Om företaget
Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lenhovda. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Företaget bedriver även verksamhet inom hotellverksamhet med restaurangrörelse.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 31 procent till 277 000 kr räkenskapsåret 2025 (400 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB 277 000 kr och redovisade ett resultat på -623 146 kr. Rörelsemarginalen var -224,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 36,3 procent, under branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 157,0 procent, under branschens median (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -224,3 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -225,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 36,3 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 157,0 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1561,1 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -30,8 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 976 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 136 av 167 aktiebolag med säte i Uppvidinge.
- Plats 2 846 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 216 646 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -21,6 procent | -29,4 procent | -126,8 procent | -1457,0 procent | -224,3 procent |
| Vinstmarginal | -21,6 procent | -29,3 procent | -126,9 procent | -1457,4 procent | -225,0 procent |
| Soliditet | 1,8 procent | 2,6 procent | 71,0 procent | 96,6 procent | 36,3 procent |
| Kassalikviditet | 3,5 procent | 4,0 procent | 7,3 procent | 889,3 procent | 157,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -168,5 procent | -130,0 procent | -8,7 procent | -879,2 procent | -1561,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -48,3 procent | -22,7 procent | -62,4 procent | 25,0 procent | -30,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 100 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 444 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Köpmangatan 2c/o Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB
36442 Lenhovda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hotell- och restaurangverksamhet. Bolaget ska även bedriva lokalvård och fönsterputsning åt företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 126 201 kr | 1 100 400 kr | 850 236 kr | 320 295 kr | 400 197 kr | 276 555 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 448 kr | 95 919 kr | 12 438 kr | 45 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 535 916 kr | 205 217 kr | 188 102 kr | 24 503 kr | 20 248 kr | 25 561 kr |
| Övriga externa kostnader | 356 995 kr | 263 652 kr | 401 504 kr | 180 415 kr | 225 630 kr | 391 494 kr |
| Personalkostnader | 801 133 kr | 444 216 kr | 1 248 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 521 316 kr | 521 317 kr | 521 317 kr | 521 317 kr | 143 426 kr | 132 715 kr |
| Rörelseresultat | -76 711 kr | -238 083 kr | -249 497 kr | -405 895 kr | -5 828 140 kr | -621 435 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 76 kr | 101 kr | 30 kr |
| Räntekostnader | 1 287 kr | 180 kr | 0 kr | 88 kr | 1 494 kr | 1 741 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -77 998 kr | -238 263 kr | -249 478 kr | -405 907 kr | -5 829 533 kr | -623 146 kr |
| Årets resultat | -77 998 kr | -238 263 kr | -249 478 kr | -405 907 kr | -5 829 533 kr | -623 146 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 8 027 345 kr | 7 506 028 kr | 6 984 711 kr | 6 463 394 kr | 480 935 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 027 345 kr | 7 506 028 kr | 6 984 711 kr | 6 463 394 kr | 480 935 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 344 030 kr | 330 625 kr | 280 689 kr | 140 695 kr | 205 204 kr | 109 951 kr |
| Varulager | 64 559 kr | 59 867 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 134 978 kr | 87 919 kr | 41 861 kr | 46 579 kr | 27 530 kr | 74 953 kr |
| Kassa och bank | 144 493 kr | 182 839 kr | 238 828 kr | 94 116 kr | 177 674 kr | 34 998 kr |
| Summa tillgångar | 8 371 375 kr | 7 836 653 kr | 7 265 400 kr | 6 604 089 kr | 686 139 kr | 109 951 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 79 689 kr | 141 427 kr | 191 949 kr | 4 686 042 kr | 663 063 kr | 39 918 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 107 687 kr | 329 690 kr | 391 427 kr | 5 041 949 kr | 6 442 596 kr | 613 064 kr |
| Årets resultat | -77 998 kr | -238 263 kr | -249 478 kr | -405 907 kr | -5 829 533 kr | -623 146 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 291 686 kr | 7 695 226 kr | 7 073 451 kr | 1 918 047 kr | 23 076 kr | 70 033 kr |
| Leverantörsskulder | 19 513 kr | 25 741 kr | 29 082 kr | 5 611 kr | 3 375 kr | 64 686 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 267 172 kr | 7 664 484 kr | 7 039 368 kr | 1 907 436 kr | 0 kr | 348 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 371 375 kr | 7 836 653 kr | 7 265 400 kr | 6 604 089 kr | 686 139 kr | 109 951 kr |
Företrädare
- Jan-Olof F
Undertecknad i Lenhovda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB för organisationsnummer?
Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB har organisationsnummer 559135-6018 (5591356018).
Var ligger Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB?
Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB har sin registrerade adress Köpmangatan 2, 36442 Lenhovda.
Vilken bransch är Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB verksamt i?
Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB?
Gästis Lilla Rut i Lenhovda AB hade en nettoomsättning på 277 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppvidinge
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.