 787 kr | 712 154 kr | 1 073 909 kr | 1 350 700 kr | 1 320 032 kr |
| Årets resultat | 243 868 kr | 711 754 kr | 761 791 kr | 119 332 kr | 105 962 kr |
| Kortfristiga skulder | 101 703 kr | 259 032 kr | 438 651 kr | 201 994 kr | 89 060 kr |
| Leverantörsskulder | 5 126 kr | 43 420 kr | 33 016 kr | 7 764 kr | 11 245 kr |
| Skatteskulder | - | 93 036 kr | 189 726 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 82 577 kr | 93 575 kr | 171 909 kr | 180 230 kr | 63 815 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 151 358 kr | 1 732 940 kr | 2 324 351 kr | 1 722 026 kr | 1 565 054 kr |
Företrädare
- Malin N
Undertecknad i Lidingö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 4PebblesCatalyst AB för organisationsnummer?
4PebblesCatalyst AB har organisationsnummer 559131-5048 (5591315048).
Var ligger 4PebblesCatalyst AB?
4PebblesCatalyst AB har sin registrerade adress Kyrkvägen 32A, 18142 Lidingö.
Vilken bransch är 4PebblesCatalyst AB verksamt i?
4PebblesCatalyst AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 4PebblesCatalyst AB?
4PebblesCatalyst AB hade en nettoomsättning på 1 593 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har 4PebblesCatalyst AB?
4PebblesCatalyst AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår 4PebblesCatalyst AB någon utdelning?
Styrelsen i 4PebblesCatalyst AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-10-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.