Järvsö Alphyllan 3 AB
Järvsö Alphyllan 3 AB har organisationsnummer 559132-4503 (5591324503)
Aktiebolag • Org.nr: 559132-4503
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderTumba
Om företaget
Järvsö Alphyllan 3 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 254 053 kr räkenskapsåret 2025 (402 590 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30 procent jämfört med föregående år. Den
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Järvsö Alphyllan 3 AB 254 053 kr och redovisade ett resultat på 782 kr. Rörelsemarginalen var 38,6 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 7,3 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 6,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,6 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | -12,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 7,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 6,2 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -36,9 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 309 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 11 av 15 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Tyresö.
- Plats 1 098 av 1 622 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 73 048 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 219 861 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,4 procent | 49,8 procent | 25,8 procent | 49,1 procent | 38,6 procent |
| Vinstmarginal | 36,4 procent | 26,4 procent | -32,3 procent | 1,1 procent | -12,5 procent |
| Soliditet | 2,7 procent | 2,8 procent | 6,3 procent | 7,2 procent | 7,3 procent |
| Kassalikviditet | 0,7 procent | 1,5 procent | 2,9 procent | 5,1 procent | 6,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 4,8 procent | 54,5 procent | 11,6 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,5 procent | -28,5 procent | 17,4 procent | -36,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 403 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granbacken 30c/o c/o Mikael Nilsson
14732 Tumba
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Granbacken 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och hyra ut fastigheter, äga och förvalta fast egendom dels direkt, dels genom dotter och intresseföretag samt förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 449 877 kr | 479 227 kr | 342 844 kr | 402 590 kr | 254 053 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 19 550 kr | 0 kr | - | - | 2 544 kr |
| Övriga externa kostnader | 122 777 kr | 169 356 kr | 183 180 kr | 133 627 kr | 86 794 kr |
| Avskrivningar | 70 448 kr | 71 100 kr | 71 100 kr | 71 100 kr | 71 726 kr |
| Rörelseresultat | 276 202 kr | 238 771 kr | 88 564 kr | 197 863 kr | 98 077 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | 7 kr | 44 kr |
| Räntekostnader | 112 388 kr | 112 129 kr | 199 268 kr | 193 538 kr | 129 909 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 163 814 kr | 126 642 kr | -110 693 kr | 4 332 kr | -31 788 kr |
| Bokslutsdispositioner | -163 500 kr | -120 000 kr | 273 780 kr | 34 940 kr | 33 000 kr |
| Skatt | - | 127 kr | 0 kr | - | 430 kr |
| Årets resultat | 314 kr | 6 515 kr | 163 087 kr | 39 272 kr | 782 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 855 860 kr | 4 784 760 kr | 4 713 660 kr | 4 642 560 kr | 4 570 834 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 855 860 kr | 4 784 760 kr | 4 713 660 kr | 4 642 560 kr | 4 570 834 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 105 kr | 21 739 kr | 37 521 kr | 66 509 kr | 82 513 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 285 kr | 21 738 kr | 37 520 kr | 63 398 kr | 75 983 kr |
| Kassa och bank | 7 820 kr | 1 kr | 1 kr | 3 111 kr | 6 530 kr |
| Summa tillgångar | 4 864 965 kr | 4 806 499 kr | 4 751 181 kr | 4 709 069 kr | 4 653 347 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 129 549 kr | 136 064 kr | 299 151 kr | 338 423 kr | 339 205 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 79 235 kr | 79 549 kr | 86 064 kr | 249 151 kr | 288 423 kr |
| Årets resultat | 314 kr | 6 515 kr | 163 087 kr | 39 272 kr | 782 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 365 188 kr | 1 415 347 kr | 1 291 754 kr | 1 304 510 kr | 1 331 686 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 889 kr | 1 201 kr | 2 407 kr | 4 290 kr |
| Skatteskulder | 4 727 kr | 3 808 kr | 1 807 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 947 kr | 4 762 kr | 4 250 kr | 1 470 kr | 4 006 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 864 965 kr | 4 806 499 kr | 4 751 181 kr | 4 709 069 kr | 4 653 347 kr |
Företrädare
- Mikael N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Järvsö Alphyllan 3 AB för organisationsnummer?
Järvsö Alphyllan 3 AB har organisationsnummer 559132-4503 (5591324503).
Var ligger Järvsö Alphyllan 3 AB?
Järvsö Alphyllan 3 AB har sin registrerade adress Granbacken 30, 14732 Tumba.
Vilken bransch är Järvsö Alphyllan 3 AB verksamt i?
Järvsö Alphyllan 3 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Järvsö Alphyllan 3 AB?
Järvsö Alphyllan 3 AB hade en nettoomsättning på 254 053 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.