Build it Nordic Stockholm AB
Build it Nordic Stockholm AB har organisationsnummer 559133-8149 (5591338149)
Aktiebolag • Org.nr: 559133-8149
Om företaget
Build it Nordic Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vaxholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 8 362 703 kr räkenskapsåret 2025 (6 788 055 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Build it Nordic Stockholm AB 8 362 703 kr och redovisade ett resultat på -256 326 kr. Rörelsemarginalen var -4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var -18,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 114,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -18,3 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 8 363 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 039 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 012 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 3 av 17 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Vaxholm.
- Plats 24 av 679 aktiebolag med säte i Vaxholm.
- Plats 7 252 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 23 301 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | -1,3 procent | 6,3 procent | 2,8 procent | -4,0 procent |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | -1,6 procent | 5,5 procent | 2,1 procent | -4,5 procent |
| Soliditet | 6,4 procent | -3,0 procent | 11,4 procent | 13,0 procent | -18,3 procent |
| Kassalikviditet | 123,3 procent | 123,2 procent | 106,7 procent | 170,0 procent | 114,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 procent | - | 116,8 procent | 37,0 procent | - |
| Omsättningstillväxt | 58,2 procent | 38,5 procent | -12,7 procent | 23,5 procent | 23,2 procent |
| Omsättning per anställd | 4 545 000 kr | 6 296 000 kr | 5 496 000 kr | 6 788 000 kr | 8 363 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 692 000 kr | 732 000 kr | 827 000 kr | 736 000 kr | 1 039 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Furuvägen 1118594 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och elinstallationer till privat- och företagskunder samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 873 737 kr | 4 545 464 kr | 6 295 714 kr | 5 496 256 kr | 6 788 055 kr | 8 362 703 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 262 800 kr | 0 kr | 19 646 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 729 521 kr | 3 400 093 kr | 5 107 092 kr | 3 997 727 kr | 5 221 924 kr | 7 045 643 kr |
| Övriga externa kostnader | 290 832 kr | 338 409 kr | 405 521 kr | 391 217 kr | 431 943 kr | 424 267 kr |
| Personalkostnader | 603 997 kr | 691 827 kr | 731 703 kr | 826 911 kr | 735 903 kr | 1 039 038 kr |
| Avskrivningar | 134 600 kr | 134 600 kr | 134 600 kr | 196 980 kr | 208 624 kr | 208 624 kr |
| Rörelseresultat | 55 982 kr | -19 465 kr | -84 765 kr | 346 221 kr | 189 661 kr | -335 223 kr |
| Ränteintäkter | -45 kr | 0 kr | 30 kr | 689 kr | 2 234 kr | -8 kr |
| Räntekostnader | 6 200 kr | 18 331 kr | 18 118 kr | 46 105 kr | 49 571 kr | 37 095 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 49 737 kr | -37 796 kr | -102 853 kr | 300 805 kr | 142 324 kr | -372 326 kr |
| Bokslutsdispositioner | -14 000 kr | 46 000 kr | 8 000 kr | -69 000 kr | -47 000 kr | 116 000 kr |
| Skatt | 9 745 kr | 5 294 kr | 0 kr | 42 777 kr | 29 610 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 25 992 kr | 2 910 kr | -94 853 kr | 189 028 kr | 65 714 kr | -256 326 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 538 400 kr | 403 800 kr | 269 200 kr | 787 920 kr | 637 516 kr | 428 892 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 538 400 kr | 403 800 kr | 269 200 kr | 787 920 kr | 637 516 kr | 428 892 kr |
| Omsättningstillgångar | 420 496 kr | 653 247 kr | 643 703 kr | 631 755 kr | 728 980 kr | 275 515 kr |
| Varulager | - | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 181 598 kr | 313 445 kr | 274 106 kr | 339 538 kr | 293 032 kr | 137 583 kr |
| Kassa och bank | 238 898 kr | 315 802 kr | 369 597 kr | 292 217 kr | 435 948 kr | 137 932 kr |
| Summa tillgångar | 958 896 kr | 1 057 047 kr | 912 903 kr | 1 419 675 kr | 1 366 496 kr | 704 407 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 94 811 kr | 67 722 kr | -27 131 kr | 161 897 kr | 177 611 kr | -128 715 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 819 kr | 14 812 kr | 17 722 kr | -77 131 kr | 61 897 kr | 77 611 kr |
| Årets resultat | 25 992 kr | 2 910 kr | -94 853 kr | 189 028 kr | 65 714 kr | -256 326 kr |
| Obeskattade reserver | 54 000 kr | 8 000 kr | 0 kr | 69 000 kr | 116 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 151 kr | 510 523 kr | 522 286 kr | 592 337 kr | 428 698 kr | 239 879 kr |
| Leverantörsskulder | 43 010 kr | 114 585 kr | 20 408 kr | 61 850 kr | 17 053 kr | 41 479 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 26 717 kr | 38 807 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 141 kr | 333 738 kr | 438 478 kr | 412 770 kr | 365 838 kr | 182 634 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 958 896 kr | 1 057 047 kr | 912 903 kr | 1 419 675 kr | 1 366 496 kr | 704 407 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver elinstallationer till privatpersoner och företag. Detta är företagets sjunde verksamhetsår. Företaget har sitt säte i Vaxholm.
Företrädare
- Tony S
Undertecknad i Vaxholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Build it Nordic Stockholm AB för organisationsnummer?
Build it Nordic Stockholm AB har organisationsnummer 559133-8149 (5591338149).
Var ligger Build it Nordic Stockholm AB?
Build it Nordic Stockholm AB har sin registrerade adress Furuvägen 11, 18594 Vaxholm.
Vilken bransch är Build it Nordic Stockholm AB verksamt i?
Build it Nordic Stockholm AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Build it Nordic Stockholm AB?
Build it Nordic Stockholm AB hade en nettoomsättning på 8 362 703 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Build it Nordic Stockholm AB?
Build it Nordic Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.