ConQurator Consulting & Solutions AB
ConQurator Consulting & Solutions AB har organisationsnummer 559132-5849 (5591325849)
Aktiebolag • Org.nr: 559132-5849
Om företaget
ConQurator Consulting & Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vänersborg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ConQurator Consulting & Solutions AB 0 kr och redovisade ett resultat på -4 799 kr. Soliditeten var 44,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 180,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 180,1 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -6,0 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 123 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 13 av 16 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Trollhättan.
- Plats 1 026 av 1 186 aktiebolag med säte i Trollhättan.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,0 procent | 75,5 procent | 63,7 procent | 44,5 procent |
| Kassalikviditet | 357,7 procent | 408,6 procent | 275,1 procent | 180,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 procent | -7,6 procent | -16,4 procent | -6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nabbensbergsvägen 246240 Vänersborg
Bolag på samma adress
38 andra bolag har Nabbensbergsvägen 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla och förvalta programvaror och licenser, bedriva konsultverksamhet inom IT, logistik och teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 660 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 19 781 kr | 7 398 kr | 13 788 kr | 4 933 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 879 kr | -7 398 kr | -13 788 kr | -4 933 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 134 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 140 kr | 82 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 829 kr | -7 537 kr | -13 870 kr | -4 799 kr |
| Skatt | 1 827 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 7 002 kr | -7 537 kr | -13 870 kr | -4 799 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 147 259 kr | 130 500 kr | 133 051 kr | 179 652 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 993 kr | 130 000 kr | 130 000 kr | 95 469 kr |
| Kassa och bank | 6 266 kr | 500 kr | 3 051 kr | 84 183 kr |
| Summa tillgångar | 147 259 kr | 130 500 kr | 133 051 kr | 179 652 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 106 096 kr | 98 559 kr | 84 689 kr | 79 890 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 49 094 kr | 56 096 kr | 48 559 kr | 34 689 kr |
| Årets resultat | 7 002 kr | -7 537 kr | -13 870 kr | -4 799 kr |
| Kortfristiga skulder | 41 163 kr | 31 941 kr | 48 362 kr | 99 762 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 9 375 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 10 260 kr | 1 827 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 289 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 147 259 kr | 130 500 kr | 133 051 kr | 179 652 kr |
Företrädare
- Niklas H
Undertecknad i Vänersborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ConQurator Consulting & Solutions AB för organisationsnummer?
ConQurator Consulting & Solutions AB har organisationsnummer 559132-5849 (5591325849).
Var ligger ConQurator Consulting & Solutions AB?
ConQurator Consulting & Solutions AB har sin registrerade adress Nabbensbergsvägen 2, 46240 Vänersborg.
Vilken bransch är ConQurator Consulting & Solutions AB verksamt i?
ConQurator Consulting & Solutions AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ConQurator Consulting & Solutions AB?
ConQurator Consulting & Solutions AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.