CJF Hanson AB
CJF Hanson AB har organisationsnummer 559131-9198 (5591319198)
Aktiebolag • Org.nr: 559131-9198
Om företaget
CJF Hanson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höllviken. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 1 015 137 kr räkenskapsåret 2025 (1 080 346 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CJF Hanson AB 1 015 137 kr och redovisade ett resultat på 256 360 kr. Rörelsemarginalen var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 7,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 16,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 31,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 7,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 16,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 32,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 773 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 98 av 313 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Vellinge.
- Plats 645 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 16 645 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 143 980 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 82,5 procent | 36,0 procent | 89,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 42,4 procent | 41,4 procent | 31,8 procent |
| Soliditet | 18,1 procent | 4,6 procent | 8,6 procent | 15,3 procent | 7,6 procent |
| Kassalikviditet | 192,9 procent | 30,2 procent | 24,1 procent | 31,2 procent | 16,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,6 procent | -137,2 procent | 65,0 procent | 70,6 procent | 32,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 238,6 procent | -6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hans Levinsväg 1923635 Höllviken
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hans Levinsväg 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Investering och förvaltning av aktier och fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 0 kr | 0 kr | 319 070 kr | 1 080 346 kr | 1 015 137 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 3 232 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 548 539 kr | 418 kr |
| Övriga externa kostnader | 60 303 kr | 15 191 kr | 3 487 kr | 55 976 kr | 132 729 kr | 100 168 kr |
| Rörelseresultat | -60 303 kr | -15 191 kr | -3 487 kr | 263 355 kr | 388 769 kr | 903 915 kr |
| Ränteintäkter | 103 kr | 616 kr | 93 kr | 154 kr | 89 kr | 39 kr |
| Räntekostnader | 1 377 kr | 15 388 kr | 55 333 kr | 87 000 kr | 175 000 kr | 639 965 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -56 479 kr | 54 463 kr | -75 265 kr | 135 319 kr | 447 251 kr | 323 143 kr |
| Bokslutsdispositioner | 7 369 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | 350 kr | 0 kr | 33 433 kr | 71 195 kr | 66 783 kr |
| Årets resultat | -49 110 kr | 54 113 kr | -75 265 kr | 101 886 kr | 376 056 kr | 256 360 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 109 kr | 546 745 kr | 1 144 593 kr | 1 786 269 kr | 3 182 268 kr | 9 929 287 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 109 kr | 546 745 kr | 1 144 593 kr | 1 786 269 kr | 3 182 268 kr | 9 929 287 kr |
| Omsättningstillgångar | 141 289 kr | 173 132 kr | 38 842 kr | 41 232 kr | 294 880 kr | 408 790 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 518 kr | 6 405 kr | 1 669 kr | 7 724 kr | 6 147 kr | 75 425 kr |
| Kassa och bank | 114 771 kr | 166 727 kr | 37 173 kr | 33 508 kr | 288 733 kr | 333 365 kr |
| Summa tillgångar | 146 398 kr | 719 877 kr | 1 183 435 kr | 1 827 501 kr | 3 477 148 kr | 10 338 077 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 75 994 kr | 130 107 kr | 54 842 kr | 156 728 kr | 532 784 kr | 789 144 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 75 104 kr | 25 994 kr | 80 107 kr | 4 842 kr | 106 728 kr | 482 784 kr |
| Årets resultat | -49 110 kr | 54 113 kr | -75 265 kr | 101 886 kr | 376 056 kr | 256 360 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 404 kr | 89 770 kr | 128 593 kr | 170 773 kr | 944 364 kr | 2 548 933 kr |
| Leverantörsskulder | 8 375 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 350 kr | 0 kr | 33 433 kr | 104 628 kr | 104 274 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 329 kr | 80 720 kr | 94 893 kr | 129 840 kr | 832 236 kr | 255 159 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 146 398 kr | 719 877 kr | 1 183 435 kr | 1 827 501 kr | 3 477 148 kr | 10 338 077 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom investering och förvaltning av aktier och fastigheter. Företaget har sitt säte i Vellinge.
Företrädare
- Fredrik H
- Peter H
Undertecknad i Vellinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CJF Hanson AB för organisationsnummer?
CJF Hanson AB har organisationsnummer 559131-9198 (5591319198).
Var ligger CJF Hanson AB?
CJF Hanson AB har sin registrerade adress Hans Levinsväg 19, 23635 Höllviken.
Vilken bransch är CJF Hanson AB verksamt i?
CJF Hanson AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CJF Hanson AB?
CJF Hanson AB hade en nettoomsättning på 1 015 137 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CJF Hanson AB någon utdelning?
Styrelsen i CJF Hanson AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.