Totio AB
Totio AB har organisationsnummer 559133-7364 (5591337364)
Aktiebolag • Org.nr: 559133-7364
Om företaget
Totio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 50 procent till 923 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 834 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Totio AB 923 000 kr och redovisade ett resultat på -23 658 kr. Rörelsemarginalen var -2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 49,1 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 184,2 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,1 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 184,2 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -15,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -49,7 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 923 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 709 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 706 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 545 av 3 546 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 27 954 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 50 149 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 151 534 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,4 procent | 44,2 procent | 41,7 procent | 42,9 procent | -2,6 procent |
| Vinstmarginal | 46,3 procent | 44,1 procent | 41,7 procent | 42,9 procent | -2,6 procent |
| Soliditet | 84,8 procent | 83,3 procent | 81,8 procent | 78,2 procent | 49,1 procent |
| Kassalikviditet | 657,8 procent | 597,7 procent | 549,4 procent | 446,7 procent | 184,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 procent | 63,3 procent | 59,3 procent | 80,5 procent | -15,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 12,8 procent | -1,1 procent | 10,6 procent | 0,2 procent | -49,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 672 000 kr | 1 654 000 kr | 1 830 000 kr | 1 834 000 kr | 923 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 725 000 kr | 748 000 kr | 812 000 kr | 814 000 kr | 709 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hälsingegatan 12A11323 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet inom området verksamhetsutveckling, informationsteknologi innefattande projektledning, utredningsverksamhet, rekrytering, systemutveckling, spelutveckling, systemintegrations, systemimplementation och mediaproduktion samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget skall bedriva arrangemang av evenemang i form av träningsevent, träningsresor, mediaevent och festevent samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget skall bedriva import och försäljning av träningsartiklar, kosttillskott, träningsutrustning, träningskläder samt därmed förenlig verksamhet samt e-handel.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 481 960 kr | 1 671 999 kr | 1 654 400 kr | 1 830 433 kr | 1 834 032 kr | 923 473 kr |
| Övriga externa kostnader | 217 373 kr | 170 964 kr | 176 099 kr | 255 382 kr | 227 704 kr | 231 956 kr |
| Personalkostnader | 697 531 kr | 725 053 kr | 748 040 kr | 812 000 kr | 813 887 kr | 709 127 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 6 399 kr | 6 399 kr |
| Rörelseresultat | 567 056 kr | 775 982 kr | 730 261 kr | 763 051 kr | 786 042 kr | -24 010 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 289 kr | 352 kr |
| Räntekostnader | 1 643 kr | 2 277 kr | 419 kr | 335 kr | 97 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 565 413 kr | 773 705 kr | 729 842 kr | 762 716 kr | 786 234 kr | -23 658 kr |
| Skatt | 121 348 kr | 159 851 kr | 150 433 kr | 157 188 kr | 162 037 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 444 066 kr | 613 854 kr | 579 409 kr | 605 528 kr | 624 197 kr | -23 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 597 kr | 19 198 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 597 kr | 19 198 kr |
| Omsättningstillgångar | 995 653 kr | 1 222 064 kr | 1 099 696 kr | 1 248 465 kr | 966 099 kr | 290 080 kr |
| Kortfristiga fordringar | 361 064 kr | 352 132 kr | 378 403 kr | 380 164 kr | 396 103 kr | 207 251 kr |
| Kassa och bank | 634 589 kr | 869 932 kr | 721 293 kr | 868 301 kr | 569 995 kr | 82 829 kr |
| Summa tillgångar | 995 653 kr | 1 222 064 kr | 1 099 696 kr | 1 248 465 kr | 991 695 kr | 309 278 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 748 941 kr | 1 036 295 kr | 915 704 kr | 1 021 232 kr | 775 429 kr | 151 771 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 254 875 kr | 372 441 kr | 286 295 kr | 365 704 kr | 101 232 kr | 125 429 kr |
| Årets resultat | 444 066 kr | 613 854 kr | 579 409 kr | 605 528 kr | 624 197 kr | -23 658 kr |
| Kortfristiga skulder | 246 712 kr | 185 769 kr | 183 992 kr | 227 233 kr | 216 267 kr | 157 507 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 100 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 145 259 kr | 25 300 kr | 27 085 kr | 0 kr | 854 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 101 453 kr | 160 469 kr | 156 907 kr | 226 133 kr | 215 413 kr | 157 507 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 995 653 kr | 1 222 064 kr | 1 099 696 kr | 1 248 465 kr | 991 695 kr | 309 278 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver en mångsidig verksamhet uppdelad på tre huvudsakliga affärsområden. Inom IT och verksamhetsutveckling erbjuds tjänster såsom projektledning, systemutveckling, spelutveckling samt mediaproduktion. Det andra segmentet fokuserar på hälsa och livsstil genom arrangemang av träningsresor, event och fester. Slutligen bedriver bolaget import och försäljning av träningsartiklar, kläder och kosttillskott, främst genom e-handel. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Christer Z
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Totio AB för organisationsnummer?
Totio AB har organisationsnummer 559133-7364 (5591337364).
Var ligger Totio AB?
Totio AB har sin registrerade adress Hälsingegatan 12A, 11323 Stockholm.
Vilken bransch är Totio AB verksamt i?
Totio AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Totio AB?
Totio AB hade en nettoomsättning på 923 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Totio AB?
Totio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.